noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
jak wypromować sklep internetowy z modą

Jak zaplanować kampanię reklamową sklepu internetowego z modą?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Sprawdź, o czym należy pamiętać planując kampanię reklamową marki modowej, by uwolnić potencjał i pozwolić wyróżnić się w tłumie konkurencji w sieci.

Przeczytaj również: Dzień Singla przebije popularnością Black Friday? Chiński zwyczaj jest już obchodzony w Polsce

Planowanie kampanii marketingowej to proces tworzenia atrakcyjnego i ciekawego przekazu, wybieraniu odpowiednich kanałów i wdrożeniu opartych na statystykach taktyk. Celem tych działań będzie dotarcie do określonej grupy odbiorców i w dalszej kolejności – ich monetyzacja. Równocześnie cały proces powinien być regularnie mierzony i analizowany, co ułatwi optymalizację kampanii i pomoże w skuteczniejszym osiągnięciu celów. Sukces kampanii wymaga zatem pokładów kreatywności, zdolności analitycznych oraz głębokiego zrozumienia zachowań naszych konsumentów. 

Przemyślane i staranne zaplanowanie kampanii marketingowej jest niezbędne nie tylko do generowania przychodów, ale i budowania świadomości marki. To doskonałe narzędzie do przyciągania klientów, zwiększania sprzedaży i osiągania zysków. Odpowiednio przeprowadzona kampania może w znaczący sposób przełożyć się na wartość produktów, powodując u nowych i dotychczasowych klientów potrzebę posiadania. Zainteresowanie i pożądanie w kolejnych etapach przełożą się na zwiększenie popytu, zysk finansowy i budowanie silnego wizerunku na rynku mody. Z drugiej strony, brak odpowiedniego planowania, może oznaczać, że kampania nie dotrze do odpowiedniej grupy odbiorców, a w efekcie firma zanotuje mniejsze zaangażowanie, sprzedaż oraz zyski.

Dlaczego kampanie marketingowe są kluczowe dla marek modowych?

Modowe kampanie marketingowe są kluczem do sukcesu marki odzieżowej, ponieważ pomagają jej zachować pozycję w niezwykle konkurencyjnej branży. Do głównych korzyści marketingu marek odzieżowych należą:

  • Budowanie świadomości marki i wzbudzanie zainteresowania nią, promocja, zwiększanie sprzedaży jej produktów lub usług;
  • Zbudowanie tożsamości marki poprzez przekazywanie wartości, budowanie więzi emocjonalnej z grupą docelową poprzez wykorzystywane środki przekazu
  • Wyróżnienie danego produktu na tle konkurencji – dzięki dobrym kampaniom marketingowym firmy modowe mogą stawać się liderami w swojej kategorii i wyznaczać trendy 
  • Stworzenie bazy lojalnych klientów
  • Dostarczanie niezbędnych danych, które z czasem mogą pomóc markom modowym w podejmowaniu odpowiednich decyzji, czy udoskonalaniu ich ogólnej strategii marketingowej

Warto pamiętać, że planowanie kampanii to bardzo złożony proces i wymaga on kompleksowych działań. Ma on swój początek, koniec, a pomiędzy – kilka obowiązkowych punktów do spełnienia. Do tworzenia planu warto podejść sumiennie, poświęcając mu odpowiednią ilość czasu, w końcu ma on służyć nie tylko promocji konkretnej kolekcji czy dropy, a służyć osiągnięciu długo- i krótkoterminowych celów. Planowanie kampanii „ad hoc”, nigdy nie będzie równe procesowi opartemu na dogłębnej analizie. Oczywiście możemy spróbować zaplanować taką strategię sami, jednak w przypadku, gdy nigdy wcześniej nie mieliśmy z tym procesem do czynienia, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów od marketingu.

O czym pamiętać tworząc kampanię marketingową marki modowej?

Ustal cel

Najważniejsze, by wiedzieć dokąd zmierzasz. Bez określenia celu swoich działań, będziesz błądzić jak we mgle, a na końcu i tak nie zmierzysz efektów swoich działań. Pamiętaj, że im dokładniejszy cel, tym większe szanse na sukces. Aby określić cel kampanii odpowiedz sobie na podstawowe pytanie – co chcesz osiągnąć? Czy kampania marketingowa ma wzmocnić wizerunek marki czy dać się jej poznać? Chcesz zgromadzić więcej leadów czy może zwiększyć sprzedaż? Istotne by określić swój cel w czasie – pomoże ci to zmierzyć efekty podjętych działań na dalszym etapie. Najbardziej wymagające i najdroższe kampanie to te skierowane do szerokiego grona osób, nastawione na różnorodne cele. Jeśli zawęzisz zakres swoich działań, łatwiej będzie przejść przez proces tworzenia kampanii i osiągnąć sukces.

Najpopularniejszym typem kampanii w branży odzieżowej są kampanie sprzedażowe. Wśród najczęściej spotykanych typów promocji wymienia się m.in. kody zniżkowe (kody dla stałych klientów lub uzyskane przez influencerów lub partnerów) czy zniżki procentowe (wyprzedaże sezonowe, specjalne okazje). Innymi typami kampanii to kampanie brand awarness (nastawione na budowanie świadomości i widoczności marki) lub kampanie lead generation (skupione na generowaniu leadów, tj. osób potencjalnie zainteresowanych naszą marką). 

