Rozmowa o pracę nie jest jedynie czasem na zadawanie pytań przez rekrutera. Spotkanie z potencjalnym pracodawcą to także okazja na sprawdzenie, czy stanowisko oraz polityka firmy spełni nasze oczekiwania. Co więcej, z perspektywy rekrutera zadawanie pytań pokazuje zainteresowanie i zaangażowanie daną posadą.
W końcowym etapie rozmowy o pracę zwykle rekruter daje aplikantowi chwilę na zadanie pytań dotyczących firmy. Warto skorzystać z tej okazji, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o potencjalnym pracodawcy. Skonturowanie dobrych pytań może być tak samo istotne, jak poprawne odpowiedzenie na zagadnienia poruszone przez rekrutera. Przygotowanie kilku odpowiednich pytań na rozmowę kwalifikacyjną to skuteczna taktyka, która nie tylko pomoże wywrzeć dobre wrażenie na pracodawcy, ale także sprawdzi, czy dana oferta pracy jest zgodna z naszymi oczekiwaniami.
Jakie są najlepsze pytania, które można zadać na rozmowie o pracę?
Kariera, obowiązki i wymagania
Przede wszystkim warto zmierzyć się z oczekiwaniami pracodawcy wobec danego stanowiska. Jeśli posada nie daje możliwości rozwoju, a oczekiwania pracodawcy są wygórowane, lepiej zweryfikować to jeszcze na etapie rekrutacji. W zadanych pytaniach warto ująć kwestię perspektyw na rozwój kariery, zakresu obowiązków, a także dowiedzieć się o poprzednich osobach pracujących na danym stanowisku.
- Jakie są możliwości rozwoju kariery dla pracownika na tym stanowisku?
- Czy są jakieś przykłady ścieżki kariery rozpoczynającej się na tym stanowisku?
- Z jakimi wyzwaniami według oczekiwań pracodawcy ma mierzyć się osoba, która obejmie to stanowisko?
- Jak wygląda rotacja osób na tym stanowisku? Jak długo poprzednia osoba obejmowała to stanowisko?
- Jakie są oczekiwania firmy wobec tego stanowiska? Co powinna osiągnąć w ciągu pierwszych sześciu miesięcy i pierwszego roku?
- Czy stanowisko uwzględnia relokację?
- Jak firma zmieniła się na przestrzeni ostatnich kilku lat?
- Jakie są plany firmy na wzrost i rozwój?
Struktura biura, etyka pracy i sposoby komunikacji w zespole
Drugą istotną kwestią jest sposób, w jaki firma traktuje pracownika. Jakimi wartościami się kieruje? Czy uwzględnia podwyżki dla zatrudnionych i na jakich zasadach przebiega ich przyznawanie? Dobra atmosfera w pracy to podstawa, a niesprawiedliwe traktowanie pracowników jest, najprościej mówiąc, mobbingiem. Na rozmowie o pracę warto upewnić się, jak firma wypowiada się o swoim zespole i etyce pracy.
- Jak wygląda typowy dzień lub tydzień w pracy?
- Ile osób pracuje w biurze/dziale?
- Jak wygląda tutejsza kultura pracy?
- Czy firma prowadzi program wspomagający nowych członków zespołu we wdrażaniu?
- W jaki sposób firma odnotowuje wyniki danego pracownika i określa podwyżki płac?
- Czy firma zwraca uwagę na różnorodność i ma sprawiedliwe płace dla każdej grupy płci?
- Czy firma uwzględnia nadgodziny? Jeśli tak, to w jaki sposób są rozliczane?
Warunki zatrudnienia
Podczas o rozmowy o pracę oczywistością je przedyskutować dokładne warunki umowy i podjąć próbę negocjacji stawki. Warto upewnić się, czy potencjalny pracownik ma prawo do pracowania w trybie zdalnym (przynajmniej raz na jakiś czas) oraz czy ma prawo do zatrudniania się poza firmą.
- Jaki budżet jest przeznaczony na stanowisko, na które rekrutuję?
- Jakie jest stanowisko firmy w sprawie pracy zdalnej?
- Czy istnieje polityka dotycząca zatrudnienia poza firmą?
- Jaki jest pakiet benefitów w firmie? Czym się wyróżnia?
- Czy mogę mieć czas na przemyślenie oferty?
Jakich pytań unikać na rozmowie o pracę?
Przy zadawaniu pytań na rozmowie o pracę łatwo popełnić faux-pas. Przede wszystkim przed spotkaniem należy wykonać dokładny research na temat firmy, by nie spytać o coś, co jest oczywistością lub kłóci się domeną firmy. Czego i jakich pytań należy unikać?
Nie pytać o to, czym zajmuje się firma
Każda rozmowa o pracę wymaga wcześniejszego researchu na temat profilu firmy. Pytanie o podstawowe działania firmy, która otworzyła rekrutacje, wskazuje na nieprzygotowanie i brak kompetencji osoby aplikującej na dane stanowisko. Rekruter wychodzi z założenia, że jeśli naprawdę chcesz gdzieś pracować to doskonale znasz podstawowe informacje na temat działań firmy.
Nie zadawać pytań odnoszących się do jednego tematu
Zadawanie pytań na jeden temat może wzbudzić podejrzenia u pracodawcy wobec wybranej kwestii. Na przykład, przy nagromadzeniu pytań o czas wolny (urlopy, zwolnienia lekarskie i skrócony czas pracy) można wywnioskować, że potencjalny pracownik planuje nie wywiązywać się ze standardowych ram grafiku. Z kolei przy pytaniach o przełożonego i jego stylu zarządzania, rekruter może zakładać, że kandydat ma problem z autorytetami. Zadawaj pytania na różne tematy, aby pokazać swoją ciekawość i zainteresowanie wszystkimi aspektami stanowiska.
Nie powinno się pytać o to, kiedy po rozpoczęciu pracy można wziąć wolne
W kwestii wolnego od pracy najpierw należy poczekać na decyzję menadżera i oficjalną ofertę pracy, a dopiero potem zacząć planować wakacje. To samo dotyczy zmiany harmonogramu – jeśli podjęcie danej pracy wiąże się z dostosowaniem jej do własnej logistyki, warto wspomnieć o tym później.
Lepiej unikać pytań, w których się ujawniasz
Zamiast pytać wprost: “Ile będę zarabiać na tym stanowisku?”, lepiej poruszyć kwestię pieniężną od innej strony – na przykład “Jaki jest przewidziany budżet na to stanowisko?”. Pytania na rozmowie o pracę stricte odnoszące się do osoby kandydującej stawiają pracownika przed pracodawcą. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy pokazać rekruterowi, w jaki sposób firma może skorzystać na potencjalnej współpracy, a nie na odwrót.
>>> Przeczytaj też: Życie na własnych zasadach według Polek – raport z badania