REKLAMA
Na zdjęciu widzimy mężczyznę siedzącego przy biurku, na którym stoi laptop. Na ekranie komputera widzimy wykres.

Inflacja w marcu. Długo czekaliśmy na taki odczyt

REKLAMA
REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny w szybkim szacunku poinformował o wysokości wzrostu cen i towarów usług konsumpcyjnych w marcu 2024 roku. Jak się okazało, odczytany poziom inflacji jest najniższy od 2019 roku. Są jednak powody do niepokoju.

Przeczytaj również: Czy InPost wypłaci akcjonariuszom dywidendę?

Wysokość inflacji w marcu 2024

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w marcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 1,9 proc. – podał w piątek rano Główny Urząd Statystyczny. W lutym wzrost inflacji był na poziomie 2,8 proc. Warto podkreślić, że najnowszy odczyt dla naszego kraju jest najniższy od ponad pięciu lat.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego (w proc.)

dane GUS

CPI w marcu 2024 – komentarze analityków

Marzec to wprawdzie tegoroczny dołek, jednak CPI powinien utrzymać się w granicach celu do lipca – po wzroście stawki VAT na żywność kolejne wyniki będą zbliżone do ok. 3 proc. – komentuje Jakub Rybacki, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W podobnym tonie wypowiedział się Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. – Dynamika CPI w marcu osiąga dołek na najniższym od 5 lat poziomie 1.9 proc. r/r. Inflacja w Polsce 1. raz od marca 2021 r. jest poniżej celu NBP. Pierwsze skrzypce w ostatnim epizodzie dezinflacja odegrała taniejąca żywność. Od kwietnia zaczynie się dryf inflacji w kierunku 5 proc. r/r – twierdzi.

Przeczytaj również: Google walczy z dezinformacją. Usunął ponad 5 miliardów reklam!

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES