#Career Monday: Zbliżam się do 30-stki. Czy na nowy zawód i sukces może być już za późno?

889
Źródło: www.expatwomen.com

O sukcesie marzy każdy z nas. Tworzymy plany, ustalamy cele, kreujemy marzenia. Chcemy go osiągnąć za wszelką cenę. I to szybko. Wielu z nas zaczyna obawiać się, że po 30-stce może być za późno na budowanie nowej kariery, zdobywanie doświadczenia w nieznanej nam dotąd branży. Poza tym na pewno znaczna część Was postanowiła sobie kiedyś, że do tego wieku zdobędzie duże pieniądze/ wysoką pozycję/ odnajdzie TĘ pracę. Ale co jeśli tak nie jest? Czy powinniśmy zrezygnować z celów? Czy naprawdę możemy być „za starzy” na spełnianie marzeń? Jak zdefiniować sukces zbliżając się do 30-stki?

Wiek vs. Kariera

Dzisiejszy pędzący świat oraz media przyzwyczaili nas do „sukcesu instant”. Miliony zaraz po uruchomieniu biznesu, ogromny sukces po pokazaniu pierwszej kolekcji czy niepełnoletni biznesmeni, którzy nie muszą martwić się o przyszłość. Oglądamy ich i czytamy o nich, jednak takich wyjątków jest bardzo niewiele. Na większości zestawień najbardziej wpływowych kobiet świata dominują kobiety grubo po pięćdziesiątce. Nie ma w tym nic zaskakującego, bo przecież osiągnięcie sukcesu zajmuje sporo czasu. Tymczasem w Polsce po 55. roku życia pracuje jedynie co trzecia z nich. To jedna z najniższych statystyk w Europie. W Norwegii aż 80 procent kobiet obejmujących kierownicze stanowiska pracuje do 64 urodzin. Natomiast w Polsce ponad 40 procent menedżerek w tym wieku rezygnuje z pracy, przechodząc na emeryturę i tracąc szansę na dalszy rozwój zawodowy.

Skoro kobiety na całym świecie spełniają się zawodowo, to dlaczego my nie możemy? Może czas najwyższy wziąć z nich przykład i poszukać inspiracji u innych, zamiast przejmować się kolejną świeczką na własnym torcie. Znana projektantka Vera Wang nie miała większego kontaktu z branżą mody, dopóki nie skończyła 40 lat. Wcześniej była łyżwiarką i dziennikarką. Dziś jej projekty nosi całe Hollywood, a majątek Wang wyceniany jest na 400 milionów dolarów.

Julia Child, gdy miała 30 lat także nie zajmowała się gotowaniem. Była rządowym szpiegiem w Chinach i na Sri Lance. Jako szefowa kuchni celebrytów zaczęła pracować tuż przed 50-tymi urodzinami, kiedy wydała swoją pierwszą książkę kucharską „Mastering the Art. Of French Cooking”. Susan Boyle, szkocka piosenkarka zdobyła rozgłos w wieku 48 lat wykonaniem utworu „I Dreamed a Dream” w programie Britain’s Got Talent, po którym zaczęła otrzymywać oferty od wytwórni. Ponadto malarka znana jako Babcia Moses, której obrazy warte są miliony dolarów, rozpoczęła swoją owocną karierę w wieku 78 lat.

Czy istnieje określony wiek, w którym kończą się okazje na osiąganie zawodowych sukcesów? Uważam, że nie ma górnej granicy wieku, w którym możemy odnieść sukces – mówi psycholog Magdalena Chorzewska. Mówienie, że sukces osiągamy do 30-stki powoduje zamykanie się na różne możliwości, które będą pojawiały się w późniejszym okresie. Sukces można odnieść w każdym wieku – dodaje psycholog. Powyższe przykłady kobiet sukcesu nie pozostawiają wątpliwości, że wiek nie gra roli, gdy naprawdę chcemy coś osiągnąć.

