SPONSOR SERWISU
(2,1)foreachslotdata->visible_adsense:0(2,1)foreachslotdata->visible_adsense:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
Janusz Filipiak, twórca Comarch, nie żyje

Nie żyje Janusz Filipiak, prezes Comarch. Przez 30 lat budował jedną z największych informatycznych potęg

noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0

Założyciel spółki Comarch, Janusz Filipiak, zmarł w wieku 71 lat. W 1993 roku założył jedną z największych obecnie firm informatycznych w Europie. Prywatnie pasjonat sportu, niemal 20 lat stał na czele MKS Cracovia.

Przeczytaj również: Nowo wybrana posłanka KO córką założyciela spółki stojącej za marką TOP Secret. Kim jest Aleksandra Wiśniewska?

Janusz Filipiak zmarł w niedzielę 17 grudnia 2023. O śmierci właściciela Comarch spółka poinformowała w mediach społecznościowych. 

Z głębokim smutkiem informujemy o śmierci Prof. Janusza Filipiaka, współzałożyciela Comarchu, wybitnego polskiego uczonego, przedsiębiorcy i pasjonata piłki nożnej – napisano na platformie X. Ubolewamy nad stratą tej bardzo szczególnej postaci, wyjątkowego umysłu i wizjonera, który w niepowtarzalny sposób zasłużył się dla rozwoju polskiego przemysłu informatycznego – czytamy w oświadczeniu Comarch.

Filipiak od września miał przebywać w szpitalu po tym, jak według nieoficjalnych informacji, stracił przytomność w podkrakowskich Wrząsowicach.

Nie żyje prezes Comarch

Janusz Filipiak to niekwestionowana legenda polskiego biznesu. Przez lata plasował się w gronie najlepiej zarabiających prezesów polskich spółek. Jego majątek wyceniano na ok. 650 mln zł.

Swój biznes zbudował praktycznie od zera. Początki Comarchu sięgają 1993 roku. Do założenia firmy, biznesmena namówiła żona, która do dziś pozostaje na stanowisku współwłaścicielki spółki. Elżbieta Filipiak piastuje również stanowisko rektora krakowskiej uczelni AGH. Pierwszymi pracownikami nowozłożonego przedsiębiorstwa zostało 12 studentów Filipiaka. Jednym z pierwszych ich zleceń było zaprojektowanie i stworzeniu systemu inwentaryzującego zasoby dla Telekomunikacji Polskiej (aktualnie Orange Polska). Przez 30 lat Filipiak sukcesywnie budował pozycję swojej firmy, by w efekcie stać się jednym z największych gigantów rynku informatycznego w Europie. 

Comarch aktualnie realizuje usługi informatyczne i sprzedaż oprogramowania w 70 krajach na całym świecie. Od 1999 roku spółka notowana jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W pierwszej połowie 2023 roku połowa przychodów (51 proc.) pochodziła z Polski, a 18 proc. Z krajów niemieckojęzycznych (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Comarch aktualnie zatrudnia 6,6 tys. specjalistów. Wartość rynkowa spółki przekracza 1,1 mln złotych. 

Przeczytaj również: Inflacja w listopadzie. Znamy najnowsze dane

Janusz Filipiak – kim był?

Janusz Filipiak urodził się 3 sierpnia 1952 r. w Bydgoszczy. Był profesorem doktorem habilitowanym w zakresie nauk technicznych. Przez osiem lat (1991-1998) kierował Katedrą Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1991 roku odebrał nominację profesorską z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. 

W 2004 r. Filipiak został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju telekomunikacji i teleinformatyki. W 2012 r. uhonorowano go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej oraz za osiągnięcia w działalności charytatywnej i społecznej. Cztery lata później prezydent Andrzej Duda wręczył Januszowi Filipiakowi Indywidualną Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP za specjalne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości. 

Oprócz stania na czele biznesu, Filipiak jednocześnie poświęcał się karierze naukowej. Prowadził projekty badawcze w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Był autorem sześciu książek z dziedziny teleinformatyki, w tym trzech wydanych na rynek Stanów Zjednoczonych.

Prywatnie Janusz Filipiak znany był jako pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej. Wśród kibiców jego nazwisko było szczególnie znane, bowiem prezes Comarch od 1994 roku zasiadał na stanowisku prezesa KS Cracovia. Od 6 listopada jego obowiązki w zarządzie pełniła żona Elżbieta Filipiak. 

Przeczytaj również: Najpiękniejsze butiki marek luksusowych, które otworzyły się tej zimy

noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
Tagi
(2,0)foreachslotdata->visible_adsense:0(2,0)foreachslotdata->visible_adsense:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0

Newsletter

FASHION BIZNES