Gmach wydziału Uniwersytetu Śląskiego najpiękniejszym ceglanym budynkiem na świecie

651
Źródło: Grupa 5 Architekci

Budynek katowickiej filmówki nagrodzony Wienerberger Brick Award 2020. Został ogłoszony najpiękniejszym ceglanym budynkiem na świecie. W konkursie oprócz zwycięskiej budowli brało udział 644 obiektów z 55 krajów. To wielkie wyróżnienie dla polskiej architektury. 

Prestiżowa nagroda Wienerberger Brick Award 2020

Wienerberger Brick Award to odbywający się co dwa lata konkurs, nagradzający najpiękniejsze budynki wykonane z cegły. Tegoroczną edycję wygrał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Filmówka została nagrodzona zarówno w rywalizacji Grand Prize, jak również w kategorii Sharing Public Spaces wygrywając z 11 innymi projektami z całego świata. To podwójne wyróżnienie dla architektów budynku. 

Budynek katowickiej filmówki to wyjątkowy projekt

Autorami projektu są architekci z pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 architekci oraz Małeccy biuro projektowe. Projektanci stawiając budynek w śródmieściu Katowic, postanowili nawiązać stylem budowli do wyglądu okolicznych kamienic. Stąd pomysł na wykorzystanie cegły jako podstawowe budulca budynku. Przenikanie się starych, miejscowych elementów krajobrazu i nowoczesnych detali gmachu jest niezwykle udane. Architekci podczas projektowania Wydziału Uniwersytety Śląskiego pozostawili na terenie kampusu starą fabrykę żarówek, wykorzystując ją jako inspirację, i dobudowując do niej nowe elementy. To idealny przykład architektury wpisującej się w estetykę otoczenia, podchodzącej do tradycji i miejscowego stylu z szacunkiem. I to z wielkim sukcesem. 

>>>Czytaj również: Najpiękniejsze hotele na świecie