REKLAMA
Dr hab. Katarzyna Wróblewska od 2019 jest Prodziekanem na Wydziale Sztuk Projektowych łódzkiej ASP. Ponadto prowadzi własną markę – byWroblewska.

K(B)ariery: Katarzyna Wróblewska „Kontakt z młodymi artystami, których staram się wykształcić na profesjonalnych projektantów obuwia i galanterii skórzanej, inspiruje mnie każdego dnia”

REKLAMA

Dr hab. Katarzyna Wróblewska w 2012 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej – sztuki projektowe. W lutym 2018 roku stopień doktora habilitowanego. Od 2019 jest Prodziekanem na Wydziale Sztuk Projektowych łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2022 jest Dyrektor Kreatywną Łódź Young Fashion. Ponadto prowadzi własną markę – byWroblewska.

Przeczytaj również: Ukryte zawody – Art Director: „Zdecydowanie najtrudniejsze jest zmierzenie się z ograniczeniami”

Katarzyna Wróblewska jest twórczynią, która eksperymentowanie w obszarze sztuki łączy z działaniem projektowym. Porusza się w tych przestrzeniach z dużą swobodą. Tworzywem, a właściwie medium, poprzez które się wypowiada, jest naturalna skóra. Artystka nieustannie poszukuje dla niej nowych form i możliwości użycia, poddając rozmaitym eksperymentom. Efekty jej pracy zaskakują kształtem, rozwiązaniami formalnymi i dopracowaniem detali. Jej talent, pracowitość, otwartość na nowe doświadczenia artystyczne i projektowe dopełniają szczególne cechy osobowe, przede wszystkim wrażliwość i empatyczne nastawienie. Ponadto jako czynna projektantka współpracuje z kilkoma firmami obuwniczymi oraz prowadzi swoją markę, w której powstają autorskie kolekcje toreb i akcesoriów.

W trakcie swojej kariery Katarzyna Wróblewska brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Między innymi w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Ogólnopolskiej Wystawie Miniatury Tkackiej i Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej, wystawie „Dwie Katedry”, „Ochrona Funkcja Estetyka”, oraz wystawach indywidualnych „Organiczność Ograniczona”, „Synteza struktur i Iluzji” i „Transpozycja”. W ostatnim czasie brała udział w pokazach mody, podczas których prezentowała swoje kolekcje w ambasadzie RP w Rzymie i w Pradze, w Palace Bellecour we Francji, a także w Genewie w trakcie trwania imprezy organizowanej przez Światową Organizację Własności Intelektualnej. W roku 2014, 2015, 2016, 2021 oraz 2022 otrzymała Nagrodę Rektora ASP w Łodzi.

Przeczytaj również: K(B)ariery: Daga Ziober „Gdyby nie modeling, znalazłabym się w świecie sportu”

Twoja droga zawodowa zaczęła się od … 

Pasji, talentu, determinacji i pracowitości… W 2000 roku, zaraz po ukończeniu ASP w Łodzi, rozpoczęłam współpracę z jedną z największych firm obuwniczych istniejących na ówczesnym rynku. Skala odpowiedzialności jak została mi powierzona to dzienna produkcja obuwia w ilości 3 tys. par. Dla projektantki zaraz po studiach taka odpowiedzialność wiązała się z pracą 24h na dobę przez siedem dni w tygodniu. Jak widać przeżyłam, udało się, a zdobyte wtedy doświadczenie procentuje w mojej karierze do dziś. Nadal współpracuje z największymi firmami z branży Fashion w zakresie projektowania i doradztwa kreatywnego i innowacyjnego.

Kolejnym bardzo ważnym momentem i początkiem mojego zawodowego rozwoju była i jest praca akademicka. Doktorat napisałam z iluzji optycznych w obuwiu i transpozycji dzieł sztuki czystej do użytkowej. Traktowanie świata sztuki i designu jako jednego, współistniejącego uniwersum było początkiem rozwoju moich nowych umiejętności i kompetencji. Poza tym… Kontakt z młodymi artystami, których staram się wykształcić na profesjonalnych projektantów obuwia i galanterii skórzanej, inspiruje mnie każdego dnia. Ze mną tak jest, ciągle coś nowego w sobie rozwijam, nigdy nie mam dość. Taka już jest natura projektanta – nigdy nienasycona.

Najlepszy i najgorszy moment w Twojej karierze to … 

Zacznę w odwrotnej kolejności, ponieważ w moim przypadku przysłowie „złe dobrego początki” to święte słowa (uśmiech). Pandemia była trudnym czasem dla projektanta który czerpie inspirację z otaczającego go świata, który pracuje dla ludzi tworząc dzieła sztuki użytkowej. Torby i buty mają sens wtedy, kiedy można w nich chodzić, pokazywać, cieszyć się z ich użytkowania, a tu nagle zostajesz zamknięty, izolowany od reszty, koszmar… Dziś wiem czemu to służyło. Pandemia spowodowała zarówno wielkie zniszczenia, jak i pozwoliła na pewne przewartościowanie. Dzięki niej zbudowałam nowy pomysł na siebie, czyli markę WRÓBLEWSKA. Po najgorszym pojawia się najlepsze. Tworzę własną stronę internetową, uniezależniam się, nabieram odwagi, żeby tworzyć autorskie kolekcje.

Przeczytaj również: Czym charakteryzuje się styl retro? [poradnik]

Czego o Twojej pracy nie wiedzą inni ?

Mało mówi się o poświęceniu! Każda kobieta, nawet najbardziej ambitna musi czasami zastanowić się nad decyzjami o posiadaniu rodziny, dzieci, psa czy kota… To wielki sprawdzian dla kariery zawodowej w branży kreatywnej, która tak angażuje całą Ciebie. Tego ludzie nie widzą, a są to najtrudniejsze wybory, ponieważ natura walczy tutaj z pasją…

Co byłoby dla Ciebie zawodowym spełnieniem marzeń ? 

Chciałabym żeby moja marka była rozpoznawalna w Polsce i zagranicą i żeby moje córki chciały kontynuować moje dzieło… Marzę o takiej filmowej opowieści o budowaniu i kontynuowaniu marzeń…

Cechy, które powinna mieć osoba, która podążać będzie Twoją drogą …

Pasja, pewność siebie i determinacja, ale też twórczość, która jest autentyczna. Poczucie, że to co się robi jest dla nas ważne i piękne. W sztuce użytkowej to cechy konieczne, żeby można było rozwijać i budować nowe wartości estetyczne.

Kim byś była, gdyby nie to, co robisz teraz ? 

Nie wiem… Tak naprawdę nie wyobrażam sobie być kimś innym (uśmiech).

Przeczytaj również: VERSACE I BALENCIAGA: nowe propozycje w modowej serii Arkady

Zdjęcie główne: mat. prywatny

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES