#Career Monday: Jak zrealizować postanowienia noworoczne? Metoda 5 filarów

343
Źródło: www.fashionweekdaily.com

Wraz na nadejściem Nowego Roku każdy snuje marzenia o przyszłości. Z badań CBOS wynika, że co roku aż połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Dotyczą one zwykle oszczędzania, zdrowego stylu życia czy zmiany pracy. Aż 86 procent osób jest przekonana, że zrealizuje zaplanowane cele.

Niestety, jak pokazują badania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych, 90 procent ponosi klęskę. Czy istnieje sposób jej uniknięcia? Jak zrealizować postanowienia noworoczne? Odpowiedzią jest dobre planowanie, dlatego przedstawiamy skuteczną metodę 5 filarów, dzięki której zamienisz marzenia w realne i możliwe do osiągnięcia cele.

Czym jest metoda 5 filarów?

Czy gdy wyznaczasz sobie cel lub postanowienie noworoczne, zastanawiasz się jakiej sfery życia mogą one dotyczyć? A czy pamiętasz, aby zadbać o każdą z nich? Metoda 5 filarów polega właśnie na wyznaczaniu celów równocześnie w 5 dziedzinach życia. Jeśli któraś z nich zostanie zaniedbana, trudno będzie utrzymać równowagę. O jakich obszarach musimy pamiętać? Przy tworzeniu planów i postanowień noworocznych trzeba wziąć pod uwagę: pragnienia osobiste, relacje z bliskimi, zdrowie, finanse oraz spełnienie zawodowe.

Pragnienia osobiste

Ile razy zdarzyło Ci się zapomnieć o sobie, aby zadowolić innych? Często myślimy, że nasi bliscy będą szczęśliwi, gdy poświęcimy im całą naszą uwagę. Nie jesteśmy jednak w stanie zadowolić innych, gdy sami czujemy się niespełnieni lub smutni. Pierwszy filar z pięciu polega na skupieniu się tylko i wyłącznie na sobie. O czym marzysz? Jakie pragnienia osobiste chcesz spełnić w Nowym Roku? Zastanów się, co możesz zrobić dla samego siebie, aby podnieść jakość życia i uczucia samospełnienia.

Dobrym rozwiązaniem są kursy i szkolenia dotyczące dziedzin, w których już dawno chciałeś się rozwinąć, jednak zwlekałeś z różnych względów. Wyznacz czas na ich realizacje. Drugim aspektem w sferze pragnień osobistych mogą być podróże i doświadczenia. Chcesz odbyć podróż do Afryki? Zacznij planować. Na koniec weź pod uwagę także rzeczy materialne. Nie ma w tym nic złego, że zainwestujesz w przedmiot, który będzie służył tylko Tobie. Pamiętaj: w tym obszarze liczysz się tylko Ty i Twoje pragnienia osobiste.

Relacje z innymi

Każdy z nas jest świadomy, jak ważne są relacje z innymi ludźmi. Są wsparciem w trudnych chwilach i osłodą życia w codzienności. Często jednak nie planujemy żadnych dalszych kroków w związku z bliskimi i bierzemy ich za „pewnik”. Nawet silne więzi, gdy nie są pielęgnowane, z czasem się osłabiają. W tworzeniu postanowień noworocznych uwzględnij więc relacje z innymi. Przemyśl, które z nich są dla Ciebie najważniejsze. Nie jesteś w stanie poświęcić każdemu tyle samo czasu i uwagi, ale z dobrym planem będziesz mógł pielęgnować te, które mają dla Ciebie największą wartość. Gdy już wiesz, o które więzi chcesz zadbać w szczególności, ustal plan działania. Może chcesz częściej dzwonić do rodziców, albo wychodzić z partnerem na romantyczną kolację? A może przynajmniej raz w miesiącu spotykać się z przyjaciółką, dla której nigdy nie masz czasu? Z konkretnymi postanowieniami, relacje z innymi, z pewnością będą udaną sferą w nadchodzącym roku.

