REKLAMA
Jak zrobić dobre zdjęcia na vinted?

Jak zrobić dobre zdjęcia na Vinted?

REKLAMA

Dobre zdjęcia i kompletny opis to jeden z najważniejszych kroków do udanej sprzedaży na platformie zakupowej. Podpowiadamy, jak szybciej i lepiej sprzedawać na Vinted. 

Przeczytaj również: Jak sprawdzić, czy ktoś nie oszukuje Cię na Vinted? Ta usługa zmienia wszystko

Vinted – platforma, która zmieniła podejście do drugiego obiegu

Vinted to największa i bez wątpienia najpopularniejsza platforma C2C w Polsce i Europie, która umożliwia sprzedaż i kupno artykułów z drugiej ręki. Na rynku zadebiutowała w 2008 na Litwie roku z inicjatywy grupy przyjaciół, którzy poszukiwali idealnego kanału sprzedaży niechodzonych ubrań.  Dziś Vinted prężnie działa w kilkunastu krajach na całym świecie, a do ich grona wciąż dołączają kolejne rynki. Litewska platforma działa między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Austrii, Litwie, Polsce, Czechach, Słowacji czy Hiszpanii.

Vinted umożliwia swoim użytkownikom sprzedaż i kupno używanych ubrań i artykułów lifestyle’owych od siebie nawzajem, oferując rzeczom z drugiego obiegu nowe życie. Wśród najpopularniejszych kategorii na Vinted znajduje się odzież damska. Zainteresowaniem cieszy się również odzież męska i dziecięca, dodatki, obuwie, a nawet akcesoria dla zwierząt.

Polacy pokochali Vinted

Platforma pojawiła się w Polsce w 2013 i w mgnieniu oka skradło serca Polaków, którzy do tej pory nie mieli okazji skorzystać z aplikacji stricte dedykowanej sprzedaży używanych ubrań. W 2023 roku Vinted w Polsce liczyło około 10 milionów zarejestrowanych osób (na całym świecie jest ich ponad 80 mln). Lokalni użytkownicy mają możliwość kupna i sprzedaży towarów do Szwecji, Litwy, Słowacji, Węgier, Czech, Rumunii i Danii.  Platforma skutecznie przekonuje Polaków do wsparcia drugiego obiegu rzeczy, a udowadniają to statystyki: badanie konsumenckie przeprowadzone przez agencję Stem Mark w listopadzie 2023 wskazało, że Polacy regularnie kupują rzeczy używane zarówno w sieci i stacjonarnie. Nie widzą w tym powodu do wstydu. 

Przeczytaj również: Jak sprzedawać ubrania na Vinted? Poradnik, z którego dowiedziecie się, jak robić to dobrze

Jak robić zdjęcia na Vinted? Poznaj najważniejsze wskazówki

Na vinted kochamy kupować, ale i sprzedawać. To idealna aplikacja do pozbycia się nadmiaru w szafie. Wystawienie produktu na sprzedaż to prosty i intuicyjny proces, który zajmie kilka minut. Obowiązkowym elementem naszej oferty są zdjęcia oraz opis produktu.

Dobre zdjęcia to podstawa sprzedaży na Vinted. Odpowiednio wykonane zdjęcia sprawią, że potencjalni kupujący będą mogli dokładnie obejrzeć produkt i podjąć decyzję o zakupie.

Oto najważniejsze porady, jak zrobić dobre zdjęcie na Vinted:

Wybierz odpowiednie tło. Polecamy postawić na gładkie, jednolite tło. Sprawi ono, że produkt będzie bardziej widoczny i atrakcyjny, a cała uwaga będzie skupiona wyłącznie na nim. Jako tło może posłużyć biała ściana, jasny dywan czy blat. W przypadku fotografowania niewielkich rzeczy, świetnie sprawdzi się brystol. Unikaj wzorzystego tła, ponieważ tylko rozproszy uwagę kupującego i nie przedstawi w atrakcyjny sposób sprzedawanego produktu. Polecamy również wystrzegać się bałaganu w oddali – nic tak skutecznie nie odstrasza od zdjęcia produktu. 

Naturalne światło to podstawa dobrej fotografii. Do fotografowania ubrań i akcesoriów idealnie sprawdza się światło naturalne. Dzięki niemu kolory są bardziej naturalne i wyraziste. Sztuczne światło z kolei przekłamuje kolory i negatywneie działa na ostrość zdjęcia. Fotografując w pomieszczeniu, warto zadbać o rozproszenie światła. Wykorzystaj do tego rolety lub zasłony. Nie masz możliwości fotografowania przy oknie? Użyj lampy błyskowej. Pamiętaj jednak, by za mocno nie doświetlić produktu. 

Wyprasuj i oczyść produkt przed zrobieniem zdjęcia. Nic tak negatywnie nie działa na prezentację rzeczy, jak pognieciony, nieestetycznie wyglądający materiał. Pamiętaj, że zdjęcia są wizytówką, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by produkt wyglądał schludnie i atrakcyjnie. Oczyść produkt przed zrobieniem zdjęcia. Upewnij się, że produkt jest czysty i nie posiada zagnieceń. Jeśli produkt jest pognieciony lub brudny, nie zainteresuje potencjalnych kupujących. 

Rób zdjęcia na sobie. Statystyki wskazują, że ubrania na sylwetce przyciągają wiekszą ilość potencjalnych klientów, niż fotografie przedstawiające daną rzecz na płasko. Jeśli więc to możliwe, staraj się fotografować w wybranych rzeczach. Zdjęcia na sylwetce możesz przeplatać w ofercie ze zdjęciami na wieszaku, co dodatkowo urozmaici ofertę i pozwoli zobaczyć ubranie z różnych perspektyw. 

Uchwyć dobry kadr. Upewnij się, że cały produkt jest widoczny na zdjęciu. Jeśli na Twoim zdjęciu widać za dużo tła, warto je przyciąć korzystając chociażby z opcji edycji w telefonie. Pamiętaj, że zdjęcie musi skupiać się na produkcie, a zbędne tło może jedynie rozpraszać wzrok i jest niepotrzebne. 

Zadbaj o dobrą kompozycję. Produkt musi być dobrze wyeksponowany i zajmować centralne miejsce na zdjęciu. Jeśli chcesz, by zdjęcie było atrakcyjniejsze, możesz wykorzystać dodatkowy element jak ozdobę czy rekwizyt. Przykładowo, jeśli sprzedajesz sukienkę, na jednym ze zdjęć możesz położyć ją na kanapie lub podłodze. Sprzedając spodnie, możesz ułożyć przykładowy zestaw w towarzystwie bluzki i butów. Pamiętaj jednak, by jako pierwsze główne zdjęcie, zawsze stosować to, które eksponuje twój produkt najlepiej. 

Jak robić lepsze zdjęcia? Porady

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc Ci zrobić jeszcze lepsze zdjęcia na Vinted:

  • Zrób kilka zdjęć z różnych perspektyw. Dzięki temu potencjalny kupujący będzie mógł zobaczyć produkt z różnych stron.
  • Zrób zdjęcia z bliska i z daleka. Dzięki temu potencjalny kupujący będzie mógł zobaczyć szczegóły produktu i jego rozmiar.
  • W opisie produktu dodaj dodatkowe informacje, takie jak wymiary, skład materiału i stan produktu. Dzięki temu potencjalny kupujący będzie mógł lepiej ocenić, czy produkt jest dla niego odpowiedni.
  • Do edycji zdjęć nie używaj filtrów. Zdjęcie musi być naturalne i przedstawiać produkt tak, jak wygląda w rzeczywistości. 
  • Jeśli sprzedajesz produkt z metką, pokaż ją na zdjęciu.
  • W opisie produktu podaj wszystkie istotne informacje, takie jak rozmiar, kolor, stan itp.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, Twoje zdjęcia z pewnością będą się wyróżniać na tle innych ofert na Vinted.

Przeczytaj również: Czy użytkownicy Vinted muszą płacić podatek od sprzedaży? Wyjaśniamy nowe przepisy

Zdjęcia na Vinted? Tylko własnego autorstwa

Należy pamietać, że wykorzystywanie cudzych zdjęć, jak i fotografii katalogowych jest przez Vinted zabronione. Oznacza to, że do oferty nie możemy użyć fotografii ze sklepu internetowego, która prezentuje sprzedawaną przez nas rzecz, jak również zdjęcia z lookbooka marki. Platforma nie pozwala również na wykorzystywanie zdjęć cudzego autorstwa, a co za tym idzie fotografii z Pinteresta lub blogów modowych. Pamiętajmy, że zdjęcie musi być wykonane przez nas osobiście. Dodawanie kolaży i znaków wodnych również nie jest akceptowane przez Vinted. 

Regulamin Vinted przewiduje następująco:

Użycie zdjęć lub tekstów bez pozwolenia ich właściciela może być źródłem naruszenia praw autorskich. Jeśli wykorzystujesz tekst lub zdjęcie zrobione, stworzone lub opublikowane przez kogoś innego, musisz mieć na to zgodę.

Oto przykłady działań stanowiących potencjalne naruszenia prawa:
Dołączenie do ogłoszenia sprzedaży przedmiotu danej marki zdjęć zaczerpniętych ze strony internetowej jego producenta
Kopiowanie zdjęć z innych stron lub wyszukiwarek internetowych

W przypadku łamania praw autorskich, przedmiot zostanie usunięty z platformy. 

Przeczytaj również: W jakich aplikacjach można sprzedawać odzież w 2024?

REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES