noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Matura 2024 wyniki książki podręczniki szkolene gdzie sprawdzić wyniki matury cke

Wyniki matur 2024. Maturzyści mogą sprawdzić, jak im poszło 

REKLAMA
noSlotData

We wtorek 9 lipca 2024 poznaliśmy oficjalne wyniki matur 2024. Maturę zdało 84,1 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych.

Tegoroczni maturzyści mają już za sobą egzaminy maturalne, które odbyły się w maju. Teraz nadszedł czas na podsumowanie wyników.

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała dziś wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Od 8:30 tegoroczni maturzyści mogą sprawdzać indywidualne wyniki egzaminu dojrzałości na portalu ZIU. Od 10:00 ogólnopolskie dane są dostępne na stronie internetowej CKE. 

Również dziś zdający będą mogą odebrać dokumenty od dyrektorów szkół – poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Absolwent może to zrobić samodzielnie lub upoważnić do odbioru bliską osobę.

Wyniki matur. Co było obowiązkowe?

Aby w 2024 roku móc poszczycić się tytułem maturzysty, należało zaliczyć szereg obowiązkowych egzaminów. Podstawą były trzy pisemne egzaminy na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Do tego dochodziły dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i wybranego języka obcego nowożytnego.

Tegoroczni maturzyści musieli również przystąpić do jednego pisemnego  egzaminu na poziomie rozszerzonym, tj. do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego / lub do wyboru. Osoby chętne mogły maksymalnie przystąpić do sześciu egzaminów rozszerzonych.

Kiedy matura 2024 jest zdana?

Aby zostać absolwentem matury w 2024 roku, z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) należy uzyskać co najmniej 30% możliwych do zdobycia punktów.

Egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym nie mają progu zaliczeniowego. Oznacza to, że każdy zdobyty punkt będzie miał znaczenie przy rekrutacji na studia. Aby zdać maturę, konieczne jest nie tylko uzyskanie wymaganego minimum punktów, ale również zaliczenie wszystkich egzaminów obowiązkowych (pisemnych i ustnych).

Osoby, którym nie udało się osiągnąć minimalnego progu 30 procent w obowiązkowych egzaminach maturalnych, będą mogły przystąpić do egzaminów poprawkowych w dniach 20-21 sierpnia.

Matura 2024 – wyniki. Ile osób zdało?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez CKE, maturę 2024 zdało 84,1 proc absolwentów szkół ponadpodstawowych. Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 88,6 proc., a prawo do poprawki w sierpniu ma 7,6 proc. Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 78,1 proc., a prawo do poprawki ma 14,5 proc.

Na jakiej stronie sprawdzić wyniki matury?

Wyniki matur online zostały udostępnione przez CKE w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika, czyli w systemie ZIU (link TUTAJ). 

Indywidualne wyniki matur można sprawdzać od godz. 8.30. Uczniowie logują się do systemu za pomocą numeru PESEL oraz hasła, które otrzymali w swoich szkołach. 

Matury 2024. Gdzie na studia modowe? 

Zdana matura daje zielone światło dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć studia na kierunku modowym. Te z roku na rok zyskują coraz większą popularność. W roku akademickim 2024/2025 kierunki związane z branżą fashion znajdziemy w największych miastach w Polsce.  Wśród uczelni publicznych i państwowych oferujących studia modowe wymienia się między innymi: MSKPU w Warszawie, ASP w Łodzi, ASP w Warszawie, Fashion School w Poznaniu czy VIAMODA w Warszawie. 

Więcej informacji na temat studiów dla branży mody znajdziecie TUTAJ 

Przeczytaj również: K(B)ariery: Katarzyna Sosińska „Moim największym marzeniem jest, aby zawód PR-owca zyskał większy szacunek oraz poważanie w świecie biznesu”

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES