noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Ile zarabia projektant mody?

Projektant w branży modowej. Jaka praca i zarobki 2023?

REKLAMA
noSlotData

Inspiruje Cię to, co robi Dawid Woliński, Gosia Baczyńska lub duet Paprocki & Brzozowski? Praca projektanta mody to ekscytujący i kreatywny zawód, ale równocześnie bardzo wymagający. Ile zarabia designer w Polsce? Gdzie się kształcić i czego można się spodziewać po karierze w branży mody? Wyjaśniamy.

Czytaj także: STYLISTKA MODOWA. ILE ZARABIA I GDZIE MOŻE PRACOWAĆ?

Ile zarabia projektant mody w Polsce? Zarobki 2023

Według statystyk portalu Wynagordzenia.pl, projektant mody w Polsce zarabia średnio 6600 zł brutto. Jest to mediana rynkowa podana na rok 2023. Natomiast 25% osób zarabia mniej niż podana kwota – ich płace wynoszą poniżej 5 710 zł brutto. Z kolei w grupie najlepiej opłacanych designerów w Polsce znalazło się 25% osób zatrudnionych na tym stanowisku. Ich zarobki sięgają co najmniej 8 840 zł brutto. Kwota ta może być oczywiście znacznie wyższa. Uwagę zwraca rozkład płci w sektorze projektowania mody: aż 82% designerów w Polsce stanowią kobiety, a tylko 18% to mężczyźni.

Od czego zależą różnice w pensjach projektantów mody? Od wielu czynników, a przede wszystkim od prestiżu: designer z silną, wyrobioną pozycją na rynku i znanym nazwiskiem w branży zarabia oczywiście więcej niż młody projektant, który dopiero ukończył swoją edukację w zakresie projektowania odzieży i próbuje swoich sił w tworzeniu autorskich projektów. Na wysokość płac może mieć jednak wpływ także lokalizacja atelier, wielkość firmy, staż pracy i wykształcenie kierunkowe. I tak np., większe ośrodki miejskie, jak Warszawa, Poznań czy Wrocław oferują znacznie więcej możliwości rozwoju dla projektanta, w tym rozbudowywania jego studio projektowego czy wzięcia udziału w dodatkowych kursach i szkoleniach edukacyjnych, niż mniejsze miasteczka.

Projektant mody: gdzie się kształcić?

Polski rynek oferuje kilka miejsc, które przygotowują do zawodu projektanta mody. Najbardziej renomowana uczelnia w kraju to bez wątpienia Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU) w Warszawie. To jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych uczelni modowych w Polsce, oferująca wykształcenie na kierunkach projektowanie ubioru czy kostiumografia. Jej prestiż dodatkowo potwierdzają słynni absolwenci, do których należą Magda Butrym, Katarzyna Kryst (Kas Kryst) czy Kamil Owczarek – połowa duetu Bohoboco.

Warto wspomnieć, że każdego roku MSKPU organizuje specjalny pokaz dyplomowy, na którym swoje autorskie kreacje mają szansę zaprezentować świeżo, upieczeni utalentowani dyplomanci. To bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w branży mody w Polsce. 

Sprawdź: Najciekawsze rozwiązania, które zobaczyliśmy na gali dyplomowej studentów MSKPU

Ponadto modowe wykształcenie kierunkowe oferuje również uczelnia ASP w Łodzi – można tam studiować na wydziale projektowania ubioru czy projektowania biżuterii. Do znanych absolwentów tej szkoły wyższej należą Marcin Paprocki, Mariusz Brzozowski czy Łukasz Jemioł. Designerzy mogą się również wykształcić w Szkole Artystycznej Projektowania Ubioru w Krakowie. W jej murach swój fach zdobywali m. in. Wojciech Bednarz z Vistuli czy Jerzy Antkowiak. Natomiast do zagranicznych uczelni o międzynarodowej sławie i niepodważalnej renomie w branży mody od dekad niezmiennie należy Central Saint Martins w Londynie.

Projektant mody: gdzie może pracować?

Na designera w Polsce czekają różne możliwości zatrudnienia. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest założenie własnej działalności i praca pod własnym nazwiskiem. Jednak stworzenie autorskiego atelier od podstaw wymaga sporych nakładów finansowych, dużym wyzwaniem jest także wypromowanie swojej początkowo nieznanej marki, by zaistniała w świadomości klientów.

Nie bez powodu więc wielu młodych designerów decyduje się rozpoczęcie kariery w atelier innego, bardziej znanego twórcy. Tak było np. z Magdą Butrym, która projektowana w szeregach La Manii, by po kilku latach zdecydować się na stworzenie marki pod własnym szyldem – i jak widać z wielkim sukcesem.

Warto również dodać, że na projektanta czekają różne ścieżki kariery pod względem obranej specjalizacji. Projektowanie to nie tylko tworzenie mody damskiej i męskiej – można również zająć się designem odzieży dla dzieci lub kostiumów na spektakle teatralne. Możliwości rozwoju i auto ekspresji czekają również przy tworzeniu autorskiej biżuterii, galanterii skórzanej (torebki, buty), akcesoriów (czapki i szaliki, apaszki) czy bielizny.

Czytaj także: Kariera projektantki mody – jak zacząć?

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES