DORADZTWO: Jak i gdzie uzyskać pieniądze na rozwój osobisty i na rozwój firmy?

685

Jesteś młodym przedsiębiorcą, świeżo upieczonym absolwentem, przyszłym pomysłowym przedsiębiorcą. Może masz pomysł na własną działalność w branży kreatywnej. Jedyne czego Ci brak? Funduszy. Jak i gdzie szukać dofinansowania? W odpowiedzi na to pytanie pomaga nam Izabela Anuszewska, mentorka biznesu.

Jak i gdzie szukać dofinansowania?

Rozmowa z Izabelą Anuszewską z DaVinci przekonuje nas, że to prawdziwy temat-rzeka! Wiele czynników odgrywa tu pierwszoplanową rolę – wiek, doświadczenie, pomysł… Każdy przypadek trzeba potraktować bardzo indywidualnie, zaznacza Izabela. Faktycznie, dla nowicjusza skuteczne ubieganie się o dofinansowanie może stać się prawdziwą wyprawą w Himalaje! Dlatego dobrze mieć kogoś za przewodnika, kto wskaże drogę i dobrze doradzi. Iza na co dzień zajmuje się właśnie wspieraniem start- upów, początkujących i dojrzałych przedsiębiorców, organizacji, opracowując dla nich wnioski o dofinansowanie, biznes plany i prowadząc mentoring w zakresie rozwoju biznesów. Poprosiłyśmy ją więc o krótkie Q&A, by móc podzielić się z Wami jak najpraktyczniejszymi wskazówkami!

1.  Jestem absolwentem szkoły modowej. Chcę zaistnieć jako projektant i założyć własną markę, ale mam „studenckie” fundusze – gdzie mogę szukać dofinansowania? Jakie kryteria należy spełnić?

Podstawowe kryterium? Bądź rozważną i romantyczną w jednej osobie, radzi Iza. Miej marzenia, ale kieruj się zdroworozsądkowym, racjonalnym myśleniem. Część przychodzących do Izy klientów od razu jest nastawiona na sukces i to dobrze – tymczasem… żeby stać się gwiazdą, trzeba bardzo często najpierw zostać rzemieślnikiem. A to oznacza wcześniejszą pracę w celu zbierania doświadczenia i funduszy. Bo czy od razu projektanci żyją z haute couture?

Miej podstawy, które zapewnią Ci stabilne dochody – mówi Iza. Jedna z jej klientek z branży modowej przez 2 lata prowadziła swoją działalność pod firmą inkubatora (to on wystawiał faktury). W ten sposób wyrobiła sobie markę, znalazła własne miejsce w branży, a przy tym… nie miała kosztów stałych.

A może jesteś absolwentem i masz już jakieś doświadczenie? Odbyłeś staż za granicą, pracowałeś u innego projektanta? Taki background można wykorzystać również w celu pozyskiwania funduszy na dalszy rozwój – czy to krajowych, europejskich, norweskich czy ze środków marszałkowskich, powiatowych lub, już bezpośrednio, od inwestorów. Iza radzi też by nie bać się również rozważać alternatyw na pozyskanie funduszy z Programu Wsparcie na Starcie lub Powiatowego Urzędu Pracy, jeśli tylko jest taka możliwość – jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej możesz otrzymać pod warunkiem, że zarejestrujesz się w urzędzie jako osoba bezrobotna i zobowiążesz się do założenia własnej działalności w terminie wskazanym w umowie.

Nowe słowo-klucz do dofinansowań europejskich? Wzornictwo! Pamiętaj tylko, by dobrze wczytać się w dany konkurs i jego zasady. Przykładowe konkursy znajdziecie tutaj. Możesz też wziąć udział np. w projekcie Przepis na rozwój – kompetencje szyte na miarę (o nim pisaliśmy Wam tutaj). Najświeższych informacji i ofert szukaj też na stronie PARP-u, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

<img loading=

Obawiasz się, że nie kwalifikujesz się do danego projektu? Pomyśl raz jeszcze! Może mógłbyś być jego podwykonawcą lub wziąć w nim udział razem z innym partnerem biznesowym?

Zastanów się też, czy Twój  pomysł ma potencjał innowacyjności i wykorzystuje rozwiązania z zakresu nowych technologii, np.: AI, Internet rzeczy (IoT), big data, cloud computing, wirtualna rzeczywistość (VR), rozszerzona rzeczywistość (AR). Jeśli tak – i jeśli chcesz założyć firmę na terenie województwa z tzw. ściany wschodniej – to możesz liczyć na stosowne dofinansowanie. I nie musisz mieć jeszcze nawet założonego biznesu! Zrobisz to dopiero po złożeniu wniosku. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tracisz żadnych pieniędzy startowych – własną działalność zakładasz dopiero w I-szym etapie, w którym wartość dofinansowania wynosi 50 tysięcy złotych. A w drugim? Już milion zł!

Wiele zależy więc również od lokalizacji Twojego biznesu. A także i od tego, czy tak naprawdę jesteś gotowy na to, by podjąć się własnej działalności. Środków dofinansowania masz do wyboru naprawdę wiele, zauważa Iza: mikropożyczki, dotacje, dofinansowania, granty,  konkursy krajowe i unijne… One czekają na Ciebie. Ale czy Ty będziesz wiedział, jak przygotować dobry projekt, jak go wycenić? Jeśli nie, to może potrzebujesz czasu. Nie bój się też poprosić o pomoc eksperta.

I pamiętaj – branża mody jest specyficznym środowiskiem abstrahując od funduszy a koncertując się na specyfice robienia biznesu. Tu trzeba mieć pazur i determinację – przyznaje Iza – szukać kontaktów na bankietach, podczas pokazów, targach, backstage, konferencjach i spotkanich networkingowych, nie wspomnając już o mediach społecznościowych.

2.  Nie mam wykształcenia związanego z modą i wzornictwem, jestem jednak samoukiem i czuję, że mam talent. Chcę otworzyć coś swojego, dalej kreatywnie się rozwijać, przebranżowić. Z jakiego programu wsparcia mogę skorzystać?

Zakładasz własną firmę, bo chcesz być niezależny? Doskonale!  Ale zastanów się, czy na pewno chcesz, by pasja stała się Twoją pracą? Oczywiście: Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu.Słowa Konfucjusza mogą jednak zastanawiać. Bo czy „pasja” faktycznie powinna oznaczać to samo, co „praca”? Pomyśl: co jeśli pomysł na biznes Ci się po prostu nie uda. Jeśli masz 3 stabilne fundamenty, czyli:

  • rodzinę
  • pracę
  • pasję

To – na zasadzie naczyń połączonych – zostanie zachowana równowaga w Twoim życiu. Pamiętaj, że w prowadzeniu własnego biznesu nie zawsze jest kolorowo, nie pozwól zatem, by biznes sprawił, że… stracisz swoją pasję.

<img loading=

3.  Jakie fundusze cieszą się największą renomą w branży kreatywnej?

Studiujesz? -> Erasmus!

Robisz coś innowacyjnego? ➡️ Bon na innowacje!

Chcesz uczyć się od doświadczonych przedsiębiorców z innych państw? ➡️ Erasmus dla młodych przedsiębiorców!

Myślisz o eksporcie? ➡️ Go to Brand

Ciekawi Cię temat internacjonalizacji? ➡️ Internacjonalizacja MŚP! (* Celem konkursu Internacjonalizacja MŚP jest sfinansowanie kosztów wprowadzenia na nowe rynki zagraniczne produktów lub usług firm działających na obszarze województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego)

Projektancie, chcesz zaprezentować swoje projekty na zagranicznych targach designu/mody? ➡️ Wystawiajmy się! (Jak radzi Iza, pamiętaj, że nie trzeba mieć swego stoiska by poznać kontanhhentów, parentów biznesowych i klientów. Wystarczy, że pojedziesz i zaczniesz działać! Pokazuj swoje portfolio, szukaj kontaktów).

Chcesz założyć start-up w Polsce Wschodniej? ➡️ Platformy startowe!

To te źródła dofinansowania najbardziej poleca Iza. Ale, jak dodaje, coraz śmielej sięgamy też po pieniądze od indywidualnych inwestorów takich aniołów biznesu.

<img loading=

4. Czy uzyskane wsparcie finansowe trzeba kiedyś zwrócić? Czy są to może bezzwrotne dotacje?

Wszystkie dotacje są bezzwrotne z założenia. Haczyk jest jeden – swoją firmę musisz utrzymać przez okres trwałości np.: 1, 2, 3 lata w zależności od źródła finansowania. Czasem potrzebujesz poręczyciela albo żyranta lub innych zabezpieczeń. W przypadku mikropożyczek oprocentowanie jest praktycznie zerowe – przyznanie dofinansowania zależy jednak od tego, czy Twój biznes dobrze rokuje. Spłatę mikropożyczki możesz rozłożyć na około 7 lat, możesz też ją spłacić szybciej.

Niektóre z przyznawanych grantów pokryją koszty w 85-100% . Jednak często wysokość funduszy zależy od tego, w jakim regionie Polski działasz. Dodatkowo, Regionalne Programy Operacyjne mają inny sposób liczenia, z którym warto się zapoznać przed złożeniem wniosku – czasem pokryją koszty projektu w 10, 30, a czasem w 50%.

5. Na jakich stronach, portalach można szukać informacji o możliwości dofinansowania dalszego samorozwoju w branży kreatywnej?

Przykłady:

6. A czy uczniowie szkół średnich też mogą liczyć na wsparcie, jeśli mają talent i chcą się kreatywnie rozwijać?

Już na etapie wybierania szkoły ponadpodstawowej powinno się mieć już przynajmniej zarys celu, do którego będzie się dążyć w przyszłości – w jakiej branży będziesz pracować? Co będziesz robić? Zapoznaj się z ofertą szkoły, szukaj tych, które organizują ciekawe wyjazdy, realizują różne projekty. I bierz udział w olimpiadach, konkursach, wolontariatach – to zaprocentuje w przyszłości. Co do Uniwersytetów i Akademii Sztuki, to one również starają się jak najczęściej brać udział projektach. A jeżeli Twoja uczelnia otrzymuje już grant lub dofinansowanie, koniecznie się tym zainteresuj – warto!

Rozważność i romantyczność, kreatywność i racjonalizm, pasja i praca – każdy biznes jest inny, każdy pomysł bardzo indywidualny. A mnogość możliwości szukania funduszy i pomysłu na rozwój biznesu udowadnia, że nie ma jednego przepisu na sukces. Jaki wybierzesz Ty?

>>> CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ruszyły zapisy na 4. edycję studiów podyplomowych „Prawo i zarządzanie w sektorze mody” na Łazarskim