noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
(1,0)foreachslotdata->visible_adsense:1
REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
W jakich aplikacjach można sprzedawać odzież w 2024?

W jakich aplikacjach można sprzedawać odzież w 2024?

REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1

Jeszcze kilka lat temu obieg rzeczy z drugiej ręki bazował głównie na second handach, lokalnych targach lub koleżeńskich wymiankach. W 2024 roku za pomocą smartfona możemy wymienić swoją garderobę i to z poszanowaniem środowiska – sprzedając i kupując odzież używaną. Jakie są najpopularniejsze aplikacje do sprzedaży odzieży?

Przeczytaj również: Ile można zarobić na sprzedaży ubrań, których już nie potrzebujemy?

Aplikacje do sprzedaży odzieży: Vinted

Vinted to najpopularniejsza platforma do sprzedaży ubrań używanych w Polsce i Europie. Oferuje szeroki wybór ubrań, zarówno nowych, jak i używanych, od znanych marek, mody vintage po ubrania z sieciówek. Vinted to dobry sposób na szybką i łatwą sprzedaż ubrań, które nie są już potrzebne.

Historia Vinted rozpoczęła się w 2008 roku na Litwie, gdzie zostało uruchomione przez grupę przyjaciół. W Polsce Vinted zostało zadebiutowało w 2013 roku, a dzisiaj liczy ponad 10 mln zarejestrowanych użytkowników (na całym świecie jest ich ponad 80 mln!). Vinted i od tego momentu osiąga bezprecedensowy sukces, skutecznie przekonując Polaków do zakupów z drugiej ręki. Sieć krajów, w których pojawia się Vinted regularnie rośnie, a w samym 2023 roku na liście pojawiły się: Rumunia, Dania i Finlandia. 

Aby sprzedawać na Vinted, wystarczy założyć darmowe konto i dodać ubrania do sprzedaży. Użytkownicy Vinted mogą prowadzić transakcje z osobami z Polski lub innych krajów dodanych do sieci Vinted (aktualnie to m.in. Rumunia, Szwecja, Litwa, Słowacja, Dania, Czechy). Ubrania powinny być sfotografowane w dobrym świetle, a opis zawierać wszystkie istotne informacje o ubraniu, takie jak marka, rozmiar, stan, kolor. Cenę należy ustalić adekwatnie do stanu i jakości ubrania. W przypadku sprzedaży na Vinted, sprzedający nie ponosi dodatkowych kosztów – płatność za przesyłkę i opłata transakcyjna leżą po stronie kupującego. Sprzedaż na Vinted jest bezpieczna. Płatności dokonywane są w obrębie platformy, a użytkownicy chronieni są przed potencjalnymi oszustwami.

Przeczytaj również: Jak sprzedawać ubrania na Vinted? Poradnik, z którego dowiedziecie się, jak robić to dobrze

Aplikacje do sprzedaży odzieży: Allegro

Najpopularniejsza w Polsce i Europie platforma e-commerce daje możliwość wystawienia na sprzedaż produktów z kategorii „Odzież, obuwie, dodatki”.Sprzedaż ubrań na Allegro to prosty, intuicyjny proces, który można dokonać zarówno za pomocą strony www, jak i aplikacji mobilnej. Przedmioty na Allegro można sprzedawać od ręki (opcja „kup teraz”) lub wystawić go je na licytację. Każda z aukcji musi posiadać opis, zdjęcia oraz być przyporządkowana do odpowiedniej kategorii. Na Allegro sprzedaż ubrań można prowadzić jako osoba prywatna lub jako zarejestrowana działalność gospodarcza. Allegro zapewnia bezpieczne i bezproblemowe transakcje, intuicyjny system, wysoką jakość obsługi i szereg udogodnień dla sprzedawców. 

Jeszcze dekadę temu, przed debiutem Vinted, ze sprzedaży na Allegro korzystało szerokie grono internautów. Obecnie polska platforma posiada poważnego konkurenta, zwłaszcza jeśli chodzi o preferencyjne warunki dla sprzedawców. W przypadku handlu ubraniami, jak i innymi przedmiotami, warto pamiętać, że sprzedaż na Allegro jest płatna – Allegro każdorazowo nalicza opłatę dla sprzedających.  

Allegro to polska platforma e-commerce obecna na rynku od 24 lat. Wg danych Gemius, Allegro miesięcznie notuje ponad 20 milionów wizyt. Na platformie swoje produkty i usługi oferuje ponad 140 tysięcy sprzedawców. 

