noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
58. proc. polskich freelancerów podniosło w 2023 roku swoje stawki. Największy wzrost odnotowano wśród osób zajmujących się multimediami i fotografią.

Astronomiczny wzrost stawek freelancerów związanych z branżą mody. Czy stoi za tym inflacja?

REKLAMA
noSlotData

58. proc. polskich freelancerów podniosło w 2023 roku swoje stawki – taką informację opublikowano w jednym z raportów platformy Useme. Zmianę wysokości wynagrodzenia szczególnie odczuły osoby zajmujące się multimediami i fotografią. Czy poziom ich zarobków napędza sytuacja gospodarcza w Polsce?

Od lat platforma Useme kojarzona jest z rynkiem freelancerów oraz zleceniodawców. Regularnie publikuje ona raporty, w których omawia sytuację wolnych strzelców. Tym razem pod lupę wzięła zmiany w liczbie zleceń i wysokościach stawek. – Już drugi rok z rzędu przeprowadzamy badanie polskich freelancerów w kontekście wpływu inflacji na ich życie i karierę. Choć część niezależnych specjalistów odczuwa efekty spowolnienia w gospodarce i zaciskania pasa przez firmy, które rezygnują z outsourcingu, to w dłuższej perspektywie czasu inflacja powinna sprzyjać freelancerom – komentuje dla CEO.com Przemysław Glośny, dyrektor generalny Useme.

Jego zdaniem „współpraca z niezależnym specjalistą, z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest bardziej atrakcyjna finansowo od zatrudniania pracownika etatowego, ponieważ zleceniodawca płaci wyłącznie za wykonane zadanie i nie musi brać pod uwagę dodatkowych składek, benefitów pozapłacowych czy kosztów zapewnienia odpowiedniego sprzętu i oprogramowania”. Jak w takim razie prezentują się zarobki wolnych strzelców?

Stawki freelancerów związanych z branżą mody

W naszym kraju 58 procent ankietowanych przyznało się do podniesienia swoich stawek. Niespełna 40 proc. pozostawiło je na niezmienionym poziomie – czytamy w raporcie Useme. W roku ubiegłym wzrost wynagrodzenia dotyczył 52 proc. respondentów. Dane pokazują nam zwiększenie świadomości gospodarczej freelancerów. Zdają sobie oni sprawę z wciąż rosnących cen. Dbając o własne portfele częściej decydują się na wyższe wycenianie proponowanych usług.

Z raportu „Stawki freelancerów – w których branżach w I połowie 2023 r. wzrosły najbardziej?” wynika, że średnie wynagrodzenie wolnych strzelców w ciągu roku podniosło się o 25 proc. Najszczęśliwsze są osoby zajmujące się animacją. W czerwcu ich stawka wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym o aż 95 proc. do 3194 zł. O 40 proc., czyli do 2281 zł urosło wynagrodzenie specjalistów od video. Zgodnie z informacjami podanymi w raporcie, freelancerzy specjalizujący się w fotografii w szóstym miesiącu bieżącego roku otrzymywali za zlecenie średnio 2058 zł (+37 proc. rdr).

Pexels

Przeczytaj również: Ekologia tylko dla Europejczyków? Sprawdzamy, dlaczego ekologiczne ubrania są droższe

Wpływ inflacji na wzrost wynagrodzenia freelancerów

Spadający, lecz wciąż wysoki poziom wzrostu cen konsumpcyjnych w Polsce odbija się na rynku wolnych strzelców. Eksperci z Useme uważają jednak, że freelancerzy nie mają powodów do paniki. – Większkość z nich podniosło swoje stawki, a zaledwie niewielki odsetek je obniżył, przez co mógł stać się bardziej konkurencyjny dla potencjalnych zleceniodawców. Wyzwaniem może okazać się mniejsza liczba zleceń, jednak optymizmem napawa myśl, że coraz więcej freelancerów ceni sobie obraną ścieżkę kariery – podsumowuje Przemysław Głośny, Prezes i założyciel Useme.

I faktycznie średni wzrost freelancerskiej stawki w pewnym stopniu rekompensuje negatywne zmiany gospodarcze. Wolnych strzelców niepokoić może za to spadająca liczba zleceń. Tren ten w ubiegłym roku dotknął 30 proc. niezależnych specjalistów. W bieżącym pogłębił się. Ponadto w 2022 roku 54 proc. ankietowanych nie zauważyło różnicy w ilości pracy. W tym już tylko 47 proc.

Przeczytaj również: Strategiczne zmiany w Pepco. Odejście szefa to niejedyna niepokojąca informacja

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES