Lee ma nowego właściciela.

Jedna z najstarszych marek jeansowych świata sprzedana. Trafi do imperium właściciela Reeboka

Authentic Brands Group kupuje Lee za nawet miliard dolarów. To może być początek nowego rozdziału dla jednej z najbardziej kultowych marek jeansowych świata.

Rynek mody właśnie obserwuje jedną z najgłośniejszych transakcji roku. Amerykańska grupa Authentic Brands Group, właściciel takich marek jak Reebok, Champion czy Ted Baker, przejmuje legendarną markę denimową Lee od Kontoor Brands. Wartość transakcji może sięgnąć nawet 1 miliarda dolarów.

Lee, obecne na rynku od ponad 130 lat, ma dziś sprzedaż detaliczną na poziomie około 1,5 mld dolarów rocznie i działa w 73 krajach.

Authentic Brands Group sięga po kolejną ikonę

Zgodnie z ogłoszonym porozumieniem, Authentic Brands Group zapłaci początkowo 750 mln dolarów. Dodatkowe 250 mln dolarów ma zostać wypłacone w kolejnych latach, jeśli marka osiągnie określone wyniki biznesowe pod nowym właścicielem.

Założyciel i executive chairman Authentic, Jamie Salter, podkreśla, że Lee idealnie wpisuje się w strategię firmy.

– To jedna z najważniejszych nazw w świecie denimu. Lee ma ponad stuletnie dziedzictwo, ogromną rozpoznawalność i kulturowe znaczenie – zaznaczył Salter w komunikacie dotyczącym przejęcia.

Lee zmienia właściciela. Trafia do imperium Authentic Brands Group, właściciela Reeboka.
fot. Instagram @leejeans

Lee przejdzie na model licencyjny

Po zamknięciu transakcji Lee ma zostać przekształcone właśnie w taki model biznesowy. Authentic poinformowało, że już prowadzi rozmowy z partnerami, którzy mają odpowiadać za dalszy rozwój marki w różnych segmentach rynku. Chodzi nie tylko o klasyczny denim. Nowy właściciel chce rozwijać Lee również w obszarze lifestyle’u, doświadczeń konsumenckich oraz kategorii inspirowanych dziedzictwem marki.

Authentic Brands Group od lat buduje swoje imperium w oparciu o przejmowanie znanych marek i rozwijanie ich głównie w modelu licencyjnym. Firma nie koncentruje się na tradycyjnym zarządzaniu produkcją, lecz na budowaniu wartości marki, marketingu oraz globalnych partnerstwach.  W praktyce oznacza ona często większą ekspansję globalną, mocniejsze działania marketingowe i szerokie otwieranie marki na nowe segmenty klientów.

Kontoor Brands chce skupić się na Wranglerze i Helly Hansen

Sprzedając Lee, Kontoor Brands upraszcza swoje portfolio i koncentruje się na dwóch kluczowych markach: Wrangleroraz Helly Hansen.

Prezes Kontoor, Scott Baxter, podkreślił, że decyzja ma strategiczny charakter i pozwoli firmie inwestować w segmenty o wyższym potencjale wzrostu – szczególnie w denim, outdoor i odzież roboczą. Środki z transakcji mają zostać przeznaczone m.in. na skup akcji oraz redukcję zadłużenia spółki.

Przeczytaj również: Shein przejmuje znaną markę odzieżową. Przez lata była symbolem świadomej mody

Lee ma nowego właściciela. To Authentic Brands Group, właściciel Reeboka.
fot. Instagram @leejeanseurope

FAQ

Czym jest Authentic Brands Group?

Authentic Brands Group to jedna z największych na świecie firm zajmujących się zarządzaniem markami modowymi, sportowymi i lifestyle’owymi. Spółka specjalizuje się w przejmowaniu rozpoznawalnych brandów i rozwijaniu ich globalnie głównie w modelu licencyjnym. W portfolio firmy znajdują się m.in. Reebok, Champion, Ted Baker, Juicy Couture czy Dockers. 

Kiedy powstała marka Lee?

Lee została założona w 1889 roku w Stanach Zjednoczonych. To jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych marek denimowych na świecie. Firma odegrała ważną rolę w rozwoju odzieży roboczej i jeansowej w USA. 

Czy Lee zniknie ze sklepów po przejęciu?

Nie. Wszystko wskazuje na to, że marka będzie dalej rozwijana globalnie. Authentic podkreśla, że chce zachować DNA Lee, jednocześnie zwiększając skalę działalności i obecność marki w nowych segmentach rynku. 

Czy Authentic Brands Group planuje wejście na giełdę?

Tak. Firma od dłuższego czasu przygotowuje się do IPO. Według wypowiedzi założyciela grupy, Jamie Salter, debiut giełdowy może nastąpić w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. 

Przeczytaj także: Grupa Modivo rzuca wyzwanie Pepco i Action. Nowa sieć zadebiutuje już w sierpniu