Assistance dla starszego samochodu

25

Im dłużej eksploatujemy pojazd, tym bardziej rośnie ryzyko wystąpienia różnych awarii. Właściciele starszego samochodu często nie są zainteresowani dodatkowym ubezpieczeniem albo obawiają się bezwartościowego, taniego wariantu. Jak zadbać o kilkunastoletnie auto? Podpowiadamy, jak wybrać assistance dla starszego samochodu.

W Polsce zdecydowana większość samochodów ma ponad 10 lat. Starsze pojazdy, ze względu na częstotliwość eksploatacji, są bardziej narażone na różne usterki. Właściciele takich samochodów mogą dokupić do standardowej polisy OC dodatkowe – assistance. Ubezpieczenie gwarantuje ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Pomoc przy awarii akumulatora czy układu hamulcowego szczególnie przyda się kierowcom starszych aut, nie wspominając o holowaniu uszkodzonego pojazdu i transporcie pasażerów we wskazane miejsce.

Zakres Assistance

Ubezpieczenie assistance oferuje różny zakres ochrony. W zależności od wybranego wariantu, kierowca może liczyć na niezbędną pomoc w razie wypadku, awarii, kradzieży czy innych losowych zdarzeń. W podstawowych wersjach assistance dodawanych najczęściej jako pakiet do OC i AC, kierowcy przysługują standardowe usługi, takie jak holowanie samochodu czy pomoc informacyjna. Konieczne jest jednak sprawdzenie występujących limitów, które może ustalać ubezpieczyciel.

Wybierając ubezpieczenie, należy upewnić się, czy obejmuje pomocą zarówno awarię pojazdu, jak i kolizje drogowe. Niektóre oferty zawierają ograniczenia, które zastrzegają możliwość skorzystania z danego świadczenia jedynie raz lub dwa razy w ciągu roku. Rozszerzone pakiety ubezpieczenia assistance oferują szerszy zakres ochrony. W jego skład często wchodzą usługi takie, jak: organizacja oraz pokrycie kosztów transportu podróżny, nocleg w hotelu, wynajem samochodu zastępczego czy opieka nad dziećmi i zwierzętami. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju assistance, należy dokładnie przeanalizować jego zakres.

Na co zwrócić uwagę?

Kierowca starszego samochodu, wybierając odpowiednie assistance, powinien zwrócić uwagę na rodzaje i limity świadczeń zawartych w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Dla przykładu, odległość holowania pojazdu po awarii może być podana w określonej liczbie kilometrów. Ubezpieczając starszy samochód, należy także sprawdzić, czy ubezpieczyciel daje możliwość odholowania samochodu do domu lub do dowolnie wskazanego warsztatu. Właściciele starszych samochodów rzadko decydują się na naprawę w droższych ASO (autoryzowanych warsztatach). Kolejną istotną sprawą zawartą w zakresie ubezpieczenia assistance, jest minimalny limit odległości pomiędzy miejscem zamieszkania a zdarzeniem. W niektórych pakietach kierowca otrzyma pomoc, nawet jeśli samochód ulegnie awarii pod domem.

Niestety niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uniemożliwiają skorzystanie z ochrony ubezpieczenia assistance dla klientów, którzy chcą zawrzeć umowę dla samochodów starszych niż 15 lat. Dlatego szukając ochrony dla siebie i pasażerów, powinieneś rozejrzeć się w ofertach niestosujących takich ograniczeń. Jak wybrać najlepsze assistance możesz przeczytać w artykule https://ranking-assistance.pl/jak-wybrac-najlepsze-assistance/

Firmy ubezpieczeniowe zapewniają pomoc w razie awarii samochodu, wypadku, kradzieży i innych nieoczekiwanych zdarzeń, oferując pakiety assistance. Znalezienie dobrej i niedrogiej oferty dla starego samochodu nie jest najłatwiejsze, jednak coraz więcej ubezpieczycieli decyduje się oferować swoją ochronę także w przypadku nie najmłodszych pojazdów. Najbardziej niezbędną pomoc pomoc, np. holowanie pojazdu uszkodzonego w wyniku kolizji, zapewniają już podstawowe warianty polisy. Za bogatsze ubezpieczenie, gwarantujące szereg dodatkowych świadczeń, kierowca będzie musiał dodatkowo zapłacić.

Artykuł sponsorowany