Spoglądamy w przyszłość: trendy na wiosnę-lato 2020

6827

Co zachwyci nas za rok? Pytanie nie na miejscu? Niekoniecznie. Modowy kalendarz jest nieubłagany. Prace nad kolekcjami zimowymi dobiegają końca, czas więc zacząć myśleć o lecie. I wcale nie chodzi o nadchodzące lato.

Niezależnie od tego czy mówimy o fast fashion, czy modzie wysokiej, doprowadzenie produktu – zwykłego t-shirtu, ozdobnej sukni czy pudełkowej torebki – wymaga czasu. Prac z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem to dla projektantów, kupców i producentów norma. To co widzimy na sklepowych półkach, akurat wtedy gdy na zewnątrz robi się ciepło, zostało wymyślone wiele miesięcy wcześniej, mniej więcej wtedy, gdy wszyscy żegnali się z ciepłymi dniami na dobre.

Wróżenie z fusów?

Umiejętność przewidywania przyszłości chyba w żadnej innej branży nie ma takiego znaczenia, jak w przypadku mody. Zadanie trudne, ale wykonalne. Szczególnie z pomocą specjalistów. WGSN, Peclers, MintModa ciężko pracują nad tym by wspomóc projektantów w tworzeniu kolekcji. Obserwują, analizują, wyciągają wnioski i opisują. Z jeszcze większym wyprzedzeniem, niekiedy w zupełnym oderwaniu od mody. Dlatego już dziś możemy mówić o prognozach dotyczących przyszłego roku.

Trendy przyszłości

MintModa, agencja zajmująca się prognozowaniem trendów zaprezentowała właśnie raport dotyczący wiodących trendów sezonu wiosna/lato 2020. Oto sześć najważniejszych tematów, wokół których skupi się moda i design w przyszłym sezonie.

Dobra robota!

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

Mieszanka stylu lat 40. i 70. Spotkanie sztuki i industrialnego klimatu. Jak tłumaczy dyrektor kreatywna MintModa Sharon Graubard: Zauważalny będzie wpływ kolorów przemysłowych lat siedemdziesiątych, nowego, lżejszego podejścia do pracy, które znajduje odzwierciedlenie w tym, jak ludzie się ubierają. W końcu pracować można wszędzie, a praca poza biurem z przywileju, staje się powoli standardem. W tej sytuacji zmienia się także ubiór.

KOLORY: Spośród kolorów, które zawładną przyszłym sezonem, szczególnie w kontekście tego megatrendu, wymieniany jest pomarańczowy, czarny, któremu bliżej do niebieskiego niż czerni, khaki oraz srebrny, który zaliczany będzie do grona nowych kolorów bazowych.

SYLWETKI: Zestawy – od góry do dołu w tym samym kolorze i materiale, kombinezony w połączeniu z marynarką, a także ołówkowe spódnice. Wszystko łączymy z „miejskimi” sandałami, które pozwolą pokonać kilometry przez miejską dżunglę. A jeżeli o dżungli mowa…

Zielono mi!

źródło:MintModa za sourcingjournal.com

Hodowanie roślin w przydomowym ogródku już było. Dzisiaj, jednym z trendów, które można zaobserwować na Instagramie są … domowe plantacje kwiatów. Eksperci z MintModa przewidują, że nowa obsesja Millenialsów nie tylko nie minie, ale będzie się pogłębiać. Ale nie o rośliny tu chodzi.

Chodzi o zieleń, o liść. Liść jest dzisiaj nowym kwiatem. [Ten trend] to ekologia i ludzie, którzy są zaangażowani w zrównoważony rozwój – przyznaje dyrektor kreatywny MintModa.

KOLORY: Bez niespodzianek. Paleta kolorów obejmuje zieleń w każdym z jej odcieni. Na przełamanie MintModa proponuje także szczyptę turkusu i trochę brązu. Liściasta paleta gotowa.

SYLWETKI: Asymetryczne sukienki, szorty z wysokim stanem i wszystko ze…sznurka. Według MintModa sznur będzie kluczem w stylizacjach przyszłego lata.

