noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Pierwsza praca w modzie. fot. Unsplash

Stopa bezrobocia rejestrowanego w maju delikatnie w dół [dane MRPiPS]

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 5 proc. – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oznacza, że na przestrzeni miesiąca delikatnie zmniejszyła się w Polsce liczba osób bez etatu.

Przeczytaj również: Portal pracy Fashion Biznes. Profesjonalny serwis dla pracodawców i poszukujących pracy w modzie

Poziom stopy bezrobocia w maju 2024

Jak wynika z danych resortu pracy, w końcu maja w urzędach pracy zarejestrowanych było 778,3 tys. osób bezrobotnych, o 18,8 tys. mniej niż na koniec kwietnia. – Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2024 r. kształtowała się w przedziale od 3 proc. w województwie wielkopolskim do 8,3 proc. w podkarpackim. Osoby rejestrujące się najczęściej przed rejestracją pracowały w sekcjach: przetwórstwo przemysłowe, handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych oraz budownictwo – napisano w komunikacie MRPiPS.

Przeczytaj również: Praca w modzie. Sprawdź najświeższe oferty

Wśród zarejestrowanych bezrobotnych w końcu maja 2024 r. było 12,3 tys. bezrobotnych obywateli Ukrainy. Stanowili oni 1,6 proc. ogólnej liczby bezrobotnych. W porównaniu do stanu z końca lutego 2022 r. (początek wojny w Ukrainie) liczba bezrobotnych obywateli Ukrainy zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła blisko 8-krotnie, a w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,7 tys. osób, tj. o 5,1 proc. – dodano w informacji przesłanej redakcji PAP. Według wstępnych danych w maju 2024 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 83,6 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. 6,4 tys. (7,1 proc.) mniej niż miesiąc wcześniej i 11,2 tys. (11,8 proc.) mniej niż w maju 2023 r.

Kobieta siedząca za biurkiem z ubraniami w tle wiszącymi na wieszaku
fot Pexels

PAP, zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES