overlays: {bottom: true}
marki kosmetyczne 2022

Te marki kosmetyczne najsilniej zaistniały w mediach. Sprawdź liderów 2022 roku

Dior, Lancôme, L’Oréal Paris, MAC Cosmetics i Chanel znalazły się w pierwszej dziesiątce marek pod względem wartości wpływu na media (Media Impact Value) w drugiej połowie 2022 roku – wynika z najnowszego badania „Beauty Insights” przeprowadzonego przez Launchmetrics.

Raport „Beauty Insights” stworzony przez analityczną firmę Launchmetrics wziął pod lupę MIV (Media Impact Value) osiągnięty przez światowe marki kosmetyczne. MIV stanowi zastrzeżony wskaźnik Launchmetrics, który przypisuje on wartość pieniężną strategiom marketingowym w Internecie, mediach społecznościowych i prasie w celu obliczenia zwrotu z inwestycji.

Raport analizuje ponad 700 marek kosmetycznych w zakresie kosmetyków kolorowych, pielęgnacji i zapachów. Badanie obejmuje okres od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. 

Najsilniejsze marki kosmetyczne w 2022 roku

Liderami w zwiększaniu MIV byli AmorePacific, Escada, Framar, Wycon, Uoma Beauty i Viktor & Rolf. Ten ostatni osiągnął wzrost wysokości 355 proc. rdr., a aktywność marki zwiększyła się o 240 proc.

Badanie ujawnia również wpływ lidera rankingu, marki Dior, na media, który wzrósł o 28 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ułatwiła to współpraca marki z gwiazdami K-popu. 

Obecność w mediach społecznościowych

Duże znaczenie w drugiej połowie ubiegłego roku miało promowanie marek za pośrednictwem własnych kanałów w mediach społecznościowych. Jak wskazuje raport, pozwoliły one kontrolować publikowaną treść, zapewniając spójność z wartościami marki. „Oficjalne kanały pozwalają marce na tworzenie głębszych więzi z odbiorcami i budowanie bardziej charakterystycznego wizerunku marki” – czytamy. Własne kanały odnotowały znaczny wzrost (+23 proc.) w drugiej połowie 2022 roku w porównaniu z poprzednim rokiem, podczas gdy MIV generowane przez celebrytów spadło o 24 proc. rok do roku. 

Launchmetrics wykazał jednak, że influencerzy pozostają jednym z najważniejszych czynników MIV w branży kosmetycznej. Coraz większego znaczenia nabierają konta mikroinfluencerów, którzy odnotowali wzrost MIV na poziomie 7,5 proc.

Media cyfrowe czy tradycyjne?

„Beauty Insights” ujawnia konsekwentnie rosnącą przewagę kanałów online nad offline. Zaznacza jednak, że tradycyjne media wciąż pozostają ważnym źródłem zwiększania świadomości marki. MIV kanałów internetowych osiągnął 1,5 miliarda dolarów, przy wzroście 39 proc. rok do roku. Tymczasem MIV mediów drukowanych spadł o 28 proc., osiągając wartość 978 milionów dolarów.

Zdjęcie główne: Unsplash

Przeczytaj również: H&M stworzył platformę odsprzedaży ubrań. Co o niej wiemy i kiedy ruszy?

Tagi

Newsletter

FASHION BIZNES