Niższe stawki VAT na usługi branży beauty weszły w życie 1 kwietnia 2024. Stawka VAT na usługi kosmetyczne została obniżona z 23 proc. do 8 proc. To dobra wiadomość dla właścicieli zakładów kosmetycznych, którzy mierzą się z rosnącym zadłużeniem.
Jaka stawka VAT na usługi kosmetyczne?
Od 1 kwietnia 2024 roku obowiązują niższe stawki VAT na usługi branży beauty. Stawka spadła z 23 proc. do 8 proc., co ma uatrakcyjnić te usługi dla klientów i pomóc firmom w tym sektorze. Obniżka VAT-u do 8 proc., oznacza iż opodatkowanie ich usług zostanie zrównane z opodatkowaniem właścicieli salonów fryzjerskich.
Obniżka VAT na usługi kosmetyczne była jedną z wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Została zawarta w programie “100 konkretów na 100 dni”. Koszt obniżki – zgodnie z ustaleniami przedstawionymi wraz z uzasadnieniem do projektu rozporządzenia, ma w pierwszym roku wynieść 130 mln złotych. W ciągu kolejnych 10 lat kosz ten szacuje się na blisko 2,2 mld złotych.
Obniżenie stawki VAT dla usług kosmetycznych wynika z opublikowanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 387). Obniżona stawka obejmuje usługi kosmetyczne sklasyfikowane pod numerami PKWiU 96.02.13.0, ex 96.02.14.0, 96. 02.19.0.
Przeczytaj również: Zarobiła prawie 400 milionów … na paznokciach. Kim jest najbogatsza Polka przed 40-stką?
Jakie usługi obejmuje obniżona stawka VAT?
Obniżona stawka VAT obejmuje szeroki zakres usług kosmetycznych, m.in.:
- Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej
- Manicure i pedicure
- Stylizacja rzęs i brwi
- Przekłuwanie uszu
- Usługi doradztwa związane z pielęgnacją urody, makijażem oraz higieną osobistą
- Depilacja
- Naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi
Jakie usługi nie zostały objęte stawką VAT 8 proc.?
Obniżenie stawki podatku VAT nie dotyczy usług wymagających specjalistycznej wiedzy lekarzy dermatologów, a także zabiegów z zakresu piercingu (innych części ciała niż uszy) czy usług świadczonych przez tatuatorów.
Obniżenie stawki podatku VAT nie dotyczy m.in.:
- Usług świadczonych przez lekarzy dermatologów
- Piercingu (innych części ciała niż uszy)
- Usług świadczonych przez tatuatorów
- Masaży
- Usług/zabiegów wykonywanych w solarium
- Zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej
- Usług świadczonych w ramach opieki zdrowotnej
Czy obniżka VAT pomoże branży beauty?
Branża beauty z roku na rok staje się coraz popularniejsza, ale jednocześnie zmaga się z rosnącym zadłużeniem. Presja konkurencji, rosnące koszty prowadzenia działalności i spadająca marża sprawiają, że wiele salonów kosmetycznych ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej.
Dane z lutego 2024 roku wskazały, iż w bazie danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej widnieje 3,2 tys. dłużników z branży beauty. Średnia wysokość zadłużenia wynosi 14 tys. złotych. Zadłużenie sukcesywnie rosło od okresu pandemii, jednak największy skok zanotowało na przełomie 2022 i 2023 roku. Z 39,9 mln zwiększyło się wówczas do 45,8 mln. Aktualnie szacuje się je na 45,6 mln złotych.
Obniżka VAT może być szansą dla branży beauty na poprawę sytuacji finansowej. Eksperci wskazują, iż niższy VAT przyczyni się do ograniczenia szarej strefy i zwiększenia legalności działalności. Obniżona stawka VAT odciąży również przedsiębiorców sektora beauty, który mierzą się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Na pozytywny zastrzyk może liczyć również gospodarka, a dostępność usług odczuje coraz większe grono potencjalnych klientów.
Niższy VAT dla branży beauty: czy spadną ceny usług kosmetycznych?
Właściciele biznesów kosmetycznych nie pozostawiają złudzeń – na obniżkę cen się nie zanosi. Eksperci wskazują jednak na szereg pozytywnych konsekwencji dla całego społeczeństwa. Dzięki normalizacji stawki VAT, klient nie dostrzeże wysokich podwyżek, salony ostatecznie wyjdą z cienia, by rozwijać się z dumą, a budżet uzyska podatników i zysk netto. To logiczny sukces całej Polski – przekonuje Michał Łenczyński założyciel Beauty Razem i autor postulatu VAT 8 proc.
Dowiedz się więcej: Branża kosmetyczna w ruinie? Dramatyczny wzrost zadłużenia salonów piękności