Dlaczego architekci ubierają się na czarno?

2551
fot. Zaha Hadid, via architectsjournal.co.uk

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego architekci przeważnie ubierają się na czarno? Autorka książki “Why do architects wear black?” Cordula Rau, zapytała o to stu dizajnerów.

Pomysł na zebranie „złotych myśli” i opinii na ten temat wziął się ze spontanicznego pytania, które pewnego dnia usłyszała Rau. To dowód na to, że kto pyta, nie błądzi i że czasem najprostsze pytania spędzają nam sen z powiek w poszukiwaniu odpowiedzi. Kiedy więc autorka książki (która także jest architektką) usłyszała od znajomego: Dlaczego architekci zawsze ubierają się na czarno?, odpowiedziała wymijająco: Nie wiem, zapytaj innych architektów! Nurtujący problem postanowiła zbadać jednak sama. Wyszła z tego ciekawa publikacja, a odpowiedzi mogą was zaskoczyć.

źródło: archilovers.com
źródło: archilovers.com

Pojawiają się takie, które mówią o praktyczności czerni, przez zaprzeczenie typu: Przecież nigdy nie ubieram się na czarno!, po rozbrajające: Nie mam pojęcia. A to wszystko okraszone zdjęciami popularnych dizajnerów. Jeśli wy także zadaliście sobie kiedyś to pytanie albo podobnie jak ja macie przyjaciółkę, która zalicza się do tej grupy i nie możecie przekonać jej do kupienia rzeczy w innym kolorze – zajrzyjcie do tej, choć dość starej, bo wydanej w 2008 roku, to nadal aktualnej publikacji.

Image17
Massimilliano Fuksas, fot. archilovers.com
2
“Because they don’t have a sense of fantasy and imagination”.
Image18
Wiel Arets, fot. archilovers.com
Wiel Arets: "Don’t wear black. But rather grey or dark blue always in combination with a coloured shirt".
“Don’t wear black. But rather grey or dark blue always in combination with a coloured shirt”.

Autor: Tatiana Zawrzykraj

PODZIEL SIĘ