Virgil Abloh pod obstrzałem. Popełnił plagiat?

311
źródło: gq.com

Zakończony właśnie Paryski Tydzień Mody męskiej obfitował w wiele ciekawych historii. Głośno było o pierwszej kolekcji Rafa Simonsa po opuszczeniu marki Calvin Klein. Mówiono o pokazie polskiej marki MISBHV, a także aferze z Virigilem Ablohem w roli głównej. Co tym razem zmalował?

Mistrz selfbrandingu

Tydzień bez Abloha tygodniem straconym – mogliby rzec fani mody. Dopiero co świat obiegła informacja o jego kolekcji biżuterii inspirowanej artykułami biurowymi. Biżuteria? Ze spinaczy? Niestety, to nie pomyłka. Jeszcze nie trafiła do sprzedaży, a już stała się bestsellerem. W minionym tygodniu modowe newsy zdominował także neonowy pokaz dla Louis Vuitton przygotowany przez Abloha właśnie. Trzeci raz w tym samym tygodniu świat usłyszał o projektancie w związku z kolekcją jego własnej marki Off-White. Niestety, w dwóch ostatnich przypadkach nie chodziło o wyjątkowość projektów. Prawdopodobnie najpopularniejszy obecnie umysł kreatywny na świecie został oskarżony o plagiat. I to dwukrotnie.

Brak pomysłów?

Dzień po pokazie Off-White, projektantka Michelle Elie za pośrednictwem Instagrama oskarżyła Abloha o skopiowanie projektów jej syna. Punkzec to początkujący projektant streetwearowy. Charakterystyczny kostium, żółty set – kurtka i spodnie wymalowane w graffiti, syn Elie stworzył dla swojej marki COLRS na pokaz z okazji ARISE Fashion Week w Nigerii. Łudząco podobny strój znalazł się także w kolekcji Abloha dla Off-White. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że – jak twierdzili Elie – Abloh poznał ją i jej trzech synów (w tym autora żółtego kostiumu) już w 2017 roku po pierwszym pokazie Off-White w Paryżu.

View this post on Instagram

ALREADY ON THE STREET OF KOLN KIDS! @punkzec @colrsbaby First Drop!!! PERIOD 2018 NO MORE FAKE FASHION!!!!!! @virgilabloh @off____white #copycat #shameonyouvirgil THAT HOW WE ROLL! ORIGINAL BABY! NO COPY CATS!!! Enough of this taking from someone else and make it looks like You did this shit!!!! KNOWLEDGE IS POWER. ON TO THE NEXT…. I am sure you will sell millions of this ideas that is NOT YOURS!!!! My Son will cross your path! Actually we did already in June 2017 with my three sons in front of the French gallery we were presenting your 1st in Paris. We waited for you for a good hour only to realize the next was opening. We took a taxi and met you at the entrance….PUNK ZEC was only 16years old! You were an inspiration then and Now I have NO play for you! I remembered it clearly!!!!! I AM SPEECHLESS !!!! But You will meet PUNK ZEC on a different Meeting! I AM SURE OF IT! @virgilabloh @diet_prada

A post shared by Michelle Elie (@michelle_elie) on

Razy dwa…

Do dyskusji na temat poczynań Abloha dołączył tegoroczny laureat nagrody Vogue/CFDA Fashion Fund Kerby Jean-Raymond, twórca marki Pyer Moss. Jeden z fanów marki zwrócił na Twitterze uwagę na podobieństwo między szalem z looku nr 41 z kolekcji Louis Vuitton zaprojektowanej przez Abloha i pokazanej w ostatni czwartek, a szalem z ubiegłorocznej kolekcji Pyer Moss.

Jean-Raymond retweetował historię i opatrzył ją własnym komentarzem (obecnie już skasowanym, cytat za hypebeast.com):

Nauczyłem się 6 lat temu, że nikt w prasie nie wygarnie mu tego. Kiedy reklamujesz się w tych magazynach, jesteś Bogiem. [On] ma większą publiczność, mogę się wkurzyć, [ale] w końcu ma miliony [fanów] więcej, którzy uwierzą, że to on zrobił to pierwszy.

Internet zawrzał. Za wyjaśnianie obu spraw zabrali się także modowi stróże prawa z Diet Prada. Mimo to sam Abloh nie zajął stanowiska. Nie zrobili tego także przedstawiciele Louis Vuitton.

Czy sytuacja zostanie wyjaśniona? Biorąc pod uwagę jak szybko „uciszony” został Kerby Jean-Raymond, możemy przypuszczać, że nie. Z drugiej strony „dietersi” wielokrotnie udowodnili, że odpuszczanie nie leży w ich naturze… My będziemy trzymać rękę na pulsie i informować o przebiegu wydarzeń. Stay tuned!

>>> Przeczytaj również: Pyer Moss zgarnia nagrodę CFDA/Vogue Fashion Fund i rozbudza nadzieje na przyszłość