Zdrowie

Wszyscy wiemy, że bez niego daleko nie zajdziemy. Jest najczęstszym słowem wypowiadanym w życzeniach świątecznych czy noworocznych. Zdrowie, bo o nim mowa, nie zawsze jest zależne od nas, jednak ciągle mamy na nie duży wpływ i dbając o własne ciało, możemy zdziałać cuda. Niestety spora część osób w tej sferze życia pamięta tylko o jednym postanowieniu – zgubieniu kilogramów. Nie ma w tym nic złego, jednak odpowiednia waga to tylko mały element zdrowego stylu życia. Co możemy zrobić, aby zadbać o własne zdrowie?

Na początek warto odstawić największych wrogów naszego zdrowia, jakim jest alkohol, papierosy i stres. Rzucenie palenia jako postanowienie noworoczne to krok w dobrą stronę. Ćwiczenia oddechowe, joga czy relaksacja pomogą w walce ze stresem. Jednak najważniejszym działaniem będzie pozbycie się zbędnych stresorów. Ponadto pamiętaj o ruchu. Nie po to, a by schudnąć, ale dostarczyć do działa endorfin i wzmacniać mięsnie. Spisz liczbę godzin, które przeznaczasz na aktywność fizyczną w ciągu tygodnia. Gdy stwierdzisz, że jest ona zbyt mała, to postaraj się o towarzystwo mobilizujące Cię do wspólnych ćwiczeń. Dowiedziono, że trening grupowy poprawia konsekwentność w uprawianiu sportu.

Finanse osobiste

Choć nie są najważniejsze, pieniądze odgrywają znaczącą rolę w życiu. Według badań przeciętny Polak zarabiający 2-3 tysiące złotych, w ciągu swojego życia traci ponad 2 miliony złotych. Tak duża suma może zbudzać trwogę. Niestety nie jest pomyłką. To między innymi suma nieodzyskanych odsetek od kredytów, kar finansowych oraz niezrealizowanych zysków z powodu błędnych decyzji finansowych. Na szczęście dobre planowanie finansów osobistych uratuje Cię przed rozczarowaniem i błędami.

Na początek sprawdź na czym stoisz. Przyjrzyj się dokładnie swoim wydatkom i zacznij je sobie zapisywać. Dzięki dokładnej analizie swojego portfela będziesz mógł zastanowić się, gdzie możesz szukać obniżenia wydatków. Będziesz mógł także dokładnie zacząć planować swój budżet na przyszłość i określić cele finansowe na przyszłość. Ważnym krokiem stworzenie swojej poduszki finansowej, która da Ci komfort i poczucie bezpieczeństwa. W jej skład wchodzi konto nieprzewidzianych wydatków, nieregularnych wydatków oraz konto bezpieczeństwa finansowego. Odkładanie sobie pewnej kwoty w razie nieprzewidzianych sytuacji zapewni Ci spokój w planowaniu pozostałych obszarów życia.

Spełnienie zawodowe

Praca zwykle jest codziennością. Wykonujemy ją przez większą część tygodnia, a myślimy o niej jeszcze częściej. Spełnienie zawodowe to stan, który z pewnością chciałaby osiągnąć zdecydowana większość zatrudnionych. Okazuje się jednak, że sytuacja znacznie odbiega od ideału. Z najnowszego badania Randstad wynika, że nie odczuwa go aż 47 procent ankietowanych.

Gdy brakuje nam zawodowego spełnienia, nie jesteśmy w stanie utrzymać harmonii w życiu i wszystkie inne sfery pozostają zaniedbane. Każdy z nas ma inne, osobiste postanowienia na tym obszarze, zależnie od tego w jakim momencie kariery właśnie się znajduje. Jeśli czujesz, że czas coś zmienić, bo obecna sytuacja nie daje Ci satysfakcji, zacznij od zdefiniowania celu. Czy chcesz znaleźć zatrudnienie w innym miejscu, a może nawet w innej branży? Czy powodem braku spełnienia są relacje z współpracownikami, a może brak możliwości samorealizacji? Gdy już określisz do czego dążysz, możesz stworzyć noworoczne postanowienia i zacząć działać.

Przeczytaj również: Q&A: Jakie trendy zdominują media społecznościowe w 2019 roku?