Festiwal Wiosna Filmów. Co zobaczyć w ten weekend?

71

Festiwal WIOSNA FILMÓW na stałe zagościł w kalendarzu ważnych wydarzeń kulturalnych, otwierających wiosenny sezon w Warszawie. W tym roku Festiwal rozpoczął się 15 kwietnia i potrwa do 22 kwietnia. Jakie filmy zobaczymy w nadchodzący weekend?

Festiwal WIOSNA FILMÓW odbywa się w Warszawie już po raz 24. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą 65 filmów z całego świata. Wiele z nich zaprezentowanych będzie po raz pierwszy w Polsce. Program Festiwalu obejmuje obrazy docenione na najlepszych międzynarodowych festiwalach. Będzie można zobaczyć filmy pokazywane między innymi w Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno, Montrealu, San Sebastian czy Sundance.

Podczas Festiwalu można zobaczyć także produkcje wypatrzone na mniejszych, ale równie ważnych na mapie każdego kinomana festiwalach, takich jak Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzym czy Saloniki. Wielbiciele polskiego kina również znajdą coś dla siebie.

Jakie filmy zobaczymy w nadchodzący weekend?

20.04.2018

Kino Praha, godz. 18.00

Party

Reżyserka Sally Potter otrzymała za film Party nagrodę Gildii Filmowców na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2017. Janet (w tej roli Kristin Scott Thomas) obejmuje posadę ministrę zdrowia w brytyjskim rządzie i z tej okazji wydaje przyjęcie dla najbliższych przyjaciół. Tyle że reszta uczestników kolacji, którą Janet z tej okazji urządza, odsuwa powód celebry na dalszy plan, podrzucając inne gorące newsy. W domowym spotkaniu biorą udział sarkastyczna April (Patricia Clarkson) oraz jej mąż Gottfried (Bruno Ganz), para wyzwolonych lesbijek (Cherry Jones i Emily Mortimer), a także wielce podenerwowany bankier Tom (Cillian Murphy). Tymczasem mąż gospodyni, Bill (Timothy Spall), zdaje się kompletnie niezainteresowany całą sytuacją. Pozornie zwykła sytuacja towarzyska z upływem czasu staje się coraz bardziej niepokojąca i napięta.

Kino Praha, godz. 21.20

Nigdy cię tu nie było

Okrzyknięty kobiecą odpowiedzią na Taksówkarza film wybitnej reżyserki Lynne Ramsay (Musimy porozmawiać o Kevinie). Nigdy cię tu nie było to historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak, poruszony historią uprowadzonej dziewczyny, podejmie się jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć porwaną, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

21.04.2018

Kino Amondo, godz.18.00

Ostatnie prosecco hrabiego Ancillotto

Akcja filmu rozgrywa się wśród wzgórz Conegliano i Valdobbiadena, skąd pochodzi prosecco. To tutaj splatają się losy bohaterów. Do rozwikłania zagadki związanej z morderstwem kierownika cementowni oraz teatralnego samobójstwa hrabiego Desiderio Ancillotto oddelegowany zostaje inspektor Stucky (w tej roli gwiazda włoskiego kina, Giuseppe Battiston).To historia kryminalna, która opowiada o fascynacji ziemią, odurzającej mocy bąbelków i konflikcie między zachłannością a poszanowaniem.

Sala pod Sowami, godz. 18.00

Oh, Boy!

Niko jest żyjącym chwilą dwudziestokilkulatkiem, porzuca studia i włóczy się po ulicach Berlina w poszukiwaniu własnego miejsca. Wszystko zmienia się dopiero, gdy Niko niespodziewanie zostaje zmuszony do konfrontacji z konsekwencjami. Zostaje porzucony przez dziewczynę, ojciec odcina mu pieniądze, a psycholog określa go mianem mężczyzny „niezrównoważonego emocjonalnie”. To tylko lekarska diagnoza czy wielka metafora? W międzyczasie w jego życiu pojawia się osobliwej urody blondynka oraz nowy sąsiad.

22.04.2018

Kino Praha godz. 19.20

Kochankowie jednego dnia

23-letnia Jeanne ma za sobą bolesne rozstanie z chłopakiem. Właśnie dlatego decyduje się na powrót do rodzinnego domu. Chce na jakiś czas znowu zamieszkać ze swoim ojcem. Niedługo po przyjeździe dziewczyna odkrywa, że jej ociec, który jest profesorem filozofii, romansuje z jedną ze swoich studentek. Jeanne postanawia poznać swoją rówieśniczkę, Ariane. Między bohaterkami zaczyna rozwijać się przyjaźń… Romantyczna i pełna emocji historia to najnowsze dzieło Philippe’a Garrela, mistrza francuskiego kina i autora Powiewu nocy oraz Zwyczajnych kochanków.

Kino Praha, 20.30

Obietnica poranka

Porywająca adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego, który jako jedyny francuski powieściopisarz, dwukrotnie zdobył prestiżową Nagrodę Goncourtów. W rolę Kacewa/Gary’ego wcielił się niezwykle popularny nad Sekwaną Pierre Niney (Frantz, Miłość po francusku), a jego matkę Ninę zagrała niezrównana Charlotte Gainsbourg. Film opowiada o wielkiej, wszechmogącej miłości macierzyńskiej, która buduje wokół dziecka iluzję wspaniałego świata. Dzięki tej niezwykłej i szalonej matce, życie głównego bohatera pełne jest zwrotów akcji, namiętności i tajemnic. A niesamowite przygody, jakich Romain doświadcza, pozwalają mu stać się jednym z czołowych powieściopisarzy XX wieku.

PODZIEL SIĘ