REKLAMA

Q&A: Jak po stażu dostać pracę w modzie?

REKLAMA
REKLAMA

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że praca w modzie nie jest łatwa. Branża modowa wiąże się z ciężką pracą, dużym poświęceniem i elitarną grupą, do której nie każdy może dołączyć. Mimo wielu przeciwności praca w modzie jest pożądana i niejedna osoba oddałaby wiele, by móc być częścią tego kolorowego świata.

Zaczynając swoją przygodę, warto postawić na staż, który może być pierwszym małym krokiem w stronę większych sukcesów. Co należy robić w trakcie stażu, aby dobrze wypaść, zostać zapamiętanym i dostać pracę w świecie mody? Pytamy o rady Angelikę Warlikowską z działu mody „Elle” oraz Kacpra Krajewskiego z magazynu „K-MAG”.

Zrób porządny research

Niezależnie od tego, gdzie podejmujesz się stażu, czy w magazynie modowym, w agencji PR, czy w marce modowej, zrób porządny research. Dowiedz się jak najwięcej na temat firmy i jej pracowników, historii oraz obecnej sytuacji. Poszukaj informacji w Internecie, poczytaj publikacje osób, z którymi przyjdzie Ci współpracować, zobacz wszystkie stworzone kolekcje czy kampanie. Ważne jest, aby znać członków redakcji czy zespołu. Gdy już masz te wiedzę, możesz spokojnie wkroczyć pierwszego dnia przez drzwi, które otwierają dostęp do świata mody.

Wyjdź z inicjatywą

Kacper Krajewski, online specialist w magazynie „K-MAG” mówi: moim zdaniem najważniejsze jest to, aby podczas stażu wychodzić z jakąś inicjatywą, a nie tylko wykonywać zadania powierzane przez członków zespołu. Na pewno mile widziane są oryginalne pomysły, które wniosłyby coś nowego.

Mimo że początki są trudne, a wszystko wokół nowe, nie bój się wychodzić z inicjatywą. Wpadłeś na dobry pomysł lub dostrzegłeś, co można wprowadzić? Odważ się opowiedzieć o tym przełożonemu czy opiekunowi stażu. Wykażesz się kreatywnością i pokażesz, że nie tylko potrafisz wykonywać zlecone zadania, ale także masz głowę pełną pomysłów i podchodzisz do pracy z pasją. Pamiętaj, nie chodzi o przesadne narzucanie swojego zdania czy podważanie tego, co robi zespół. Zbyt brawurowe zachowanie raczej nie zrobi na nikim dobrego wrażenia.

Przychodź z pozytywnym nastawieniem

Zadania na stażu są różne i warto podejmować się każdego z nich, aby dowiedzieć się w czym się jest najlepszym – mówi Kacper Krajewski. Postawa ciągłego zrezygnowania lub wykonywania zadań “bo muszę to zrobić” nikomu dobrze nie wróżą. Najważniejsze jest to aby się nie bać działać – dodaje.

Jako stażysta będziesz wykonywał wiele różnych zadań i nie każde będzie spełnieniem marzeń o pracy w modzie. Niezależnie od tego czy biegniesz właśnie po kawę czy przewozisz wózkiem ciężkie torby z ubraniami, nie zapominaj o pozytywnym nastawieniu. Pamiętaj, że jest to początek Twojej drogi i nikt nie zaczyna od stanowiska redaktor naczelnej czy posady dyrektora kreatywnego marki. Droga na szczyt jest długa, a pozytywne nastawienie doda Ci dobrej energii i wytrwałości w dążeniu do wymarzonych celów.

Wyciągaj jak najwięcej lekcji

Często spotykam się z opinią stażystów (pośrednio lub bezpośrednio), że staż w magazynie mody nic im nie dał – mówi Angelika Warlikowska z działu mody „Elle”. Naturalnie – ten staż daje Tobie tyle, ile sam z niego sobie „wyciągniesz”, a nie, ile od nas dostaniesz – dodaje.

Czego możesz nauczyć się podczas stażu? Podczas miesięcznego stażu w magazynie będziesz podpisywać strony shoppingowe, segregować ubrania do showroomów, biegać po mieście z torbami z Ikei i asystować stylistkom podczas sesji zdjęciowych – mówi Angelika. Każde, nawet drobne zadanie, jest nauką na przyszłość, dlatego warto cały czas być otwartym na wiedzę i nowe doświadczenia.

Zachowaj kontakty z branży

Co z tego możesz mieć? Możliwość poznania ludzi z branży- od projektantów, fotografów, makijażystów… po tych, którzy stoją za wielkimi showroomami modowymi i PR-owców marek – tłumaczy Angelika Warlikowska. Kiedy jako stażysta zrobisz na nich dobre wrażenie zapamiętają Cię np. kiedy zaczniesz pracować na własną rękę jako stylista, redaktor czy ktokolwiek inny. Każda osoba z branży potwierdzi Tobie, że samo zdobycie tych kontaktów jest niezwykle cenne!

Będąc na stażu masz szansę pracować i poznać największe nazwiska ze świata mody. Wykorzystaj te okazje, zrób dobre wrażenie, przedstaw się zespołowi. Warto także oprócz wykonywania obowiązków poprzyglądać się, jak pracują profesjonaliści. Zapisuj najważniejsze rzeczy, które wpadną Ci w oko. To moment, kiedy możesz uczyć się od najlepszych!

Pracuj ciężko, a Twoje imię zostanie zapamiętane

Na stażu uczysz się umiejętności obsługi programów dla dziennikarzy, wdrażasz się w tryb pracy pisma (bo redakcja to zupełnie inna bajka) a nawet chodzisz na pokazy mody – tłumaczy Angelika. Miałam stażystów, którym nie chciało się iść nawet zanieść siatki do Zary i takich, którzy pod koniec dnia robili raporty w Excelu tego, które zadania zostały zrobione, a nawet takich, którzy garderobę układali kolorami. Tych naprawdę ciężko pracujących miałam dotychczas tylko kilku i wiedząc, że chcą się dalej rozwijać, czy to w innych redakcjach czy w showroomach, pomogliśmy im ruszyć dalej. Tak naprawdę podczas stażu budujesz pierwszy raz swoje nazwisko w świecie mody – to od Ciebie zależy jak zostanie zapamiętane.

Przeczytaj również: Dlaczego potrzebujemy projektantów jak Phoebe Philo?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES