circular tex hub

CIRCULAR TEX HUB 2022: pierwsza w Polsce inicjatywa łącząca targi tkanin z drugiego obiegu i mody cyrkularnej już w tę niedzielę. Poznaj plan wydarzenia!

Przemysł tekstylny i odzieżowy jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, w którym należy promować nowy model produkcji i konsumpcji w obiegu zamkniętym. Komisja Europejska postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku poprzez redukcję emisji, optymalizację procesów i eliminację odpadów, a cel ten pilnie wymaga zmiany paradygmatu, aby sektor był zrównoważony. Zgodnie z tymi celami ekologicznej transformacji, pierwsza w Polsce inicjatywa CIRCULAR TEX HUB odpowiada na wyzwanie, organizując 22 maja br. targi mody cyrkularnej w tym tkanin z drugiego obiegu, połączone z panelem dyskusyjnym ekspertów oraz ogólnopolskim konkursem CTH Awards: Waste Changer dla Projektantów.

Ideą inicjatywy CIRCULAR TEX HUB jest zapewnienie przestrzeni firmom związanym z tekstyliami, aby uczynić je bardziej zrównoważonymi pod kątem zarządzania procesem produkcji i promować głęboką ekologiczną transformację z myślą o pozytywnym wpływie na cel określony przez Unię Europejską tj. neutralności klimatycznej do 2050 roku. To przestrzeń do wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym i zarządzania deadstockiem w branży tekstylno-modowej.

Termin deadstock odnosi się do sezonowych linii odzieżowych oraz pozostałości po produkcji, które nie trafią już do sprzedaży. Nie ma w tych tekstyliach nic złego, oprócz tego, że nie są już modne. Magazynowanie pozostałości sezonowych oraz poprodukcyjnych prowadzi do zalegającego martwego zapasu, który często jest wysyłany na wysypiska śmieci lub spalany. W ramach CIRCULAR TEX HUB chcemy zachęcić marki do transparentnego zarządzania procesem produkcji oraz ekologicznej transformacji, która w długoterminowej perspektywie wesprze globalny cel

– mówi Paulina Kulik, współorganizatorka, Strategic Partnership Manager w Circular Tex Hub, strateg z wieloletnim doświadczenie w branży kupieckiej dla H&M, LPP.

>>> Przeczytaj również: #MovingForward: Kryteria mody cyrkularnej. Dlaczego znasz połowę, a nie stosujesz żadnych?

Światową produkcję włókien tekstylnych w 2020 r. oszacowano na 109 mln ton (ok. 14 kg/osobę), z czego rocznie do recyklingu trafia mniej niż 1 proc. materiałów. Przemysł tekstylny stoi przed wyzwaniem redukcji nadwyżek produkcji, a co za tym idzie śladu węglowego. Cyrkularność to koło zamachowe w łańcuchu produkcji i redukcji deadstocku.

Stworzyłyśmy przestrzeń mody cyrkularnej w odpowiedzi na problem nadprodukcji tekstyliów i ubrań. Poprzez swoje działania, chcemy zwrócić uwagę na odpady tzw. deadstock, jakie generuje przemysł modowy. Circular Tex Hub powstało w celu ukazania wyzwań oraz propagowania rozwiązań dla branży odzieżowej i tekstylnej

 – mówi Ewa Polkowska, ekspertka ds. zrównoważonego projektowania ubioru oraz innowacyjnych materiałów w przemyśle tekstylnym i odzieżowym, wykładowca materiałoznawstwa w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie oraz współzałożycielka Sustainable Fashion Institute.

Oczekiwanym rezultatem założycielek będzie stworzenie przestrzeni i zasobów wiedzy, które pomogą firmom w niezbędnym procesie transformacji. Prace rozpoczną się od diagnozy obecnej sytuacji sektora modowo – tekstylnego pod kątem gospodarki w obiegu zamkniętym i zrównoważonego rozwoju. Na podstawie rozmów i analiz podczas Panelu Dyskusyjnego w dniu wydarzenia oraz spotkań po nim, zostaną opracowane założenia dotyczące udziału w transformacji i będą skupiały się na kluczowych aspektach. Solidna baza wypracowana przez CIRCULAR TEX HUB będzie przestrzenią dla firm, dla których cele globalne są składową strategii rozwoju.

Razem z organizacjami Fashion Revolution Poland oraz Sustainable Fashion Institute organizujemy Circular Tex Hub – targi tkanin z drugiego obiegu, połączone z panelem dyskusyjnym oraz konkursem dla projektantów. Naszym celem jest nagłośnienie i pokazanie cyrkularnych rozwiązań dla przemysłu modowego w Polsce, umożliwiając projektantom i markom odkupić tkaniny z drugiej ręki oraz dowiedzieć się więcej na temat strategii zrównoważonego rozwoju oraz ekonomii cyrkularnej.

– mówi Ewelina Antonowicz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w branży modowej i tekstylnej, prezeska polskiego oddziału Fashion Revolution, współzałożycielka Sustainable Fashion Institute, ekspertka programu Climate Leadership.

Circular Tex Hub 2022 – plan wydarzenia

W ramach wydarzenia Circular Tex Hub 2022 odbędą się:

Targi Mody Cyrkularnej i Deadstocku

to element wydarzenia, podczas którego będzie można kupić projekty tworzone metodą upcyklingu oraz odkupić tkaniny od polskich marek odzieżowych.
Wystawcy: Pavonada, Juia Kromolnicka, Xomehko, Saint Warsaw, Starseeds x Navada, Tigly’s, Robert Kuta.

Panel Dyskusyjny

W ramach panelu zostaną poruszone tematy, jakie stoją przed przemysłem modowym i tekstylnym w związku z wdrażaniem strategii ekonomii cyrkularnej. Celem dyskusji jest wyłonienie kluczowych kroków i niezbędnych wskazówek przez zaproszonych ekspertów reprezentujących różne strony branży, które będą niezbędne do długofalowego rozwoju polskiej branży modowej i tekstylnej. Główne zagadnienia to teraźniejszość, przyszłość w tym działania odgórne, oddolne, inicjatywy społeczne i komercyjne. Panel dyskusyjny poprowadzi Katarzyna Zajączkowska z odpowiedzialnamoda.pl

W panelu wezmą udział eksperci:
– Zosia Zochniak, Ubrania do Oddania
– Karina Sobiś, CEO & Founder of E-Garderobe
– Magdalena Bornos-Paciorek, Industry Manager, Google
– Agnieszka Oleksyn-Wajda, Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska
– Aleksandra Zawadzka, autorka książki “Moda Vintage”, redaktorka Elle.pl
– Marta Karwacka, Deloitte
– Jackob Buczyński, projektant Jackob Buczyński (upcykling)
– Michał Suchora z partii Zieloni
– Przemysław Feliga, ESG w marce 4F
– Magdalena Zbrzeska, CCC

Upcyclingowy konkurs dla projektantów CTH AWARDS: WASTE CHANGERS

Konkurs jest skierowany do projektantów, którzy podzielą się swoją wizją mody opartej na projektowaniu produktów z istniejących już zasobów. Ideą konkursu jest pokazanie efektów wdrażania koncepcji cyrkularnych na etapie procesu projektowego. 22 maja, podczas wydarzenia, finaliści będą mogli zaprezentować swoje prace.

3 zwycięzców otrzyma nagrody, które obejmują:
– 1 miejsce, roczne stypendium w MSKPU, 5000 zł na rozwój od marki 4F oraz upominek od Cargo by Owee.
– 2 miejsce, roczne stypendium w MSKPU, 2000 zł na rozwój od marki 4F oraz upominek od Cargo by Owee.
– 3 miejsce, roczne stypendium w MSKPU, 1000 zł na rozwój od marki 4F oraz upominek od Cargo by Owee.

Partnerami i sponsorami w konkursie są: 4F, MSKPU oraz Cargo by Owee.
W jury konkursu zasiadają:
Ewa Polkowska, Sustainable Fashion Institute; Julia Kaleta, Atlas of Sustainable Colour(s); Monika Czesak, 4F; Magdalena Płonka, MSKPU; Anna Migacz-Lesińska, Cargo by Owee; Jakub Buczyński, Jackob Buczynski; Magdalena Kacalak, Wysokie Obcasy; Magdalena Linke-Koszek, Her Impact; Wiktoria Michałkiewicz, Rezo Agency

Nasze targi są otwarte nie tylko do entuzjastów zrównoważonej i ekologicznej mody, ale dla wszystkich otwartych na zmiany ludzi. Chcemy przyciągnąć uwagę aktywnych projektantów, lokalnych marek modowych, studentów projektowania oraz użytkowników odzieży. Odwiedzając wydarzenie, dowiesz się czym jest deadstock i upcykling, poznasz twórców mody cyrkularnej i zainspirujesz się kreatywnością projektantów. Podczas targów kupisz oferowane przez cyrkularne marki ubrania, a także tkaniny, które z różnych powodów nie weszły do kolekcji. Wstęp wolny.

 – zaprasza Julia Kaleta, współorganizatorka wydarzenia CIRCULAR TEX HUB, założycielka i dyrektor kreatywna projektu Atlas of Sustainable Colours, propagatorka świadomego podejścia do projektowania mody, która gościnnie wykłada na Uniwersytecie Sztuk w Linz.

CIRCULAR TEX HUB – informacje o wydarzeniu

CIRCULAR TEX HUB – Pierwsza w Polsce inicjatywa łącząca targi tkanin z drugiego obiegu i mody cyrkularnej, edukacyjny panel dyskusyjny z ekspertami z branży oraz upcyklingowy konkurs dla projektantów.

Kiedy: 22 maja 2022 r. (niedziela) godz. 10:00-18:00
Gdzie: 
Samo Centrum Wszechświata ul.Chłodna 29, Warszawa 

Więcej informacji: www.circulartexhub.com
Social media: @circulartexhub
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1P6vCzaQc

Partnerzy wydarzenia: Sustainable Fashion Institute, Atlas of Sustainable Colour(s), Fashion Revolution Polska, Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska, Ubrania do Oddania, Her Impact, Fashion Biznes
Sponsorzy konkursu: 4F, Cargo by Owee, MSKPU

>>> Przeczytaj również: #MovingForward: Kiedy możesz komunikować, że twoja marka jest eko?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Newsletter

FASHION BIZNES