Ile kosztuje organizacja ślubu i jak można na niej zaoszczędzić?

226
Getty Images

Ślub – wydarzenie, o którym na pewno myśli teraz część czytelników tego artykułu.  W końcu powinien to być najważniejszy dzień w naszym życiu, jedyny i niepowtarzalny, kiedy to właśnie decydujemy się spędzić resztę naszego czasu z ukochaną osobą. Niestety często nasze wyobrażenia muszą brutalnie zderzyć się z rzeczywistością.

Popularność ślubów

Często przed planowaniem tego szczególnego dnia mamy już w głowie jakieś wyobrażenie na jego temat. Cóż się dziwić, skoro tematyka ślubów zawsze przyciąga ludzi. Szacuje się, że uroczystość księcia Wilhelma i Catherine Middleton obejrzało ponad 2 miliardy osób z całego świata. Podobne zainteresowanie wzbudzają śluby celebrytów, a nawet… fikcyjnych postaci. Wokół ceremonii zaślubin Carrie Bradshaw z Mr Bigiem powstało mnóstwo spekulacji, ponieważ był to jeden z największych sekretów twórców filmowej wersji Seksu w wielkim mieście. Poza tym, kto nie widział Uciekającej panny młodej czy Czterech wesel i pogrzebu? Oglądając te wszystkie śluby zaczynamy marzyć o idealnym weselu.

Wymarzona suknia ślubna

Organizacja ślubu pochłania mnóstwo pieniędzy, często już na samym starcie – winnych takiego stanu rzeczy można doszukiwać się wśród strojów… W końcu większość panien młodych przykłada ogromną wagę do kreacji, w jaką będą ubrane tego ważnego dnia. Pójście do salonu czy krawcowej często poprzedzają wielogodzinne poszukiwania w internecie, katalogach i czasopismach ślubnych, zbieranie wycinek z gazet lub przypinanie zdjęć na Pintereście, Zszywce. Kobiety nie ograniczają się w poszukiwaniach ideału tylko do jednego miasta – często, by znaleźć tę jedyną, jadą kilkadziesiąt kilometrów oraz przymierzają niezliczone liczby modeli, by w końcu stwierdzić: „To moja suknia!”.

W Polsce suknię ślubną możemy kupić w wielu salonach, które sprowadzają przystępne cenowo stroje z innych krajów Europy lub po prostu z Chin. Nie należy zapominać o polskich projektantach, którzy szyją kreacje na ten specjalny dzień – Violi Piekut, Annie Karze, Agnieszce Światły czy duecie Femini. Zakup sukni ślubnej często musi wyprzedzić wszelkie inne przygotowania. Na uszycie danego modelu trzeba przeznaczyć nawet do roku czasu, a zaliczki, jakie trzeba zapłacić za kreację są najwyższymi spośród wszystkich, za jakie przyjdzie zapłacić podczas organizacji ślubu. Należy też pamiętać, że cena końcowa sukienki może wzrosnąć, gdy uwzględni się wszelkie przeróbki oraz dodatki.

>>> Przeczytaj również: Suknie ślubne 2018 – zobacz najnowsze trendy!

Do zapłacenia – sala weselna, talerzyki, tort…

Dalsze początkowe koszty powiększa wynajem sal, które należy czasami rezerwować i wpłacić zaliczkę już na dwa lata przed ceremonią. Innym dużym wydatkiem są obrączki, które, by mogły służyć przez lata, muszą być zrobione z wytrwałych metali, np. złota czy platyny. Niemało kosztują również zespoły muzyczne czy didżeje, często do kosztów trzeba doliczyć catering, a także fotografów i kamerzystów, na których decyduje się większość nowożeńców. Niestety jest to dopiero początek listy wydatków. Kościół czy salę trzeba jeszcze ozdobić, podobnie samochód lub inny środek transportu, na który zdecydują się państwo młodzi.

Często jest tak, że alkohol oraz napoje należy zapewnić samemu. Nie możemy zapomnieć o torcie weselnym, którego cena zależy od liczby pięter, a tym samym wagi, ręcznych zdobień, figurek oraz formy przestrzennej. Coraz większą popularnością cieszą się słodkie stoły, na których oprócz tortu znajdują się rozmaite ciasta, babeczki oraz inne smakołyki. Do tego dochodzą zaproszenia, prezenty dla gości czy rodziców nowożeńców, wynajęcie pokoi dla osób przyjezdnych. Trzeba jeszcze pamiętać o biżuterii i kwiatach dla panny młodej, fryzjerce oraz makijażystce, butach i innych dodatkach. Niektóre pary decydują się jeszcze na animatorów, lekcje tańca, tablice oraz karteczki, które mówią o tym, gdzie dany gość siedzi…  Ile to wszystko kosztuje?

Ile średnio zapłacimy za ślub?

Zgodnie z opiniami wedding plannerów, przeciętna polska para na ślub wydaje 35-40 tys. Często jest to kwota nieosiągalna dla młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają swoje kariery zawodowe, więc przeważnie to rodzice ponoszą koszty uroczystości. Marzenie o idealnym ślubie rozpływa się w miarę wzrastania wydatków – przykładowo za suknie należy zapłacić od 1500 do 7 tys. zł, garnitur od 1100 do 4 tys. zł, obrączki od 600 do nawet 20 tys. zł. Za samo wesele, włączając już koszty wynajęcia sali, jedzenia, alkoholu itp. można zapłacić od 10 do 30 tys. złotych. Nic dziwnego, że większość par decyduje się na kredyt, by móc zrealizować swoje marzenie o ślubie. Jednak jest parę sposobów na to, by zaoszczędzić chociaż część pieniędzy.

Jak można obniżyć koszty?

Co takiego trzeba zrobić, by obniżyć koszty? Wystarczą dwie ręce i głowa pełna pomysłów, w końcu większość rzeczy jesteśmy w stanie zrobić sami lub z pomocą bliskich. Własnoręcznie możemy stworzyć piękne zaproszenia, dekorację do sali i kościoła czy bukiety kwiatów. Dzięki temu będziemy mieli wkład w całe przygotowania do wesela, co z pewnością da ogromną satysfakcję z tego niesamowitego dnia. W dobie personalizacji rzeczy, obranie takiego kierunku działań wydaje się jak najbardziej wskazane i racjonalne. Dlatego też, jeśli chcecie dowiedzieć się co możecie zrobić własnoręcznie i tym sposobem zaoszczędzić trochę pieniędzy, śledźcie nasze artykuły. Przedstawimy wam krok po kroku, jak wiele rzeczy jesteście w stanie wykonać sami lub z pomocą bliskich.

Anna Zięba

PODZIEL SIĘ