noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Garmin na celowniku UOKiK. Poważne problemy producenta smartwatchów

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Spółka Garmin Polska, przedstawiciel specjalistycznego sprzętu elektronicznego, trafiła pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Organ antymonopolowy podejrzewa dystrybutora sportowych zegarków o zmowę cenową. W ramach podjętych działań przeszukano już siedzibę spółki.

Przeczytaj również: Intersport Polska zawarł ugodę z właścicielem 4F. Postępowanie sądowe zawieszone?

UOKiK sprawdza spółkę Garmin Polska. Możliwe poważne zarzuty

Prezes UOKiK otrzymał sygnały wskazujące na możliwość zawarcia przez spółkę Garmin Polska antykonkurencyjnego porozumienia z dystrybutorami swoich produktów. Przedsiębiorcy mogli ustalać ceny m.in. smartwachtów, a także innych urządzeń, np. nawigacyjnych. Urząd przeprowadził analizę, z której wynikało, że ceny sprzętu Garmin w sklepach internetowych były na tym samym lub bardzo podobnym poziomie.

Nasza analiza pokazała, że sygnały o zmowie mogą być prawdopodobne. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukanie, które odbyło się w asyście Policji w siedzibie Garmin Polska i trzech innych przedsiębiorców. Możliwe ograniczenie konkurencji miałoby również wpływ na konsumentów i mogło pozbawić ich możliwości zakupu tańszych produktów – mówi prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Przeczytaj również: Kolejna popularna marka odzieżowa ogłosiła upadłość. Była na rynku ponad 30 lat

Garmin pod lupą UOKiK. Co grozi spółce?

W tej chwili trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone w konkretniej sprawie, a nie przeciwko spółce Garmin. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł.

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES