TikTok bije kolejne rekordy popularności. Liczba aktywnych użytkowników w USA osiągnęła 150 mln miesięcznie, w porównaniu ze 100 mln w 2020 roku. Za sukcesem platformy kryją się jednak coraz większe obawy o bezpieczeństwo jej użytkowników.
TikTok: ilu użytkowników w 2023?
W poniedziałek na TikToku pojawiło się oficjalne video, które informuje o aktualnych statystykach platformy. A te, trzeba przyznać, robią imponujące wrażenie. Okazuje się, że TikTok osiągnął 50 proc. wzrost aktywnych użytkowników miesięcznie w porównaniu z danymi z 2020 roku. Obecnie ilość aktywnych użytkowników w USA szacuje się na 150 mln miesięcznie.
@tiktok Our CEO, Shou Chew, shares a special message on behalf of the entire TikTok team to thank our community of 150 million Americans ahead of his congressional hearing later this week.
♬ original sound – TikTok
Kontrowersje w cieniu sukcesu
Chińska aplikacja należąca do koncernu ByteDance, potwierdziła swoje wyniki tuż przed zeznaniem dyrektora generalnego Shou Zi Chew, zaplanowanego na czwartek przed komisją Izby Reprezentantów ds. energii i handlu.
W piątek sześciu kolejnych amerykańskich senatorów poparło ponadpartyjne ustawodawstwo, które daje prezydentowi Joe Bidenowi nowe uprawnienia do zakazania TikTok ze względów bezpieczeństwa narodowego. W zeszłym tygodniu TikTok ujawnił, że administracja Bidena zażądała, aby jego chińscy właściciele pozbyli się swoich udziałów w aplikacji, w przeciwnym razie grozi jej zakaz w USA.
“Odkąd w ciągu prawie trzech lat Waszyngton zastanawia się, jak aplikację powstrzymać, 50-procentowy skok liczby aktywnych użytkowników wskazuje na to, że umocniła się w Ameryce jeszcze bardziej” – wskazuje NBC News.
Aplikacja napotyka rosnącą presję w Waszyngtonie, w tym wezwania do jej zakazania. Kongres obawia się, że dane użytkowników z USA mogą wpaść w ręce chińskiego rządu.
Czy TikTok jest bezpieczny?
Ograniczenia dotyczące korzystania z TikToka wydaje coraz więcej państw i instytucji. Chodzi przede wszystkim o zakaz dostępu z urządzeń służbowych lub tych posiadających dostęp do wewnętrznej sieci danego podmiotu. Wśród krajów tych wymienia się m.in. USA, Kanadę, Tajwan, Nową Zelandię, Belgię, Komisję Europejską, Parlament Europejski czy ostatnio Wielką Brytanię. Kwestią bezpieczeństwa zainteresowały się również niedawno czeskie służby.
Przeczytaj również: Polski ecommerce z problemami. Wysoka inflacja i brak specjalistów nie pomagają