Zdefiniuj grupę docelową

Jeśli masz już jasny cel, czas na grupę docelową.  Odnosi się to do konkretnej grupy osób, do których ma być przeznaczony dany produkt i na których będą skupiać się działania marketingowe marki modowej. Określenie, do kogo skierowana jest kampania, a także jakie są potrzeby i zainteresowania danej grupy docelowej, pozwala na skuteczniejsze ukierunkowanie komunikacji kampanii marketingowej.

Określenie klienta docelowego polega na badaniach mających na celu stworzenie profilu tego, kim jest i czego potrzebuje. Dobra kampania reklamowa musi być skierowana do konkretnych odbiorców. Jeśli jest przeznaczona dla wszystkich, w rzeczywistości nie trafi do nikogo. Warto również pamiętać, że kampania nie musi być skierowana do pełnej grupy docelowej danej marki, a do jej wyodrębnionej części.

Ustal budżet

Planując kampanię reklamową, zaplanuj swoje wydatki. Przeanalizuj, w jakie działania będziesz inwestować i pomocy jakich specjalistów będziesz potrzebować.

Na kosz kampanii będą składać się między innymi koszty reklamy, grafik, czy napisania treści reklam. Kampania reklamowa marki może wymagać również zaangażowania specjalisty, który wesprze w jej prowadzeniu. W przypadku marek modowych warto uwzględnić również koszta współprac influencerskich czy publikacji sponsorowanych.

Przeczytaj także: Wschodzące polskie marki sportowe, które zachęcą do aktywności fizycznej

Jak reklamować sklep internetowy z modą?

Nierozłącznym elementem każdej marki modowej jest aktualnie sklep online. Promowanie sklepu z ubraniami to sztuka przyciągania klientów za pomocą nowoczesnych i efektywnych działań marketingowych. Kiedy mówimy o promocji sklepu z ubraniami online, istnieje kilka kluczowych strategii, które pomogą odnieść sukces:

Zadbaj o to, by sklep online był widoczny w Google. Jeśli zależy ci na promocji sklepu online marki odzieżowej, warto zadbać o optymalizację SEO Jeśli twój sklep nie jest widoczny w Google lub znajduje się na odległej pozycji, automatycznie zmniejszasz szansę, że potencjalny klient trafi na stronę i zapozna się z Twoją ofertą. Wysoka pozycja w Google może znacząco zwiększyć liczbę osób odwiedzających sklep, co przekłada się na potencjalny wzrost sprzedaży. Kolejną korzyścią wynikającą z dobre zoptymalizowanego SEO jest budowanie zaufania. Strony, które pojawiają się na górze wyników wyszukiwania, często postrzegane są jako bardziej wiarygodne.

Postaw na Google Ads Reklamy produktowe są wyświetlane na szczycie strony wyników wyszukiwania, co zwiększa widoczność oferowanych produktów. Google Ads to idealny sposób dotarcia do klientów poszukujących konkretnych produktów. Narzędzie to oferuje szczegółowe statystyki, które pomagają mierzyć skuteczność kampanii i dokonywać potrzebnych modyfikacji.

Poznaj Google Shopping To wyszukiwarka ofert sklepów internetowych stworzona przez Google, która ma pomagać w szybkich zakupach. Ta platforma pozwala na wyświetlanie produktów bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Użytkownicy mogą zobaczyć zdjęcie produktu, cenę i krótki opis przed kliknięciem na stronę sklepu. Kampanie produktowe w Zakupach Google to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących sklep internetowy ze względu na wysoki współczynnik konwersji czy stosunkowo niski koszt pozyskania klienta. 

Reklamuj na Facebooku Promocja sklepu internetowego z modą na Facebooku ma szereg korzyści. Przede wszystkim, platforma gromadzi ogromną bazę użytkowiników, co pozwala na dotarcie do szerokiego grona potencjalnych odbiorców. Facebook pozwala na targetowanie reklam, co pomoże dotrzeć do konkretnej grupy osób najbardziej zainteresowanych danymi produktami.

Uwierz w siłę Instagrama Dobrze prowadzone konta w mediach społecznościowych to podstawa obecnych czasów. Obecność na Instagramie pozwala na nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z klientami i klientkami, jak i budowanie wizerunku marki. Aktualna funkcjonalność Instagrama pozwala na tagowanie konkretnych ubrań, by przenieść konsumenta prosto do skepu internetowgo.

Wykorzystuj content marketing Content marketing doskonale sprawdzi się w kwestii reklamy wizerunkowej i pozycjonowania. Blog na stronie sklepu online pozwoli na publikowane autorskich, jakościowych treści, które pozwolą stawać się ekspertem w swojej dziedzinie. Inną formą promocji będą artykuły sponsorowane umieszczane na portalach zewnętrznych, co zdecydowanie wpływa na zwiększenie widoczności w sieci.

Zdjęcie głowne: Unsplash

Przeczytaj również: K(B)ariery: Agnieszka Sura „Czas pandemii, który trudno nazwać najlepszym, od strony mojej ścieżki zawodowej taki był”

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES