REKLAMA
Rynek freelancerów w Polsce rośnie - w 2023 roku to 330 tys. osób

Zmiany na rynku freelancerów w Polsce. “Prognozujemy, że trend ten będzie trwał”

REKLAMA

Liczba freelancerów w Polsce sięga obecnie 330 tys. To o 8 proc. więcej „wolnych strzelców:” niż przed rokiem – wynika z raportu “Freelancing w Polsce 2023” opracowanego przez Useme. Niemal połowa z nich to osoby w wieku 26-35 lat mieszkające w wielkich ośrodkach miejskich. 

Przeczytaj również: Astronomiczny wzrost stawek freelancerów związanych z branżą mody. Czy stoi za tym inflacja?

Portal Useme przyjrzał się bliżej rozwijającemu się rynkowi freelancerów w Polsce. Z aktuaulnych danych wynika, że ten stale się rozwija, a liczba osób pracujących na własnych rachunek wciąż rośnie. “Obecnie na naszym rynku działa 330 tysięcy niezależnych specjalistów, co oznacza wzrost o 8,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. (…) Prognozujemy, że trend ten będzie trwał, a tempo wzrostu tego rynku utrzyma się na podobnym poziomie” – wskazuje twórczyni raportu Natalia Zielińska z Useme, portalu do rozliczeń pracy niezależnych specjalistów.

Przeważająca liczba freelancerów mieści się w przedziale wiekowym 26-35 lat (46,6 proc. badanych). Kolejną grupą „wolnych strzelców” są osoby od 36 do 45 lat (23,4 proc.). 18,7 proc. Freelancerów to młode osoby w przedziale 18-25 lat, a co dziesiąty freelancer to przedstawiciel nieco starszego pokolenia, czyli grupy wiekowej 46-55 lat. 

Freelancerzy to głównie osoby z wykształceniem wyższym (67,3 proc.). Zdecydowana większość osób nim zdecydowała się na freelancing, nabyła już doświadczenie w pracy na etacie (77,3 proc.). Tylko dla 22,7 proc. Zadebiutowało na rynku pracy jako freelancer. 

Wśród respondentów badania, 26,9 proc. Osób to „wolni strzelcy” od 3 do 5 lat oraz 26,4 proc. Osób, które podejmują zlecenia krócej niż od roku. Osoby z ponad 10 letnim doświadczeniem stanowili 12,8 proc. badanych.

Useme rysuje profil freelancerów w Polsce

„Wolni strzelcy” zamieszkują przede wszystkim duże miasta powyżej 500 tys. mieszkańców – to grupa 38,1 proc. badanych. W mniejszych ośrodkach miejskich poniżej 500 tys. mieszkańców zamieszkuje 21,2 proc. Freelancing jest również wykonywany przez mieszkańców średnich miejscowości oraz wsi (kolejno 15,5 proc. I 16 proc.).

Zdecydowana większość freelancerów decyduje się na pracę z domu (90 proc.), a praca nad zleceniami zajmuje im zwykle mniej niż 4 godziny dziennie (48,5 proc.). Zaledwie 11,2 proc. Badanych, że praca na własny rachunek pochłania im więcej czasu niż praca na etacie lub zajmuje więcej niż 10 godzin dziennie.  Freelancezy pracują również w weekendy. Aż 90 proc. „wolnych strzelców” wykonuje swoje obowiązki również w soboty i niedziele. 59,9 proc. Robi to sporadycznie, 34,4 proc. często.

Ile zarabiają freelancerzy?

Według badania 59,9 proc. ankietowanych wskazało, że freelancing jest ich dodatkowym źródłem zarobków. Kolejną grupą są osoby traktujące tę formę pracy, jako główne, ale nie jedyne źródło dochodów – 16,8 proc., Z samych zleceń utrzymuje się 23,2 proc. ankietowanych.

Osoby deklarujące zarobki poniżej 1000 złotych miesięcznie stanowią 37,6 proc. ankietowanych, a zarabiający do 3000 złotych – 27,8 proc. Grupy te najczęściej traktują pracę wolnego strzelca jako dodatkowe zajęcie (odpowiednio 63 proc. i 56 proc. ankietowanych). Z kolei freelancerzy osiągający zarobki w przedziale do 5000 złotych miesięcznie (18,7 proc.) oraz powyżej tej sumy (11,9 proc.) w dużej mierze deklarują utrzymywanie się głównie lub tylko z freelancingu.

Liczba zleceń w dużym stopniu zależy od branży, w której freelancer się specjalizuje. Według raportu większość wolnych strzelców (61,9 proc.) realizuje w ciągu miesiąca do 5 zleceń.  10 proc. osób wykonuje do 10 zleceń, a bilans kolejnych 12,1 proc. wynosi ponad 10. Liczną grupę freelancerów stanowią również osoby, które wykonują projekty sporadycznie, czyli raz na kilka miesięcy – wskazuje to 15,7 proc. badanych.

Raport “Freelancing w Polsce 2023” został opracowany przez Useme na podstawie badania, które zostało zrealizowane z wykorzystaniem metody CAWI (Computer Assisted Web Interview) w czerwcu 2023 roku, na próbie 1110 polskich freelancerów. Badanie rynku freelancingu w Polsce realizowane jest corocznie od 2017 roku. Useme to istniejąca od 2013 r. platforma dla freelancerów oraz zleceniodawców z siedzibą we Wrocławiu. W bazie Useme znajduje się prawie 100 tys. freelancerów z takich dziedzin jak IT, grafika, copywriting, marketing, tłumaczenia i inne.

Przeczytaj również: Masz dość pracy z domu? Oto 7 fajnych miejsc w Warszawie, z których możesz działać zdalnie [FashionBiznes x Warsawholic]

REKLAMA
REKLAMA
Tagi
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES