noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Aleksandra Wiśniewska, posłanka KO, to córka właściciela Top Secret

Nowo wybrana posłanka KO córką założyciela spółki stojącej za marką TOP Secret. Kim jest Aleksandra Wiśniewska?

REKLAMA
noSlotData

Aleksandra Wiśniewska zasłynęła jako jedna z kandydatek Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła mandat poselski. Uwagę mediów przyciągnęła nie tylko jej działalność humanitarna, ale i korzenie rodzinne – Wiśniewska bowiem jest córką jednego z polskich biznesmenów sektora mody.

Przeczytaj również: 25 lat Macieja Zienia w polskiej modzie. „Jestem bardzo wdzięczny losowi, że tak się potoczyło moje życie” [wywiad]

Aleksandra Wiśniewska to jedna z tych kandydatek do Sejmu, która wzbudziła wokół siebie solidne zainteresowanie. Z sukcesem. Pochodząca z Łodzi 29-latka uzyskała mandat poselski z ramienia Koalicji Obywatelskiej osiągając drugi najlepszy wynik KO w tym regionie (z liczbą 25 436 głosów). 

Posłanka Koalicji Obywatelskiej urodziła się w 1994 roku. Wykształcenie zdobywała na prestiżowych brytyjskich uczelniach: London School of Economic oraz Uniwersytecie Oksfordzkim. Jako wolontariuszka pracowała m.in. w Turcji, Jordanii, Iraku czy w obozie dla migrantów na wyspie Lesbos. Aleksandra Wiśniewska ma również imponujące doświadczenie w szeregach wojskowych – kierowała misjami humanitarnymi w Jemenie oraz w Ukrainie. Zajmowała się tam przede wszystkim pomocą medyczną mieszkańcom terytoriów dotkniętych epidemią oraz konfliktami militarnymi. 

Wiśniewska zdobywała również doświadczenie u boku prezydent Łodzi Hanny Zdunowskiej na stanowisku pełnomocniczki ds. Zaangażowania obywatelskiego. Pojawiła się również w kampanii społecznej „Odważysz się?”, gdzie zachęcała do udziału w wyborach parlamentarnych. Łodzianka aktywnie działa w mediach społecznościowych, w tym Instagramie, gdzie śledzi ją ponad 20 tys. osób.

Aleksandra Wiśniewska córką przedsiębiorcy polskiej branży modowej

Pochodząca z Łodzi Aleksandra Wiśniewska jest córką właściciela jednej z polskich marek, która działa na rynku nieprzerwanie od niemal 30 lat. Ojcem posłanki jest bowiem Radosław Wiśniewski, prezes spółki Redan, będącej w posiadaniu marki odzieżowej Top Secret. Biznesmen oprócz działań w sektorze mody, zajmuje się również deweloperką. W 2000 roku założył fundację Happy Kids, prowadzącą sieć 17 rodzinnych domów dziecka. W 2004 magazyn „Wprost” uplasował go wśród najbogatszych Polaków. Majątek Radosława Wiśniewskiego szacowano wówczas na 290 mln złotych. 

To właśnie kwestie finansowe stały się częstym przytykiem mediów w stronę nowo wybranej posłanki. Aleksandra Wiśniewska wyjaśniła tę kwestię w niedawnej rozmowie z magazynem „Forbes”: “Nie ma i nigdy nie było żadnych kontaktów biznesowych pomiędzy moją rodziną a politykami KO, czy politykami w ogóle. Sprostowania wymagają podawane w szkalujących mnie artykułach dane o rzekomo ogromnym majątku moich rodziców. Przecież to są liczby sprzed 20 lat” – powiedziała. 

Redan – polski potentat mody lat 2000.

Początki spółki Redan sięgają 1995 roku. Przedsiębiorstwo zostało założone przez Dariusza Jarosińskiego, Leszka Kapustę oraz obecnego akcjonariusza większościowego Radosława Wiśniewskiego.Zaledwie rok później, w 1996 roku, do życia powołano markę odzieżową Top Secret, która do dziś funkcjonuje na polskim rynku odzieżowym oferując casualową odzież i akcesoria dla kobiet i mężczyzn. W posiadaniu spółki była również popularna w latach 2000. marka odzieżowa Troll oraz sieć dyskontów TXM. Marki te nie są już w posiadaniu spółki. Początek lat 2000. to dla Top Secret i TXM lata prężnej działalności na terenie Polski i rynkach zagranicznych. Wiadomo, że posiadały na koniec 2014 rok ponad 500 sklepów, zatrudniały ponad 3000 osób i generowały ponad 500 milionów złotych obrotu. 

Na rok 2020 przypada formalny koniec działania grupy kapitałowej Redan. Nastąpiło to w wyniku sprzedaży 100 proc. udziałów w Top Secret Sp. z o.o. W okresie pandemicznym marka stanęła przed trudnościami finansowymi, co wymagało dokapitalizowania jej działalności. Wsparciem okazało się finansowanie ze strony Radosława Wiśniewskiego (założyciela i wiodącego akcjonariusza Redan). Formą zabezpieczenia stało się przejęcie przez Radosława Wiśniewskiego pełnej kontroli nad spółką Top Secret. 

W 2022 roku spółka akcyjna Redan ponownie nabyła prawa do znaków towarowych Top Secret i DryWash w październiku 2022 roku za 14,3 mln zł. Latem br. pojawiła się informacja, że spółka zdecydowała się na sprzedaż Top Secret. W tym celu wystosowano już list intencyjny. Nowym właścicielem marek zostać ma Monna Nice, spółka zależna Monnari Trade. Wysokość transakcji ustalono na 8 mln zł + VAT.

Zdjęcie głowne: Instagram @aleksandrakwisniewska

Dowiedz się więcej: Redan sprzedaje Top Secret. Marka trafi pod skrzydła innej polskiej spółki

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES