Jakie buty do biegania wybrać zimą?

120

Jak tam Wasze noworoczne postanowienia dotyczące aktywności fizycznej? Dla tych z was, którzy zaczęli już zimowy jogging, ale także tych, którzy go dopiero planują, radzimy na co zwrócić uwagę podczas wyboru butów do biegania. Pamiętajcie, że ze względu na wygodę, ale także bezpieczeństwo, powinny się one różnić od tych, w których biegacie w ciepłe pory roku. 

Siateczka i cienka podeszwa odpadają

Ulubione modele wielu z nas niestety nie sprawdzą się zimą, kiedy jest mokro, a temperatura spada poniżej zera. Idealna podczas letnich treningów siateczka, która przepuszcza powietrze nie znajdzie swojego zastosowania, kiedy przyjdzie ci zmierzyć się z zaśnieżoną ulicą lub alejką.

Buty trailowe czy z kolcami?

Buty trailowe idealnie sprawdzą się w trudnych zimowych warunkach. Są odpowiednie na ciężkie biegi, na przykład po lodzie lub śliskim zboczu. Czym różnią się od innych butów sportowych? Przede wszystkim są cięższe, a materiały, z których się je tworzy są w większości wodoodporne. Rozwiązaniem dla wytrwałych biegaczy są też buty z kolcami, które potrafią “wgryźć” się w błoto, dzięki czemu nie stracisz stabilności. Ten rodzaj obuwia pozwoli ci też uniknąć kontuzji, na które jesteś narażony biegając po nierównym terenie. Jeśli więc jesteś amatorem biegania po lesie pełnym błota lub lodu – rozważ kupno właśnie tego typu.

Odpowiednia ochrona

Przed zimowym bieganiem pomyśl o odpowiedniej ochronie swoich stóp. Jasne, buty w tym wypadku są bardzo ważne, ale skarpetki również mają znaczenie, kiedy wybierasz się na poranny jogging. Najlepiej zrobisz, jeśli wybierzesz te wykonane z wełny merino: zatrzymują ciepło, ale stopa nadal “oddycha”. Droższym, ale dobrym wyborem będą też skarpetki wodoodporne.

Akcesoria: czy naprawdę ich potrzebuję?

Wielu producentów proponuje różne dodatki, które mają ułatwić ci trening. Nie każde są faktycznie przydatne, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z joggingiem. Są jednak takie, na które warto zwrócić uwagę. Na przykład na biegowe stuptuty, czyli specjalne ochraniacze na stopy, które uchronią cię przed wilgocią i przemoknięciem. Zasłaniają górną część buta, co sprawia, że dodatkowo grzeją. Nie zapomnij też o tym, aby być widocznym! Zimą szybko robi się ciemno i może się zdarzyć, że nie zdążysz wrócić przed zmrokiem. Istotne jest wtedy, abyś był widoczny na drodze.Pamiętaj więc o tym, aby na rękawie mieć odblaskowy pasek.

Przeczytaj również: MUUV. to nasz bunt przeciwko stereotypowi, że na trening można zakładać „cokolwiek”. Wywiad z Maliną Kurkowską i Kają Lizut