Opowieść Roberta Kupisza o Ameryce Południowej

168
Mat. prasowe

6 czerwca w Drukarni Praskiej w Warszawie odbył się pokaz najnowszej kolekcji Roberta Kupisza na sezon lato 2019. Inspiracją do stworzenia kolekcji Latina była różnorodność kultur i obyczajów mieszkańców Ameryki Południowej.

Robert Kupisz przez ponad dwadzieścia lata zawodowo trenował tańce latynoamerykańskie, a taniec nadal jest jego pasją. Pracując nad kolekcją projektant skupił się jednak nie na rozrywkowej części życia Latynosów. Jak przyznał: kolekcja LATINA to nie tylko gorące tańce i karnawał, to także życie w fawelach, gdzie codziennością mieszkańców jest widok wojsk, wojny gangów i przemoc. Ich życie dzieje się „tu i teraz”, dlatego mimo trudnych warunków próbują żyć normalnie: organizują konkursy piękności, gorące imprezy z nowoczesną, bardzo drapieżną muzyką i bawią się jakby jutra miało nie być.

>>> Przeczytaj również: Trendy dla mężczyzn na lato 2018

 

 W kolekcji oprócz ulubionej ręcznie farbowanej bawełny, pojawia się wiele błyszczących i kolorowych tkanin, ortalion, a także dekatyzowany dżins. Dominujące kolory to biel, czerń i cała paleta szarości, z dodatkiem pudrowego różu i intensywnego żółtego. Na projektach pojawiają się wielobarwne motyle z cekinów i nadruki-hasła. Tym razem użyłem hasła LIBRE (z hiszpańskiego WOLNY) i znaku równości, które są bardzo uniwersalne i dotyczą nas wszystkich bez względu na szerokość geograficzną, w której mieszkamy. Na koszulkach pojawia się też motyw karabinu, ponieważ chciałem dać broń kobietom. Ale nie w dosłownym znaczeniu, bardziej symbolicznym – jako siłę napędową do walki o swoje prawa o swoich inspiracjach mówi projektant.

Scenografia do pokazu to również autorski pomysł Kupisza. Na rusztowaniu wybudowano przekrój mieszkań w faweli, odkrywających przed widzami sceny z codziennego życia favelados.