Polska Projektantka ubiera gwiazdy światowego formatu. Kim jest Patrycja Pagas?

305
Fot. Borys Synak
Zdjęcia z kampanii Patrycji Pagas Photographer: Borys Synak Style: Agnieszka Paluszynska Set Design: Aleksandra Gimla Make up: Iza Kucmierowska/ Das Agency Hair: Amadeo Wilczewski/ Das Agency Model: Oliwia Lis/ D'Vision Retouch: Mesh Studio Production: Agnieszka Lysiak/ Kiss Factory Photographer assistant: Dominik Nowak Light Assistants: Daniel Sowka, Karol Baranowski Studio and Set Design Assistant: Sebastian Cybe, Szymon Grecko, Antoni Zamachowski Studio & Light: Pin Up Studio Special thanks to Alexia Kalisz, Pin Up Studio, MESH Studio and D'Vision Agency

Polscy projektanci mody coraz częściej zauważani są nie tylko przez rodzime, ale i zagraniczne gwiazdy. Kilka dni temu na wyjątkowej, bo świętującej 40-lecie istnienia MTV, gali VMA (Video Music Awards), jedna z amerykańskich artystek – Normani – zachwyciła oryginalną białą kreacją. Jak się okazało jej autorką była Polka – Patrycja Pagas. 

Gala VMA – tu muzyka łączy się z modą

Gala VMA to już wydarzenie kultowe. To nie tylko wielkie święto muzyki, ale również miejsce zachwycających występów oraz nierzadko – skandali. To właśnie podczas tego wydarzenia doszło m.in. do słynnego już pocałunku Madonny, Britney Spears i Christiny Aguilery czy „odebrania” przez Kanye Westa nagrody, którą otrzymała Taylor Swift. To również tam, w 2010 roku, Lady Gaga wystąpiła w kontrowersyjnej kreacji, wykonanej z… surowego mięsa. 

Stylizacje gwiazd są brane pod lupę jeszcze wiele dni po zakończeniu wydarzenia, a modowi eksperci w pocie czoła tworzą subiektywne listy tych najlepiej i najgorzej ubranych. Tym razem wśród tych, zyskujących zaszczytne miano „best dresed” znalazła się m.in. amerykańska artystka Normani, która przed rozpoczęciem kariery solowej była częścią popularnego zespołu Fith Harmony. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Normani (@normani)

O jej zjawiskowej, białej kreacji pisały takie zagraniczne portale, jak choćby V-Magazine, Harpers Bazaar czy Page Six. Nic dziwnego – Normalni pojawiła się na czerwonym dywanie w dwuczęściowej – skąpej, choć jednocześnie eleganckiej – kreacji z wegańskiej skóry. Jak się okazało strój wykonany został przez polską projektantkę. I choć zazwyczaj czytając o tym, że zagraniczna gwiazda wybrała projekt rodzimej artystki na myśl przychodzi Magda Butrym (nic dziwnego, jej ubrania nosiły już m.in. Kim Kardashian, Jennifer Lawrence czy Heiley Bieber), to tym razem sukces należy do Patrycji Pagas. 

Patrycja Pagas – polska projektantka doceniana na świecie

To młoda projektantka, która sztuki mody uczyła się na prestiżowej uczelni University of the Arts London. Artystka poszukuje nowych ciekawych technik, a jej projekty są charakterystyczne i oryginalne. Można powiedzieć, że mimo młodego wieku, wypracowała własny styl. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy Pagas ubrała gwiazdę. Wcześniej w jej kreacjach pokazały się m.in. Ciara i Jorja Smith. 

– To zawsze bardzo miłe uczucie kiedy międzynarodowi styliści, odpowiadający za wizerunek jednych z największych gwiazd w obecnych czasach, są zainteresowani współpraca – mówi Patrycja Pagas. 

Projektantka dodaje również, że rzeczywiście wiąże się to również z pewnymi benefitami dla marki, takimi jak m.in. wzmożone zainteresowanie marką, większa ilością zamówień czy jeszcze większe zainteresowanie ze strony mediów a także możliwość współpracy z innymi gwiazdami. 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Post udostępniony przez PΛTЯYCJΛ PΛGΛƧ©️ (@patrycjapagas)

Choć polskie nazwiska coraz częściej pojawiają się w kontekście stylizacji największych gwiazd, to wciąż jednak wydaje się, że to rzecz trudno osiągalna. Jak udaje się to Patrycji?

– Tworzę to, co lubię, zawsze podążam za zrealizowaniem mojej wizji. Nie szukam inspiracji w modzie, ale w kobietach, które podziwiam. Myślę, że to właśnie przyczyniło się do tego, że styliści sami wysyłają pytania o możliwość wypożyczenia strojów. Nie korzystam z pomocy żadnej agencji PR, myśle ze projekty bronią się same – tłumaczy projektantka. – Im bardziej marka wyróżnia się, tym łatwiejsza jest współpraca z gwiazdami wielkiego formatu. Współpraca z Ciarą, Kylie Jenner czy Normani dodała mi pewności siebie jako projektantce i nauczyła, aby zawsze podążać za moją wizją – dodaje. 

Młoda twórczyni zdradziła mi też, że spośród wszystkich gwiazd, najchętniej ubrałaby Solange i Rihannę, które są jej ogromną inspiracją. A inspiracji u Patrycji jest wiele, bo poza ciekawymi projektami, warto wspomnieć o materiałach, z których ubrania są wykonywane.

– Używam skory wegańskiej, ale nie wykluczam opcji używania skór naturalnych. Myślę, że ważne jest, skąd pozyskuje się materiały i jak wytrzymałe są. Nie produkuję dużej ilości, skupiam się na zamówieniach od pojedynczych klientów i szyję rzeczy na ich miarę. Dla mnie najważniejsza jest jakość. Nie chce aby moje projekty były tylko „na chwilę”. Moim celem jest, aby za 10-15 lat kurtki, które uszyłam dla klientek dalej mogły być używane – tłumaczy Pagas.

Wydaje się, że takie podejście dobrze wróży modzie. Sama Patrycja twierdzi, że w przyszłości odejdziemy od fast fashion i skupimy się na bardziej przyjaznej środowisku ‚circular fashion’ (ponownym wykorzystaniu istniejących już ubrań czy materiałów).

– Już teraz projektanci powinni tworzyć bardziej odpowiedzialnie. Mniejsze ilości, wysokiej jakości rzeczy, które będą mogły być używane przez wielu właścicieli w przeciągu wielu lat –podsumowuje.  

Wydaje się, że możemy zaufać Patrycji, której podejście i talent mogą jeszcze nie raz nas zaskoczyć. Cytując amerykański portal elle.com – „mamy nadzieję częściej widywać tę projektantkę w przyszłości”. 

>>>Czytaj także: Oscar De La Renta przestaje sprzedawać futra! Billie Eilish wpłynęła na decyzję