Aplikacje do sprzedaży odzieży: OLX

OLX to jeden z najpopularniejszych w Polsce serwisów ogłoszeniowych, który dziennie odwiedzają miliony użytkowników. OLX oferuje dostęp do tysięcy ofert i produktów różnych kategorii: od motoryzację po ogłoszenia o pracę. Popularną kategorią w serwisie jest MODA, gdzie użytkownicy mogą zamieścić ogłoszenia z zamiarem sprzedaży ubrań. 

Sprzedaż ubrań na OLX jest zbliżona do procesu sprzedażowego na Vinted. Ogłoszenie wymaga dokładnego opisu, dobrej jakości zdjęć, dokładnych rozmiarów oraz przyporządkowania do danej kategorii. Sprzedaż na OLX odbywa się tylko przez “kup teraz”, jednak użytkownicy mogą wcześniej wymieniać ze sobą wiadomości, np. w celu negocjacji ceny. Kolejnym krokiem jest wysyłka, która również uwzględniona jest w procesie sprzedażowym. OLX oferuje wysyłkę przez znanych dostawców w tym InPost czy DPD.

Mocną stroną OLX jest aplikacja mobilna, która umożliwia szybki i intuicyjny proces wystawienia ogłoszenia. Rejestracja na OLX jest w pełni bezpłatna. OLX oferuje bezpieczne transakcję oraz wsparcie przypadku potencjalnych oszustw. Platforma oferuje płatności wewnętrzne – zapłata od kupującego trafia do wirtualnego portfela, z którego w kolejnym kroku można dokonać wypłaty. 

Aplikacje do sprzedaży odzieży: Vestiaire Collective

Vestiaire Collective to międzynarodowa platforma do sprzedaży ubrań, butów i akcesoriów luksusowych. Oferuje szeroki wybór produktów od znanych marek, takich jak Gucci, Louis Vuitton, Chanel, Prada, Hermès i inne. Vestiaire Collective to dobry sposób na sprzedaż ubrań luksusowych, które nie są już potrzebne. Firma została założona w 2009 roku w Paryżu i obecnie jest obecna w ponad 50 krajach.

Ubrania na Vestiaire Collective są weryfikowane pod kątem autentyczności przez zespół ekspertów. Firma oferuje również gwarancję zwrotu pieniędzy w ciągu 14 dni od zakupu.

Aby sprzedawać na Vestiaire Collective, należy założyć konto i przesłać zdjęcia ubrań, które chcesz sprzedać. Ubrania muszą być w dobrym stanie i oryginalne. Vestiaire Collective pobiera prowizję od sprzedaży w wysokości 10-15%.

Oto kilka kluczowych różnic między Vinted a Vestiaire Collective:

  • Oferta – Vinted oferuje szeroki wybór ubrań, zarówno nowych, jak i używanych, od znanych marek po ubrania z sieciówek. Vestiaire Collective oferuje wyłącznie ubrania, buty i akcesoria luksusowe.
  • Cena – ubrania na Vinted są zazwyczaj sprzedawane za niższą cenę niż ubrania na Vestiaire Collective.
  • Proces sprzedaży – na Vinted sprzedawcy samodzielnie wystawiają ubrania na sprzedaż i odpowiadają na wiadomości od kupujących. Na Vestiaire Collective sprzedawcy wysyłają produkty do firmy Vestiaire Collective, która weryfikuje ich autentyczność i wystawia je na sprzedaż.

Przeczytaj również: Negocjujesz ceny na Vinted? Sprawdź, jak robić to skutecznie

Czy od sprzedaży ubrań trzeba odprowadzić podatek?

Z dniem 1 lipca 2023 w życie weszły nowe zmiany w przepisach, obejmujące osoby sprzedające w Internecie za pośrednictwem takich platform, jak m.in. Vinted, Allegro czy OLX. Oznacza to, że od 2024 roku platformy sprzedażowe będą raportowały do Urzędu Skarbowego nt. sprzedaży ich użytkowników. Co za tym idzie – użytkownicy będą zobowiązani do odprowadzenia podatku od sprzedanej odzieży.

Nie dotyczy to jednak wszystkich sprzedawców i są tu pewne istotne wyjątki. Organom skarbowym nie będą polegały dane sprzedawców, którzy w ciągu okresu sprawozdawczego:

  • sprzedali poniżej 30 towarów,
  • zarobili na tym poniżej 2000 euro.

Aby poznać dokładne zasady i warunki odprowadzania podatku od sprzedaży ubrań, sprawdź tutaj: Czy użytkownicy Vinted muszą płacić podatek od sprzedaży? Wyjaśniamy nowe przepisy

REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
(1,0)foreachslotdata->visible_adsense:1
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1

Newsletter

FASHION BIZNES