REKLAMA
Douglas notuje wzrosty na początek roku

Grupa Douglas coraz bliżej IPO

REKLAMA
REKLAMA

Niemiecka grupa, specjalizująca się w sprzedaży kosmetyków, poinformowała o kolejnych szczegółach dotyczących jej pierwszej oferty publicznej. Według najnowszych doniesień do IPO może dojść już w marcu. Douglas celuje we wkład kapitałowy w wysokości około 1,1 mld euro z transakcji.

Przeczytaj również: Właściciel Vistuli prezentuje wyniki za luty. Przychody VRG wzrosły o 7 proc.

Douglas zbliża się do IPO

W poniedziałek Grupa Douglas poinformowała o szczegółach planu wejścia na giełdę. Jej wyborem stać ma się rynek regulowany Giełdy Papierów Wartościowych we Frankfurcie. Pierwsza oferta publiczna podmiotu planowana jest już na marzec bieżącego roku, jednak ostateczny termin zależny jest od panujących warunków.

Sprzedawca kosmetyków z siedzibą w niemieckim Düsseldorfie zamierza wnieść wkład kapitałowy w wysokości około 1,1 mld euro. W tym znaleźć mają się docelowe wpływy z pierwotnej oferty publicznej i dodatkowy zastrzyk kapitału w wysokości około 300 mln euro od bieżących udziałowców. Obecnie największym akcjonariuszem grupy jest Kirk Beauty International SA. Spółka holdingowa, której większościowym właścicielem są fundusze doradzane przez CVC Capital Partners i rodzinę Kreke.

Przeczytaj również: Musk stracił tytuł najbogatszego człowieka świata. Jest nowy lider! [ranking]

IPO i co dalej?

Oczekuje się, że wpływy zostaną wykorzystane do dalszego delewarowania bilansu grupy Douglas – podaje grupa. Przypomnijmy, że po tym, jak jej działalność została dotknięta pandemią koronawirusa, znacznie zwiększyła ona dźwignię finansową. Na koniec pierwszego kwartału zadłużenie finansowe netto grupy wyniosło 3,06 mld euro.

Oczekuje się, że pozostała pozycja zadłużenia zostanie zrefinansowana na lepszych warunkach w związku z IPO – twierdzą przedstawiciele grupy Douglas. – IPO przyspieszyłoby redukcję zadłużenia i zmniejszyło koszty odsetkowe firmy, zwiększając w ten sposób elastyczność finansową grupy i jej dalsze tworzenie wartości – tłumaczą. Po pierwszej ofercie publicznej, CVC Capital Partners zachowa pośredni większościowy udział w Douglas, a rodzina Kreke pozostanie jej pośrednim udziałowcem. Żadna ze stron nie sprzeda akcji podczas IPO.

Wyniki i prognozy grupy Douglas

Grupa Douglas jest idealnie przygotowana do dalszego wykorzystywania dużego, prężnego i rosnącego europejskiego rynku kosmetycznego premium, na którym nasi klienci są przyciągani przez kompleksową ofertę kosmetyczną. Wiemy, że cenią sobie oni naszą szeroką i charakterystyczną gamę marek – komentuje Sander van der Laan, dyrektor generalny grupy Dogulas. Jego słowa odnoszą się do prognozy, zgodnie z którą do 2028 roku rynek wzrosnąć ma o około 5,4 proc. przy złożonej rocznej stopie wzrostu (CAGR) do 24,2 miliarda euro.

Grupa Douglas poinformowała, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia swojego średnioterminowego celu, jakim jest wzrost sprzedaży netto grupy w CAGR na poziomie około 7 proc. oraz osiągnięcie skorygowanego zysku przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i marżą na poziomie około 18,5 proc. W pierwszym kwartale 2024 roku jej sprzedaż wzrosła o 8 proc. w ujęciu sprawozdawczym (do 1,56 mld euro). Wzrost omnichannel był solidny, a sprzedaż netto w sklepach i sprzedaż e-commerce wzrosły odpowiednio o 6,7 i 10,7 proc. W omawianym okresie zysk netto Grupy Douglas wzrósł o 10,6 proc. do 125,2 mln euro.

Zdjęcie główne: mat. prasowy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES