Jesteś tym, co nosisz. Materiały i ich wpływ na zdrowie

Kupując w pośpiechu nie zawsze zwracamy uwagę na metki. Nie wiemy z jakiego materiału jest nasz sweter czy szal. Priorytetem staje się wygląd, a nie jakość. Jakie materiały wybierać, a jakich unikać, by nie tylko wyglądać, ale także czuć się dobrze?

Główny podział materiałów to podział na materiały syntetyczne i naturalne. Syntetyczne to te, które powstają dzięki pracy chemików. Ich składniki nie występują w przyrodzie. Najpopularniejsze i najczęściej spotykane syntetyki to poliester, akryl i nylon.

Poliester

Poliester jest jednym z najgorszych możliwych wyborów. Ma wyjątkowo niską higroskopijność i niewielką przewiewność. Oznaczany również jako PET, wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle włókienniczym. Stosuje się go także do wyrobu folii i plastikowych butelek. Powodować może wysypki, swędzenie, oraz stany zapalne skóry.

Akryl

Kolejnym niebezpiecznym materiałem syntetycznym jest akryl. Często stosowany jako tańszy zamiennik wełny. Akryl jest słabo oddychający. Gdy się zgrzejemy to pot pozostanie na naszej skórze, powodując tym samym duży dyskomfort. Udowodniono, że produkcja akrylu ma negatywny wpływ na środowisko. Według ATSDR akrylonitryl może być powodem chorób nowotworowych u ludzi. Ubrania, które w swoim składzie mają spory procent akrylu, zazwyczaj są stosunkowo tanie. Jednak nie posłużą one nam na długo. Takie ubrania bardzo łatwo się mechacą. Po krótkim czasie użytkowania wyglądają na mocno zużyte.

Nylon

Nylon to trzeci popularny syntetyk. Jego produkcja jest w pełni zależna od ropy naftowej. Wiąże się to z dużym zużyciem energii, co powoduje dodatkową emisję dwutlenku węgla. Często jest trwale, chemicznie wykańczany. Nylon jest bezpośrednio szkodliwy dla naszego środowiska, oraz może szkodzić nam samym.

Należy pamiętać, że wiele tkanin podlega znacznemu przetwarzaniu, które obejmuje m.in. detergenty, barwniki, czy środki chemiczne. Te dodatki mają często zły wpływ na nasz organizm. Przy wyborze ubrań, stawiajmy na materiały naturalne, takie jak: bawełna, jedwab, wełna, kaszmir, len. Dodatkowo, piorąc ubrania przed pierwszym założeniem, chronimy się przed bezpośrednim kontaktem z chemikaliami, które mogły zostać użyte do czyszczenia i barwienia produktów. Kolejny raz naturalność górą.

>>>PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Raport Greenpeace: które marki zmieniły swoje postępowanie przez ostatnie 7 lat?

Newsletter

FASHION BIZNES