Definicja sukcesu

Na co w takim razie mamy wpływ? Co ma większe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu? Jakie nawyki i zasady, powinniśmy wprowadzić do swojego życia, aby odnieść sukces niezależnie od wieku? Sukces nie przychodzi sam – przekonuje Magdalena Chorzewska. Zazwyczaj wykonujemy szereg powiązanych ze sobą czynności, ale głównie to pomysł, pracowitość i odrobina szczęścia – dodaje psycholog. Wiara w powodzenie, determinacja są bardzo ważne, jednak bez ciężkiej pracy niewiele można osiągnąć.

Z badań wynika, ze ludzie sukcesu to osoby pracowite, które swój dzień zaczynają od schematycznych czynności: pościelenia łóżka, aktywności fizycznej, zdrowego śniadania. Współpracowałam kiedyś z człowiekiem sukcesu i on powiedział, ze każdy chciałby mieć dużo pieniędzy, piękne samochody itd. Pewnego razu zadał mi jedno pytanie: czy ludzie wiedzą, co muszą poświecić, żeby to uzyskać? To samo może powiedzieć osoba, która decyduje się na dietę i jej celem jest zgubienie kilogramów. Też musiała coś poświęcić, żeby coś innego zyskać – mówi Magdalena Chorzewska.

Dlatego w dążeniu do sukcesu tak ważna jest gotowość do poświęcenia. Zastanów się, dlaczego do tej pory nie osiągnęłaś tego, o czym marzysz? Może coś trzeba było poświęcić, a Ty nie byłaś na to gotowa? Rozwijając się zawodowo zawsze staniemy przed wyborem i musimy dać sobie sami na niego przyzwolenie.

Jakie przeszkody stoją na drodze do sukcesu? Gdy wiek nie jest przeszkodą, to co może się nią stać? Ewidentnie nasz potencjał jest ograniczany przez brak działania, które często wynika z błędnych przekonań i negatywnego myślenia. Zanim przystąpimy do realizacji naszych zamierzeń, warto sprawdzić jakie mamy przekonania – mówi psycholog Magdalena Chorzewska.

Zastanów się, co myślisz sama o sobie, gdy patrzysz w lustro. Nikt wątpiąc w swoją wewnętrzną siłę nie zaszedł daleko, dlatego jeśli zauważasz u siebie problem z wiarą we własne kompetencje, popracuj nad tym. Być może pogłębienie wiedzy w danej dziedzinie czy kursy doszkalające będą dobrym rozwiązaniem. Niewiedza jest jednym z najczęstszych powodów niskiego poziomu pewności siebie. Dążąc do sukcesu potrzebujesz mieć w sobie ciekawość uczenia się nowych rzeczy i poznawania świata.

Należy także pamiętać, że sukces mimo powszechnej natury słowa, jest pojęciem indywidualnym. Jak więc samemu zdefiniować własne pojęcie sukcesu? Jeśli go osiągamy, to czujemy to całym sobą – tłumaczy Magdalena Chorzewska. Mamy satysfakcję, osiągamy cel, który zazwyczaj jest w jakiś sposób mierzalny. Chcemy się dzielić naszym szczęściem z innymi.

Warto zdefiniować sobie po czym poznamy, ze osiągnęliśmy sukces, zanim przystąpimy do działania – tłumaczy psycholog. Początek roku, to najlepszy czas na spisanie wszystkich celów i szczegółowe wyznaczenie ich poszczególnych etapów. Rozpisując je na kartce i nadając realne terminy mniejszym wyzwaniom, które prowadzą do tych większych jesteśmy w stanie osiągnąć więcej, niż nam się wydaje. Biorąc pod uwagę wszystkie potrzebne cechy i sposób życia, możemy osiągnąć sukces niezależnie od tego, na którym jego etapie aktualnie się znajdujemy.

Przeczytaj również: Q&A: Jak być bardziej eko w 2019 roku?