Na skrzyżowaniu dróg

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

Podróże, które millenialsi i pokolenie Z cenią sobie bardziej niż inne przyjemności w życiu, odgrywają wielką rolę w kształtowaniu trendów. Jeździmy, zwiedzamy, kupujemy w lokalnych sklepach. Wracamy do siebie i… miksujemy zebrane podczas podróży pamiątki. Powstają egzotyczne, trochę tajemnicze i niepowtarzalne zestawy, które w sezonie wiosna/lato 2020 będą szczególnie doceniane.

KOLORY: Łączymy imbir z pomarańczą i szczyptą fuksji. Ochrę z jagodą i żółcią. Mistrzowskie połączenie? Pomarańcz, jak zdjęty z dyni i głęboki, bordowy odcień wina.

SYLWETKI: Wszystko co ręcznie robione, dziergane i wyszywane będzie docenione. Nowość? Bodycon 2.0. Zapominamy o Kim Kardashian, ale wciąż chcemy otulać ciało. Z akcesoriów stawiamy na muszle – kolczyki, bransoletki, naszyjniki. Rezygnujemy z opatrzonych it-bag na rzecz słomianych worków, które na myśl przywodzą wakacje.

Domek na prerii

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

MintModa przewiduje kres odkrywania wszystkiego i powrót do… skromnego odzienia.

Może to duch pionierski, nowa droga do odważnego nowego świata, nowy sposób wyrażenia kobiecości – tłumaczy Graubard.

Pierwsze przymiarki do obrania tego kierunku pojawiły się już w projektach Gucci (przyjęte z rezerwą), Batsheva (marka wciąż raczkuje). W przeszłości wyróżniały markę Laury Ashley na rynku. Czy w przyszłym roku ich powrót stanie się faktem?

KOLORY: Pasujące do klimatu domku na prerii. Pensjonarski styl wygląda najlepiej w zgaszonych barwach. Jasnoniebieski, liliowy, khaki – oto typy ekspertów MintModa.

SYLWETKI: Wiktoriańskie bluzki z długim rękawem w połączeniu z szortami lub minispódnicami, zabudowane sukienki „pensjonarki”. Na nogach buty Mary Jane lub kowbojki. Plus kapelusz. Obowiązkowo.

W krainie koloru

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

Ważne są tutaj nakrapiane tekstury i printy. Intensywny kolor jest częścią tej historii. Może to być kolor fluorescencyjny, mogą to być wzory siatkowe i tiul – tłumaczy dyrektor kreatywny MintModa.

Pojawią się brokat, dużo błysku i koloru.

KOLORY: Wszystkie kolory tęczy, byle z błyskiem.

SYLWETKI: Warstwy, a w szczególności połączenie długiego z długim. Spodnie i spódnica. Sukienka i spodnie a na wierzch długi płaszcz. Ponieważ to wiosna, wszystko w wersji light, ale wciąż na cebulkę. Dodatki? Bardzo w stylu lat 70.! Klipsy i kokardy. A na nogach sock boots. Czyżby przyszły rok miał być tym, w którym klienci w końcu je zaakceptują?

Sztuka cielesna

źródło: MintModa za sourcingjournal.com

Ten trend jest tak ważny, ponieważ chodzi o akceptację samego siebie. To rewolucja. Ruch body positive jeszcze nigdy nie był tak mocny – powiedział Graubard.

Jak przewidują eksperci z MintModa w 2020 r. rozszerzona rozmiarówka i kolory odpowiadające wszystkim odcieniom skóry nikogo nie powinny już dziwić. W końcu.

KOLORY: Róże, karmele i terra cotta. Nude nabierze nowego znaczenia. Jak twierdzi dyrektor kreatywny MintModa paleta nude to kolory, które nie muszą pasować do ciała, to kolory, które pochlebiają skórze.

SYLWETKI: Surowe, niewykończone projekty będą wiodły prym. Lekkie, przezroczyste spódnice, dziane komplety, komplety spodnie+kamizelka mają szansę stać się hitem. Dopełnieniem stylizacji będą satynowe opaski, bransoletki na kostkę, perły i wszelkiego rodzaju przezroczysta biżuteria. Zapowiada się także powrót baletek… Chociaż w nieco futurystycznym wydaniu.

Trendy kolejnego sezonu? A może warto pomyśleć o nich już teraz?

>>> Przeczytaj również: WGSN kontra Pantone? Kolory na wiosnę 2019