REKLAMA

Niezwykła kobieta i ikona polskiej mody. Kim jest Grażyna Hase? 

REKLAMA

Modelka, projektantka i osoba, bez której życie kulturalne i towarzyskie Warszawy przełomu XX i XXI wieku z pewnością byłoby uboższe. Grażyna Hase to postać, która zmieniła oblicze polskiej mody. Ogromny talent, wszechstronność i wyjątkowa osobowość pozwoliły jej na ogromny sukces, którego skala wydaje się wręcz nieprawdopodobna. Oto krótka opowieść o życiu Grażyny Hase, o której każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej, odwiedzając nadchodzącą wystawę w Muzeum Warszawy.

Grażyna Hase – początek modowej historii

Grażyna Hase urodziła się w 1939 roku. Przygodę z branżą zaczynała jako modelka, współpracując m.in. z Telimeną, Modą Polską czy Barbarą Hoff. Należała do warszawskiego towarzystwa, bywającego w najmodniejszych lokalach jak choćby SPATiF, a o jej względy zabiegali przedstawiciele artystycznej bohemy, wśród których znajdował się m.in. Leopold Tyrmand. 

W drugiej połowie lat 60. stawiała pierwsze kroki jako projektantka. Przełomowy, pod wieloma względami, okazał się rok 1967. Wtedy właśnie po raz drugi została żoną. Jej wybrankiem okazał się Wowa Bielicki, scenograf, aktor, reżyser i współtwórca kabaretu „Bim-Bom”. Tworzyli związek, który w dzisiejszych czasach z pewnością zyskałby miano „power couple”. Bielicki wspierał żonę w życiu prywatnym i w karierze, m.in. poprzez reżyserię jej pokazów. 

Kozackie wejście w świat wielkiej mody

W tym samym roku Hase dostała się również na ASP i zaprojektowała swoją pierwszą kolekcję. „Kozak look”, bo tak właśnie była zatytułowana, momentalnie zrobiła furorę. Kobieta stworzyła ją po powrocie z Moskwy, zatem nie powinno dziwić, że inspirowana była kulturą Rosji.

Zaskakuje natomiast, że wspomniana twórczość, momentami nawiązująca do historii ZSRR w dość żartobliwy sposób, nie została wzięta na celownik, prężnie działającej wówczas, cenzury. Sam pokaz został otwierała tweedową sylwetka „Lenin”, zaprezentowana przez samą Hase. Jak okazało się po czasie – o czym projektantka wspomniała w wywiadzie dla Onet Kultura – na pokazie znajdował się operator Polskiej Kroniki Filmowej. Gdy, po upływie lat, kobieta zwróciła się z prośbą o udostępnienie jej stworzonego materiału filmowego, okazało się, że taśma została pocięta.

Modelka Ewa Wajnert obok szyldu Galerii Grażyny Hase (projekt sukni Irena Lafferrerie), 1987, fot. Jerzy Kośnik, FORUM, Materiały Prasowe Muzeum Warszawy

Kolekcja przyniosła artystce rozgłos nie tylko w kraju, ale również za granicą, co stało się motorem napędowym do dalszego projektowania. W latach 70. Hase współpracowała z w warszawskimi Zakładami Przemysłu Odzieżowego „Cora”, a później ze słynną Cepelią. Inspirowała ją w dużej mierze polska kultura ludowa. Z pokazami jeździła po całym świecie – od Berlina, przez Mediolan, na Nowym Jorku i Toronto kończąc. Odniosła międzynarodowy sukces, a jednocześnie promowała polską modę i kulturę w wielu krajach. Warszawiacy jej projekty mogli kupić w Bawełnianym Świecie przy ulicy Grójeckiej. 

Niesztampowe, odbiegające od PRLowskiej estetyki, projekty zachwycały nie tylko „zwykłych” ludzi. Kreacje Grażyny Hase podbiły również serca gwiazd estrady. Jej projekty nosiły m.in. Anna Jantar, Halina Frąckowiak czy Eleni. Projektantka stworzyła też stroje dla pracowników hotelu Victoria i załogi LOTu.

Grażyna Hase, Projekt kostiumu dla stewardesy PLL LOT, 1978, Muzeum Warszawy – materiały prasowe

Wielokrotnie występowała również w charakterze kostiumografki przy produkcjach filmowych i teatralnych, również tych reżyserowanych przez jej męża. Od 1980 roku, przy ulicy marszałkowskiej, powstało jej atelier, które – w formie galerii – działa po dziś dzień.

Grażyna Hase współcześnie 

Wraz z upływem czasu, kariera Grażyny Hase, nabierała tempa. W 2002 roku to właśnie ona po części była odpowiedzialna za stroje polskiej reprezentacji na Zimowych Igrzyskach w Salt Lake City, a rok później została wyróżniona Złoty Krzyż Zasługi za “zasługi dla rozwoju i promocji polskiej sztuki użytkowej”.

To zaledwie wycinek, z jakże barwnej, historii życia Grażyny Hase, którym, jak sama wspominała, mogłaby obdarować kilka osób. Fascynujące przeżycia, talent i determinacja też niezwykłej kobiety inspirują do dziś i, jak mniemam, będą inspirować ponadczasowo.

Wystawa o twórczości Grażyny Hase startuje już 28 kwietnia w Muzeum Warszawy

By dowiedzieć się więcej o projektantce, warto wybrać się na wystawę „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”, która będzie dostępna dla zwiedzających od 28 kwietnia w Muzeum Warszawy lub zajrzeć do pierwszej biografii projektantki “Grażyna Hase – miłość, moda, sztuka”, wydanej w 2016 roku.

  • Zdjęcie wyróżniające: Gralżyna Hase podczas sesji na ul. Okólnik w Warszawie, 1959, fot. Krystian Barcz, FORUM, Materiały Prasowe Muzeum Warszawy

Zobacz także: Założyciel New Look zainwestował w start-up dwójki Polaków. Ich pomysł dotyczy mody cyrkularnej

REKLAMA
REKLAMA

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES