noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Kulturalny GRUDZIEŃ

REKLAMA
noSlotData

Nadszedł grudzień, a co za tym idzie – coraz intensywniejsze przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W międzyczasie wybierania karpia, dekorowania wigilijnego stołu i szukania odpowiedniego prezentu, powinniście znaleźć chwilę na wytchnienie. Zapewnią Wam to między innymi grudniowe premiery kinowe, wystawy czy koncerty. Jeśli zastanawiacie się co wybrać – zapraszam!

FILM

Zima sprzyja kinowym premierom, a grudzień kojarzy nam się z podróżami w czasie, podsumowaniem i wspomnieniami. Idąc tym tropem wybrałam dla Was dwa filmy, które już niedługo pojawią się na ekranach.

AKTORKA, REŻ. KINGA DĘBSKA, MARIA KONWICKA, PREMIERA 4 GRUDNIA

Dokument o aktorce Elżbiecie Czyżewskiej, która zdobyła wielką karierę i zagrała między innymi w takich filmach jak: Żona dla Australijczyka czy Małżeństwo z rozsądku. Reżyserki filmu skupiają się jednak bardziej na wątku jej emigracji do Stanów Zjednoczonych, kiedy to Czyżewska wyjechała wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem. Przyjaciele i znajomi aktorki mówią o niej szczerze – o jej nieudanym małżeństwie, problemie z alkoholizmem, chęci powrotu do ojczyzny oraz wielkich umiejętnościach aktorskich i miłości do gry. W dokumencie aktorkę wspominają między innymi: Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski. O spotkaniu z nią mówi także Meryl Streep, a z filmu dowiadujemy się, że to dzięki Czyżewskiej Woody Allen poznał poezję Wisławy Szymborskiej. Aktorka to opowieść o legendzie polskiego kina, próbie spełnienia swojego amerykańskiego snu, autodestrukcji oraz postawienie pytania: Coby było, gdyby Czyżewska została w Polsce?

https://www.youtube.com/watch?v=VqBzkTJ-dPQ

CÓRKI DANCINGU, REŻ. AGNIESZKA SMOCZYŃSKA, PREMIERA 25 GRUDNIA

Z lat sześćdziesiątych tanecznym krokiem przechodzimy do lat osiemdziesiątych, a to za sprawą Córek dancingu.
Złota i Srebrna, czyli główne bohaterki filmu, trafiają do mieniącej się brokatem, pulsującej jak neony i roztańczonej Warszawy. Oszołomione i zafascynowane prowadzonym tam życiem dołączają do zespołu Figi i Daktyle i z dnia na dzień stają się prawdziwymi gwiazdami nocnego życia. Młode dziewczyny obok smaku papierosa poznają te jeszcze bardziej uzależniające i wyniszczające aromaty – miłości i rozczarowania.

Do szalonych lat osiemdziesiątych i mieniącej się Warszawy przenoszą nas też kostiumy, które pozwalają nam w stu procentach wejść w klimat nocnego życia Warszawy. Skąpe stroje sceniczne Złotej i Srebrnej, futra, brokatowe garnitury przygotowała kostiumografka – Katarzyna Lewińska.

SZTUKA

MODNA I JUŻ! MODA W PRL, MUZEUM NARODOWE W KRAKOWIE, 18 GRUDNIA – 17 KWIETNIA

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli odwiedzić wystawę w krakowskim Muzeum Narodowym. Tematem, który zainteresował organizatorów wydarzenia jest moda z czasów PRL-u. Spodnie-dzwony, geometryczne wzory, kombinezony staną się tematem rozważań nad historią ubioru i wciąż powracających trendów.

Jak kombinowały nasze mamy, aby wyróżnić się na ulicy, co ma wspólnego spadochron z modną kurtką, jak wyglądały suknie ślubne w tamtych czasach i które z dodatków były najchętniej noszone? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w Muzeum Narodowym. Poza tym będziecie mieli szansę obejrzeć kreacje takich wyroczni mody doby PRL-u jak: Jerzy Antkowiak, Barbara Hoff czy Grażyny Hase.

MUZYKA

BOKKA, 5 GRUNIA (POZNAŃ), 6 GRUDNIA (KRAKÓW)

Na dobre rozpoczęcie grudnia proponuję koncert tajemniczego zespołu BOKKA. Mieszkańcy Krakowa i Poznania będą mieli okazję wysłuchać ich utworów już 5 i 6 grudnia. Zespół wydał debiutancką płytę dopiero dwa lata temu, ale przez ten krótki okres zdążył zrobić spore zamieszanie na polskiej scenie muzycznej. Już w tym tygodniu BOKKA zaprezentuje piosenki ze swojej nowej płyty Don’t kiss and tell.

NOSOWSKA, ZABROCKI, KRAKÓW, 19 GRUDNIA

Kasi Nosowskiej nikomu nie trzeba przestawiać. Nietuzinkowa artystka podróżuje po całej Polsce ze swoimi piosenkami, a w Krakowie będzie towarzyszył jej utalentowany Zabrocki, z którym artystka nagrała piosenkę Czemu wciąż jest czwartek? Kompilacja tych dwóch głosów zdecydowanie zapewni Wam wyjątkowy, przedświąteczny wieczór.

Autor: Tatiana Zawrzykraj

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES