Vivobarefoot zapowiada linię butów z surowców roślinnych

Vivobarefoot zapowiada swoją nową linię Primus Bio. Wszystko wskazuje na to, że na rynku pojawią się buty, które nie będą jednorazową alternatywą dla szkodliwych substancji wykorzystywanych w produkcji obuwia sportowego.

Vivobarefoot to marka, która od kilkunastu lat dąży do stworzenia najbardziej ekologicznych butów na świecie. Dzięki swojemu najnowszemu projektowi jest coraz bliżej tego celu. W przyszłym roku do sprzedaży trafi seria butów Primus Bio. Co jest w nich takiego niezwykłego? W produkcji obuwia zostaną wykorzystane surowce roślinne, a konkretnie substancja pozyskiwana z kukurydzy przemysłowej.

60% podeszwy i 30% wierzchniej części buta z serii Primus Bio będzie wykonane z propanodiolu Susterra – substancji pochodzącej z błonnika roślinnego. Powstaje ona w procesie fermentacji z wykorzystaniem glukozy ze skrobi kukurydzianej. Jak twierdzą przedstawiciele Vivobarefoot, surowiec jest wolny od ropy naftowej i nietoksyczny. Otrzymał również certyfikat USDA.

Używanie tego materiału przynosi same korzyści, nie tylko dla użytkowników, ale i środowiska. Susterra zapewnia większą elastyczność niż stosowane zazwyczaj surowce i jest odporniejsza na otarcia. Do tego zużywa o 52% mniej energii niż materiały na bazie ropy naftowej, a emisja gazów cieplarnianych w trakcie jego produkcji zmniejsza się o 32%.

https://www.instagram.com/p/BmlnmZMgNDc/

Brytyjska marka zapowiada, że będzie to najlżejsze i najbardziej ekologiczne obuwie dostępne na rynku. Jest to bliskie DNA marki, która chce jak najmniej ograniczać kontakt ludzkich stóp z ziemią. Założyciele marki – potomek szewskiej rodziny Clarksów, Galahad Clark i tenisista Tim Brennan – zawarli tę koncepcję nawet w nazwie marki.

To jedno z długofalowych działań marki, które mają doprowadzić do tego, że do 2020 roku 90% produkowanego przez Vivobarefoot obuwia będą stanowiły buty wykonane z ekologicznych materiałów. Marka produkuje już buty z recyklingowanego plastiku i wykonane z materiałów tworzonych na bazie alg. W 2017 roku Vivobarefoot poddało recyklingowi ponad 2 miliony plastikowych butelek z brytyjskich wysypisk śmieci i wykorzystało otrzymane surowce do produkcji nowych butów.

>>> Przeczytaj również: Good On You – aplikacja, która pomaga w poszukiwaniu odpowiedzialnej mody

https://www.instagram.com/p/Bmd5j4AAi35/

Newsletter

FASHION BIZNES