REKLAMA
Re-color - kolekcja Pangai

Start’upy, które zmieniają świat mody: ekologiczne farbowanie tkanin, czyli Recycrom

REKLAMA
REKLAMA

W kontekście “dobrej mody” mówimy głównie o doborze materiałów, rzadziej – o sposobie ich barwienia. Tradycyjne farbowanie tkanin jest szkodliwe dla środowiska, dlatego marki poszukują sposobów na ograniczeniu użycia chemikaliów w procesie produkcji. Przyglądamy się najnowszej kolekcji kapsułowej Pangai, której gama kolorystyczna została pozyskana z odpadów tekstylnych.

Kolor to pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę przy dobieraniu ubrań do garderoby. Niestety, cenę za kolory płacimy nie tylko my, ale również środowisko. Tradycyjne farbowanie tkanin wiąże się z ogromnym wykorzystaniem wody, która po obróbce jest nasączona pozostałościami po barwnikach i toksycznymi chemikaliami. Przejawy zmian stopniowo pojawiają się w katalogach znanych marek. Na początku sierpnia Pangaia wydała nową kolekcję, której zamysł opiera się na wykorzystaniu barwników z recyklingu.

Pangaia przeciera szlaki innowacyjnego barwienia

Najnowsza kolekcja kapsułowa „Re-color” od Pangai opiera się na charakterystycznych dla marki krojach bluz, t-shirtów oraz dresów. Ubrania wyróżniają się paletą kolorystyczną – w katalogu znajdziemy odcienie takie jak “Aloe Green”, “Sky Blue”, “Apricot”, “Coral Pink” i “Banana”. Pastele zostały pozyskane dzięki technologii Recycrom. Wynalazła ją włoska firma chemiczna Officina+39, której usługi pozwalają na przekształcenie odpadów tekstylnych marek w barwniki proszkowe.

Recycrom – ekologiczna technologia barwienia tekstyliów

Recycrom to patent na tworzenie proszków pigmentowych, pochodzących z włókien tekstylnych zużytej odzieży i odpadów produkcyjnych. Proces produkcyjny farby umożliwia dalsze wykorzystanie proszku do tkanin wykonanych m.in. z bawełny, wełny, nylonu czy dowolnego naturalnego włókna i ich mieszanek. Pigment Recycrom może być nanoszony na ubrania różnymi metodami: zanurzaniem, natryskiwaniem, powlekaniem, a nawet sitodrukiem. Efektem farbowania tkanin technologią Recycrom jest trwały i naturalnie sprany kolor. Widać to na przykładzie kolekcji “Re-color”. Pangaia stawia zazwyczaj na wyraziste barwy, natomiast tym razem kolekcja jest wizualnie bardziej stonowana.

Czym Recycrom różni się od tradycyjnych metod barwienia? Otóż, stosuje się go jako zawiesinę, a nie część roztworu chemicznego. Dzięki temu substancja jest łatwo odfliltrowywalna z wody, co automatycznie zmniejsza koszty produkcji oraz wpływ barwienia na środowisko. Samo wykorzystanie odpadów tekstylnych w procesie farbowania poszerza zakres możliwości tworzenia zamkniętego obiegu ubrań. Recycrom jest usługą dostępną dla wszystkich marek, które zdecydują się zrewolucjonizować proces barwienia swoich produktów. 

Ważną informacją z perspektywy firm odzieżowych może być to, że Officina+39 korzysta w pełni z materiałów z recyklingu, dlatego przy barwieniu ubrań z kolekcji przeznaczonych na większą skalę kolory mogą delikatnie się od siebie różnić. Jeżeli kwestia odmiennych odcieni stanowi problem dla marki zlecającej usługę, Officina+39 oferuje korekcję przy wykorzystaniu 1% tradycyjnego barwnika.

Farbowanie tkanin: które marki korzystają z barwienia Recycrom?

Pięć lat temu technologia Recycrom zdobyła nagrodę Hightex Award na Munich Fabric Start. Finansowe wsparcie przełożyło się na rozwój konceptu, który dziś jest gotowy do współpracy z innymi markami. Oprócz Pangai, barwniki z odzysku wykorzystały już firmy, takie jak Kings of Indigo, G-Star Raw, OVS czy RDD.

Przeczytaj też: Jaka jest przyszłość re-commerce? Platforma resale’owa stworzyła raport o modzie cyrkularnej

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES