noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Wyniki za IV kw. Nike

Spadająca marża problemem spółki Nike? Akcje wciąż tanieją

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Jeden z największych na świecie producentów obuwia oraz odzieży sportowej przedstawił wyniki finansowe za IV kwartał ubiegłego roku obrotowego. Pomimo wyższej niż oczekiwano sprzedaży w USA i Chinach, zysk na akcję i marża zawiodły.

ZYSK NETTO: 1,04 mld USD

ZYSK NA AKCJĘ: 0,66 USD (- 27 proc.)

PRZYCHODY: 12,83 mld USD

SPRZEDAŻ OBUWIA: 8,55 mld USD

MARŻA BRUTTO: – 1,4 proc.

Jak interpretować te wyniki ?

Wydawało się, że wyższa polityka cenowa oraz rosnący poziom sprzedaży, szczególnie w Chinach (+16 proc. rdr), pozytywnie odbiją się na marży brutto. Te bodźce okazały się niewystarczające. W IV kwartale spółka nie poradziła sobie z komplikacjami – wyższymi kosztami logistyki, niekorzystną zmianą kursów, czy presją na produkty pozostające w magazynach.

Nie zadowolił zysk na akcję, który nie tylko spadł, ale również znalazł się na poziomie poniżej prognoz analityków. Zauważmy jednak, że pomimo spadkowych trendów wypracowane wyniki były jedynie nieznacznie gorsze od początkowo zakładanych. Ponadto omawiane miesiące to także sukcesy…

Przychody spółki wzrosły rok do roku o niemal 5 proc. W tym samym okresie sprzedaż obuwia wzrosła o 7 proc. Warto podkreślić, że plusy odnotowano w każdym z regionów. Prócz wcześniej wspomnianych Chin, w Europie konsumenci kupili o 3 proc. więcej butów Nike niż przed rokiem. W Ameryce Północnej o blisko 5 proc.

Przeczytaj również: NAJMODNIEJSZE BUTY NA LATO 2023: CO NOSZĄ INFLUENCERKI?

Co czeka Nike ?

Eksperci z XTB zauważają, że gospodarki w kolejnych kwartałach mogą zwolnić. Powodu upatrują się oni w opóźnionym w czasie efekcie podwyżek stop procentowych. Nie jest to dobra wiadomość dla giganta. Analizując strategie Nike widzimy plan na zarządzanie spółką również w chwili kryzysu. Pytanie jednak, czy na pewno skuteczny…

Chcąc pozytywnie wpłynąć na wyniki spółka obcina dystrybucję, wycofując swoje produkty z większości marketplace’ów oraz sneakers store’ów. W teorii jest to plan, który ma pozwolić na zwiększenie zysków, poprzez nie oddawanie ich części za pośrednictwem marż. Początkowo to performowało. Najnowsze wyniki poddają jednak pod wątpliwość docelową skuteczność tej decyzji.

Reakcje giełdy

Po opublikowaniu wyników finansowych za IV kwartał ubiegłego roku obrotowego kurs spółki spadł o 0,65 proc. Po kilku godzinach od podania tej informacji akcje wciąż taniały (o kolejne 4 proc.). W poniedziałek po godzinie 17:00, chcąc nabyć walor Nike musimy wydać 109,76 USD.

W ciągu ostatnich pięciu dni akcje spółki taniały o 2,46 proc. Zauważalna jest tendencja spadkowa, jednak pomimo niej, kurs Nike wciąż znajduje się znacznie powyżej rocznego minimum, które we wrześniu 2022 roku wyniosło 82,22 USD za akcję.

Zdjęcie główne: Pexels

Przeczytaj również: Kurs spółki Under Armour w coraz większym dołku

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES