# Career Monday: Virgil Abloh – od DJ-a, do najgorętszego nazwiska w świecie mody

282
Źródło: www.footwearnews.com

Pod koniec marca Virgil Abloh został ogłoszony nowym dyrektorem artystycznym męskiej linii Louis Vuitton. Założyciel znanej i niezwykle pożądanej marki Off-White niejednokrotnie zaskoczył świat mody. Jest to projektant, który z takim samym zaangażowaniem projektuje buty dla domu mody Jimmy Choo oraz tworzy stroje dla paryskiego klubu piłkarskiego non-profit składającego się z imigrantów z zachodniej Afryki. To ekscytujące widzieć kogoś, kto pochodzi z naszego świata i dociera na szczyt – powiedział Jeff Carvalho, dyrektor naczelny „Highsnobiety”.

Ogłoszenie współpracy Louis Vuitton z projektantem ghanijskiego pochodzenia, który już pozostawił po sobie ślad w świecie mody streetwear, zapowiada nową erę dla jednego z najbardziej znanych luksusowych domów mody na świecie. Mimo że kolekcja ma się ukazać za kilka miesięcy, już widać pierwsze oznaki szaleństwa towarzyszącego kolaboracji. W dzień ogłoszenia współpracy, portal sprzedający luksusową modę, „The RealReal” zanotował wrost wyszukiwań Louis Vuitton o 64%, a wyszukiwania przez mężczyzn (millenialsów) wzrosły aż o 135%. Widoczna już rewolucja w luksusowym domu mody może nie tylko poszerzyć grono odbiorców, ale także przyciągnać pokolenie, które obecnie ma największy wpływ na sprzedaż.

Historia kariery człowieka, który zawładnął wybiegami i sercami fanów mody streetwear, jest rozległa i długo można rozwijać szczegóły tego sukcesu. Postanowiliśmy jednak prześledzić najważniejsze wydarzenia artysty, od początków, do objęcia jednego z najważniejszych stanowisk w świecie mody.

>>> Przeczytaj również: MSBHV i Reebok. Najgorętsza współpraca sezonu?

 

Chicago, tam gdzie wszystko się zaczęło

Virgil Abloh urodził się w Rockford w stanie Illinois 30 września 1980 roku. Wychowywał się w Chicago w rodzinie imigrantów z Ghany. Uczęszczał do prywatnej szkoły katolickiej.

W wywiadzie dla „Teen Vogue” Virgil wspomina: W młodym wieku, jako nastolatek, interesował mnie hip-hop i skateboarding, te wszystkie rzeczy, które były wspólne dla dzieciaków w latach dziewięćdziesiątych. Następstwa tych upodobań są widoczne w moich projektach. Nie uczułem się o formalnej modzie. To jednak było to, czym się interesowałem.

Virgil Abloh ukończył inżynierię lądową na University of Wisconsin-Madison w 2002 roku, a tytuł magistra architektury otrzymał na Illinois Institute of Technology. Abloh w wywiadach niejednokrotnie wspominał, jak studiowanie architektury wpłynęło na jego dalszą pracę i zmieniło postrzeganie tworzenia projektów.

Ze świata muzyki do świata mody

Źródło: www.autre.love

Zanim Virgil Abloh rozsławił swoje imię w świecie mody, pasjonował się muzyką, a dokładnie pracował jako DJ. Grał na festiwalach i przyjęciach, a nawet pojawił się jako support na trasie Travisa Scotta Birds Eye.

Zawsze fascynowały mnie różne style muzyczne, więc graniem myzyki zajmowałem się już w liceum. Minęło już pietnaście lat. Zacząłem być DJ-em w wieku osiemnastu lat, w liceum i w collegu. To zawsze było jedną z najlepszych form rozrywki – przedstawianie różnych stylów muzycznych i życie nocne.
Możecie posłuchać twórczości artysty na Soundcloud pod pseudonimem Flat White lub usłyszeć go na żywo na festiwalu Lollapalooza.

Virgil spotyka Kanye

Źródło: www.fashion.telegraph.co.uk

Spotkanie z Kanye Westem w 2002 roku nieodwracalnie wpłynęło na dalszy rozwój kariery Virgila. Abloh mając zaledwie 22 lata został zatrudniony przez światowej sławy rapera jako creative consultant. W 2009 roku Kanye West i Virgil Abloh odbyli razem staż w domu mody Fendi w Rzymie. Było to doświadczenie, które każdego z nich nauczyło jak wygląda świat mody zza kulis. Tego roku obydwoje rozpoczęli publicznie udzielać się w przemyśle mody. Młodym mężczyznom z afrykańskimi korzeniami początkowo nie było łatwo odnaleźć się w wymagającym świecie mody luksusowej. Dostaliśmy się na 60% pokazów – Abloh zdradził magazynowi „W”. Byliśmy pokoleniem, które interesowało się światem mody, ale nie powinno w nim być. My dostrzegaliśmy w tym szansę, by uczestniczyć we współczesnej kulturze i tworzyć ją.

Bliskie kontakty z posiadającym coraz większy wpływ Westem, doprowadziły Virgila do pozycji dyrektora kreatywnego w firmie rapera DONDA. Zajmował się nadzorem projektów i sprzedażą. W 2011 roku został nominowany do Grammy Awards za projekt okładki albumu Kanye i Jay-Z Watch the Throne.

Pierwsze kroki ku wielkiej sławie

W 2009 roku Virgil Abloh otworzył RSVP Gallery, galerię sztuki połączoną z męskim butikiem w Chicago. Jest to miejsce, w którym można kupić ubrania streatwearowe projektantów takich jak: Raf Simons, Rick Owens, Martine Rose i oczywiście OFF-WHITE.

W 2012 roku, projektant stworzył swoją pierwszą własną firmę pod nazwą Pyrex Vision, która sprzedała modę streetwearową z wyższej półki. Wywołała ona spore kontrowersje, kiedy wyszło na jaw, iż koszulki sprzedawane przez Pyrez Vision to nieużyty towar firmy Ralph Lauren. Ponadto Virgil stworzył z Matthew Williamsem oraz Heronem Prestonem markę Been Trill, która sprzedawała m.in. szturówki za 100 dolarów. Po roku Been Trill wykupił Pac-Sun, a dawni właściciele z dobrym już zapleczem finansowym mogli ruszać w dalsze podboje.

OFF-WHITE

Źródło: www.observer.com

Utworzona przez Abloha w 2012 roku w Mediolanie marka OFF-WHITE zawładnęła luksusową modą streetwear od samego początku. Nie musieliśmy czekać długo, by zobaczyć projekty Virgila na Paryskim Fashion Weeku. Sklepy OFF-WHITE możemy dziś znaleźć w największych stolicach mody od Tokio po Nowy Jork. Na Instagramie markę obserwują ponad 3 miliony użytkowników, a wśród znanych nazwisk noszących ubrania z metką OFF-WHITE znajdują się: Jay-Z, ASAP Rocky, Rihanna czy Beyoncé. Pokaz OFF-WHITE w Paryżu na sezon jesień-zima 2018 idealnie oddaje szaleństwo towarzyszące popularności marki. Przed wydarzeniem rozpętały się zamieszki z powodu setek niezaproszonych fanów, którzy próbowali wedrzeć się do budynku, by ujrzeć projekty Virgila Abloha.

W 2015 roku OFF-WHITE zdobyło nominację do prestiżowej nagrody LVMH. Na liście nominowanych Virgil znalazł się wśród światowej sławy projektantów, w tym: J.W. Anderson, Marc Jacobs, Karl Lagerfeld, Raf Simons, Riccardo Tisci.

Rok po sukcesie nadszedł kolejny triumf, kiedy Abloh został włączony do listy artystów kreujących biznes mody, stworzonej przez „Business of Fashion”. Znalezienie się w prestiżowym gronie wraz z dyrektorami domów mody Guccci czy Burberry nie pozostawiło wątpliwości, że rodzi się kolejna gwiazda.

Rewolucja w Louis Vuitton

Przyglądając się szczegółowo drodze Virgila Abloha, nikogo nie dziwi, iż jest to droga prowadząca na szczyt. Gdy w marcu projektant został ogłoszony nowym dyrektorem artystycznym męskiej linii Louis Vuitton, francuski dom mody zyskał nie tylko jedno z najgłośniejszych nazwisk w świecie mody, ale i idola millenialsów. Może być to nowy rozdział w istniejącej już prawie 200 lat firmie. Bez wątpliwości jednak jest to przełomowy moment w karierze Virgila. Efekt tych spełnionych marzeń zobaczymy już w czerwcu podczas Men’s Fashion Week w Paryżu.