noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Czym jest social listening? Fot. Unsplash

Dobra analiza to klucz do sukcesu każdej firmy. Czym jest social listening?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Media społecznościowe, fora internetowe i blogi – w dzisiejszych czasach to właśnie z nich czerpiemy wiedzę odnośnie polecanych produktów, marek czy firm. Artykuły oraz opinie zarówno influencerów, jak również innych użytkowników mają ogromny wpływ na decyzje konsumentów i ich zdanie na temat produktu, usługi bądź marki. Dla firm są z kolei bezcennym źródłem wiedzy, umożliwiającym dokonanie cennej analizy. Jak jej dokonać? Z pomocą przychodzi social listening.

  1. Czym jest social listening?
  2. Jak wykorzystywać social listening w swojej firmie?
  3. Z jakich narzędzi do SL korzystać?

Czym jest social listening?

Opinie i wzmianki w internecie mogą zadecydować o sukcesie bądź porażce firmy. Właśnie dlatego warto być z nimi na bieżąco i właściwie je odczytywać. Social listening umożliwia monitorowanie internetowych publikacji, a co za tym idzie – ich późniejszą analizę.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Fernhill Digital Consulting (@fernhilldigital)

Przedmiotem takiego badania może być dowolne hasło i często wykorzystywane jest przez firmy, którym zależy na wiedzy odnośnie opinii na temat ich marki i produktów. Co ciekawe warto również sprawdzić, czy użytkownicy pisząc o marce używają tylko jej oficjalnej nazwy czy również jej wariacji, skrótów czy określeń z języka potocznego. Wówczas wyszukiwanie powinno być oparte na wszystkich tych słowach.

Przeczytaj również: Jak dużo czasu ludzie spędzają na TikToku?

Na czym polega monitorowanie i analizowanie opinii w internecie?

Właściwa analiza pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych błędów w funkcjonowaniu firmy, a. także dostosowanie dotychczasowej oferty do potrzeb klientów, wynikających z opinii publikowanych m.in. na facebooku, Instagramie czy Twitterze. Preferencje konsumentów mogą mieć niemały wpływ nie tylko na same produkty, ale również strategię marketingową – poznając dobrze grupę docelową można dostosować do niej styl i język komunikacji, a także celniej dobrać czas i kanały, na których marka będzie reklamowana.

Social listening umożliwia także dobór najbardziej efektywnej formy promocji. W zależności od upodobań grupy docelowej marka może podjąć decyzję, czy skuteczniej działają np. długie posty na facebooku, zdjęcia na Instagramie, czy też krótkie filmiki na TikToku. Firma, poznając oczekiwania i potrzeby klientów, dowie się również, co w ogóle się nie sprawdza i nie warto w to inwestować to ani czasu ani pieniędzy.

Monitorowanie mediów online na bieżąco pozwala również firmie na błyskawiczne reagowanie i odpowiadanie użytkownikom – zarówno tym komplementującym produkt czy usługę, jak i tym je krytykującym. Szybkie i pomocne odpisywanie zawsze korzystnie wpływa na wizerunek marki.

Social listening to metoda badawcza, która sprawdzi się w każdej firmie, umożliwiając budowanie profesjonalnego wizerunek i doskonałe relacje z klientami.

Istnieją specjalne narzędzia, które pozwalają na dokonywanie SL. Należą do nich m.in. Brand24, SentiOne czy Napoleon The Cat.

Przeczytaj również: Czy użytkownicy Vinted będą musieli płacić podatek od sprzedaży? Wyjaśniamy nowe przepisy

Zdjęcie tytułowe: Unsplash.com

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData