noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Czy studia artystyczne mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu?

REKLAMA
noSlotData

Studia artystyczne w Polsce przeżywają prawdziwy boom. Niemalże w każdym dużym mieście w Polsce istnieje już uczelnia kształcąca w kierunku projektowania ubioru, fotografii  czy nawet visual merchandisingu. W czołówce takich placówek znajduje się warszawska Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Największe firmy odzieżowe w Polsce chwalą sobie wysoko wykwalifikowanych absolwentów tej uczelni, kadra nauczycielska stanowi śmietankę towarzyszką polskiej branży modowej, a co o placówce mówią sami studenci? Postanowiliśmy zapytać ich samych. Doświadczeniami podzielili się: Kas Kryst, Magda Floryszczyk i Jolie Su.

Kas Kryst
Kas Kryst, Fot. archiwum prywatne

Z jakimi zamiarami zawodowymi aplikowałaś do MSKPU?

Kas Kryst: Aplikowałam do MSKPU na kierunek projektowania ubioru, by móc projektować pod własnym nazwiskiem.

Magda Floryszczyk: Idąc do MSKPU miałam pewne marzenia i ciche plany dotyczące własnej marki, o których bałam się mówić na głos, wiedziałam jednak co muszę podszlifować, aby czuć się pewnie w zawodzie. Potrzebowałam skonfrontować swoje projekty z opinią wykładowców, nabrać trochę pewności siebie, bo to od zawsze był mój słaby punkt.

Jolie Su: Do MSKPU trafiłam na drugim roku studiów filologii romańskiej zafascynowana artystyczną ekspresją Maldorora, który studiował w MSKPU. Byłam wtedy na etapie szukania siebie i tego co chcę w życiu robić, nie myślałam o karierze. MSKPU przyciągnęło mnie jako miejsce kreatywnej stymulacji. Ówczesna lokalizacja na Nowym Świecie przy Placu Trzech Krzyży, z piękną starą klatką schodową z windą już była zapowiedzią pięknej przygody.

Alexandra Sulżynska czyli JOLIE SU, Fot. archiwum prywatne
Alexandra Sulżynska czyli JOLIE SU, Fot. archiwum prywatne

Najciekawszy moment w Twojej edukacji to…

Kas Kryst: Nauka konstrukcji ubioru, materiałoznawstwa i projektowania z Michałem Szulcem.

Magda Floryszczyk: Było wiele ciekawych momentów, mnóstwo ciekawych osób… Najchętniej wspominam jednak konkursy dla projektantów jak np. Złotą Nitkę czy Off Fashion i zajęcia z Michałem Szulcem.

Jolie Su: Konfrontacja marzeń z dorosłością i dodający otuchy, wiary i motywacji komentarz pani Agaty Koschmieder na temat jednej z prac, którą przyniosłam na zaliczenie. Ten dzień był jednym z najważniejszych i najciekawszych, w tym momencie mogłam równie dobrze pójść w zupełnie innym kierunku. Kolejnym ciekawym momentem związanym z MSKPU był mój dyplom oraz odbiór kolekcji Sans Culotte (promotorem oczywiście była pani Koschmieder) podczas Pokazu Dyplomowego MSKPU 2013, która zgarnęła większość wyróżnień – kompletne zaskoczenie, ale też dowód na to, że marzenia rzeczywiście można zaprojektować. I następny moment to stypendium IADE i trwająca już trzy lata przygoda z Portugalią, która była i jest spełnieniem kolejnego marzeania o życiu w pięknym, ciepłym, inspirującym i przyjaznym miejscu!

Magda Floryszczyk, Fot. archiwum prywatne
Magda Floryszczyk, Fot. archiwum prywatne

Jakie możliwości dała Ci edukacja w MSKPU?

Kas Kryst: Zajęcia z zakresu szycia, konstrukcji, rysunku i projektowania dały mi idealny start do tworzenia pod własnym nazwiskiem.

Magda Floryszczyk: Edukacja w MSKPU dała mi poczucie rozwoju. W MSKPU trafiłam na wykładowców, którzy bardzo we mnie uwierzyli i motywowali do działania. Dzięki temu starałam się dawać z siebie 100% i to zaowocowało m. in. stypendium w Akademii KOEFIA w Rzymie, licznymi publikacjami w prasie i wyróżnieniami podczas gali dyplomowej, współpracą z marką Kossmann, czy w końcu z samą MSKPU.

Jolie Su: Super promocję i start, edukację za granicą na wyższej uczelni (IADE jest na liście 50 najlepszych uczelni w Europie) i wielkie, wielkie wsparcie!

W jakim punkcie kariery zawodowej znajdujesz się teraz?

Kas Kryst: Moja marka skończyła 3 lata, stworzyłam do tej pory 7 kolekcji wybiegowych, pojawiłam się na czterech łódzkich fashion weekach. Sprzedaję swoje ubrania w kilku miastach w Polsce i w Berlinie. Posiadam własną pracownię, zatrudniam wspaniałe, profesjonalne osoby. Rozwijam się i myślę, że wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku.

Magda Floryszczyk: Mam własną markę LABO by Magda Floryszczyk i prowadzę zajęcia z podstaw projektowania ubioru w MSKPU ze studentami I roku, co jest dla mnie wielkim zaszczytem i źródłem ogromnej satysfakcji.

Jolie Su: Obecnie jestem na drugim roku studiów magisterskich na kierunku Branding and Fashion Design, mam swoją markę JOLIE SU, pracuję jako freelancer i uczę się surfingu.

Rozmawiała: Urszula Wiszowata


mskpu-logo-pelna-nazwa_plonkaMSKPU to elita projektantów mody i kostiumografów. Wybierając tę szkołę zostaniesz otoczony opieką najlepszych. Naucza tu wybitny zespół m.in.: Mariusz Przybylski, duet Paprocki&Brzozowski, Michał Szulc, Weronika Pietras, Zofia De Ines, Claudia Simao, Ricardo Preto, Donna Ives oraz Alberto Campagnolo. MSKPU jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek edukacyjnych w polskim środowisku branżowym. Daje możliwość nie tylko zaprezentowania dyplomowej kolekcji na profesjonalnym pokazie w modnych warszawskich miejscach, ale również zwraca uwagę największych magazynów w Polsce.

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES