Spoglądamy w przyszłość: trendy na wiosnę-lato 2020

8897
Fot. materiały prasowe Attico

Co zachwyci nas za rok? Pytanie nie na miejscu? Niekoniecznie. Modowy kalendarz jest nieubłagany. Prace nad kolekcjami zimowymi dobiegają końca, czas więc zacząć myśleć o lecie. I wcale nie chodzi o nadchodzące lato.

Niezależnie od tego czy mówimy o fast fashion, czy modzie wysokiej, doprowadzenie produktu – zwykłego t-shirtu, ozdobnej sukni czy pudełkowej torebki – wymaga czasu. Prac z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem to dla projektantów, kupców i producentów norma. To co widzimy na sklepowych półkach, akurat wtedy gdy na zewnątrz robi się ciepło, zostało wymyślone wiele miesięcy wcześniej, mniej więcej wtedy, gdy wszyscy żegnali się z ciepłymi dniami na dobre.

Wróżenie z fusów?

Umiejętność przewidywania przyszłości chyba w żadnej innej branży nie ma takiego znaczenia, jak w przypadku mody. Zadanie trudne, ale wykonalne. Szczególnie z pomocą specjalistów. WGSN, Peclers, MintModa ciężko pracują nad tym by wspomóc projektantów w tworzeniu kolekcji. Obserwują, analizują, wyciągają wnioski i opisują. Z jeszcze większym wyprzedzeniem, niekiedy w zupełnym oderwaniu od mody. Dlatego już dziś możemy mówić o prognozach dotyczących przyszłego roku.

Trendy przyszłości

MintModa, agencja zajmująca się prognozowaniem trendów zaprezentowała właśnie raport dotyczący wiodących trendów sezonu wiosna/lato 2020. Oto sześć najważniejszych tematów, wokół których skupi się moda i design w przyszłym sezonie.

Dobra robota!

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

Mieszanka stylu lat 40. i 70. Spotkanie sztuki i industrialnego klimatu. Jak tłumaczy dyrektor kreatywna MintModa Sharon Graubard: Zauważalny będzie wpływ kolorów przemysłowych lat siedemdziesiątych, nowego, lżejszego podejścia do pracy, które znajduje odzwierciedlenie w tym, jak ludzie się ubierają. W końcu pracować można wszędzie, a praca poza biurem z przywileju, staje się powoli standardem. W tej sytuacji zmienia się także ubiór.

KOLORY: Spośród kolorów, które zawładną przyszłym sezonem, szczególnie w kontekście tego megatrendu, wymieniany jest pomarańczowy, czarny, któremu bliżej do niebieskiego niż czerni, khaki oraz srebrny, który zaliczany będzie do grona nowych kolorów bazowych.

SYLWETKI: Zestawy – od góry do dołu w tym samym kolorze i materiale, kombinezony w połączeniu z marynarką, a także ołówkowe spódnice. Wszystko łączymy z „miejskimi” sandałami, które pozwolą pokonać kilometry przez miejską dżunglę. A jeżeli o dżungli mowa…

Zielono mi!

źródło:MintModa za sourcingjournal.com

Hodowanie roślin w przydomowym ogródku już było. Dzisiaj, jednym z trendów, które można zaobserwować na Instagramie są … domowe plantacje kwiatów. Eksperci z MintModa przewidują, że nowa obsesja Millenialsów nie tylko nie minie, ale będzie się pogłębiać. Ale nie o rośliny tu chodzi.

Chodzi o zieleń, o liść. Liść jest dzisiaj nowym kwiatem. [Ten trend] to ekologia i ludzie, którzy są zaangażowani w zrównoważony rozwój – przyznaje dyrektor kreatywny MintModa.

KOLORY: Bez niespodzianek. Paleta kolorów obejmuje zieleń w każdym z jej odcieni. Na przełamanie MintModa proponuje także szczyptę turkusu i trochę brązu. Liściasta paleta gotowa.

SYLWETKI: Asymetryczne sukienki, szorty z wysokim stanem i wszystko ze…sznurka. Według MintModa sznur będzie kluczem w stylizacjach przyszłego lata.

Na skrzyżowaniu dróg

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

Podróże, które millenialsi i pokolenie Z cenią sobie bardziej niż inne przyjemności w życiu, odgrywają wielką rolę w kształtowaniu trendów. Jeździmy, zwiedzamy, kupujemy w lokalnych sklepach. Wracamy do siebie i… miksujemy zebrane podczas podróży pamiątki. Powstają egzotyczne, trochę tajemnicze i niepowtarzalne zestawy, które w sezonie wiosna/lato 2020 będą szczególnie doceniane.

KOLORY: Łączymy imbir z pomarańczą i szczyptą fuksji. Ochrę z jagodą i żółcią. Mistrzowskie połączenie? Pomarańcz, jak zdjęty z dyni i głęboki, bordowy odcień wina.

SYLWETKI: Wszystko co ręcznie robione, dziergane i wyszywane będzie docenione. Nowość? Bodycon 2.0. Zapominamy o Kim Kardashian, ale wciąż chcemy otulać ciało. Z akcesoriów stawiamy na muszle – kolczyki, bransoletki, naszyjniki. Rezygnujemy z opatrzonych it-bag na rzecz słomianych worków, które na myśl przywodzą wakacje.

Domek na prerii

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

MintModa przewiduje kres odkrywania wszystkiego i powrót do… skromnego odzienia.

Może to duch pionierski, nowa droga do odważnego nowego świata, nowy sposób wyrażenia kobiecości – tłumaczy Graubard.

Pierwsze przymiarki do obrania tego kierunku pojawiły się już w projektach Gucci (przyjęte z rezerwą), Batsheva (marka wciąż raczkuje). W przeszłości wyróżniały markę Laury Ashley na rynku. Czy w przyszłym roku ich powrót stanie się faktem?

KOLORY: Pasujące do klimatu domku na prerii. Pensjonarski styl wygląda najlepiej w zgaszonych barwach. Jasnoniebieski, liliowy, khaki – oto typy ekspertów MintModa.

SYLWETKI: Wiktoriańskie bluzki z długim rękawem w połączeniu z szortami lub minispódnicami, zabudowane sukienki „pensjonarki”. Na nogach buty Mary Jane lub kowbojki. Plus kapelusz. Obowiązkowo.

W krainie koloru

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

Ważne są tutaj nakrapiane tekstury i printy. Intensywny kolor jest częścią tej historii. Może to być kolor fluorescencyjny, mogą to być wzory siatkowe i tiul – tłumaczy dyrektor kreatywny MintModa.

Pojawią się brokat, dużo błysku i koloru.

KOLORY: Wszystkie kolory tęczy, byle z błyskiem.

SYLWETKI: Warstwy, a w szczególności połączenie długiego z długim. Spodnie i spódnica. Sukienka i spodnie a na wierzch długi płaszcz. Ponieważ to wiosna, wszystko w wersji light, ale wciąż na cebulkę. Dodatki? Bardzo w stylu lat 70.! Klipsy i kokardy. A na nogach sock boots. Czyżby przyszły rok miał być tym, w którym klienci w końcu je zaakceptują?

Sztuka cielesna

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

Ten trend jest tak ważny, ponieważ chodzi o akceptację samego siebie. To rewolucja. Ruch body positive jeszcze nigdy nie był tak mocny – powiedział Graubard.

Jak przewidują eksperci z MintModa w 2020 r. rozszerzona rozmiarówka i kolory odpowiadające wszystkim odcieniom skóry nikogo nie powinny już dziwić. W końcu.

KOLORY: Róże, karmele i terra cotta. Nude nabierze nowego znaczenia. Jak twierdzi dyrektor kreatywny MintModa paleta nude to kolory, które nie muszą pasować do ciała, to kolory, które pochlebiają skórze.

SYLWETKI: Surowe, niewykończone projekty będą wiodły prym. Lekkie, przezroczyste spódnice, dziane komplety, komplety spodnie+kamizelka mają szansę stać się hitem. Dopełnieniem stylizacji będą satynowe opaski, bransoletki na kostkę, perły i wszelkiego rodzaju przezroczysta biżuteria. Zapowiada się także powrót baletek… Chociaż w nieco futurystycznym wydaniu.

Trendy kolejnego sezonu? A może warto pomyśleć o nich już teraz?

>>> Przeczytaj również: WGSN kontra Pantone? Kolory na wiosnę 2019