#Kariera: Co zrobić kiedy masz za dużo na głowie

Dobrze wiesz, jak dużo możesz zyskać, gdy oczyścisz swój umysł i dasz głowie odpocząć od informacyjnego szumu. Jednak taka zmiana nie przychodzi łatwo. Jak odnaleźć spokój w świecie, który na każdym rogu atakuje nas nowymi wiadomościami?

Uzależnienie XXI wieku

Jeśli czujesz się winny, bo za dużo czasu spędzasz z telefonem w ręku, nie jesteś sam. Większość z nas boryka się z tym problemem. Z badań wynika, że przeciętny Amerykanin sprawdza swój smartphone aż 52 razy w ciągu dnia! Skutek tego zachowania jest przerażający. Eksperymenty przeprowadzone przez neurologów wskazują, że nadmierne korzystanie z telefonu wpływa negatywnie na poziom uwagi, zdolność koncentracji i aktywność regionów kontrolujących wyobraźnię przestrzenną. Smartfony wpływają nawet na gęstość istoty szarej i mogą sprzyjać występowaniu depresji.

Ze świadomością negatywnych skutków nadmiernego przeciążenia informacją, możemy szukać nowych, lepszych rozwiązań. Nie pozwólmy zabić swojej kreatywności i ograniczać wolności myślenia. Musimy nauczyć się od nowa, jak żyć wolniej, spokojniej, uważniej. Oto kilka rad, jak oczyścić umysł i otworzyć się na nowe pomysły.

Zacznij od poznania własnych myśli

Czy pierwszą rzeczą, jaką robisz gdy otwierasz oczy rano jest odpisanie na wiadomości czy sprawdzenie powiadomień w mediach społecznościowych? Wiesz, że nie jest to dobry początek dnia. Twój umysł już od rana jest atakowany ogromem różnych informacji, które mogą przecież poczekać. Daj sobie czas o poranku, zacznij dzień od zebrania myśli, które gnieżdżą się w Twojej głowie.

Otwórz notes lub pusty plik w komputerze i zacznij pisać. Nie przejmuj się tym, że nie wiesz co. Po prostu przelej na kartkę swoje myśli. Zapewne na początku będzie to chaotyczny zlepek słów, ale to nie szkodzi. Zobaczysz, że wkrótce ta opowieść się uporządkuję, a rezultat może Cię zaskoczyć.

https://www.instagram.com/p/B7QSxFwAY6R/

Naucz się nudzić

Igor Rotberg bardzo ciekawie opisał to dobrze nam znane zjawisko: W dobie internetu, dynamicznie zmieniającego się świata i ciągłych zmian, pojęcie nudy już prawie nie istnieje. Przyzwyczajenie się do takiej dużej ilości bodźców powoduje, że bardzo trudno jest znieść fakt, że przez chwilę nic się nie dzieje. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio stałeś w kolejce i nie używałeś telefonu dla zabicia czasu? A kiedy stałeś w korku nie słuchając radia, ale po prostu wsłuchując się w otaczające Cię dźwięki miasta?

Odpowiedź nasuwa się sama – nie potrafimy się nudzić. Żyjemy w czasach, gdzie nuda jest uważana za rzecz negatywną, złą.  Nałogowo używamy smartfonów jako „rozpraszaczy nudy”.  W rzeczywistości jest ona niezwykle nam potrzebna, a jej brak zabija kreatywność. Psychologowie definiują nudę, jako jedną z najlepszych ścieżek do nauki i szczęścia. Tak zwane uczucie „przepływu” (ang. flow) często rozwija się właśnie wskutek znudzenia.

Przegadaj to

Aplikacje i sposoby komunikacji przez Internet opanowaliśmy do doskonałości, jednak cofamy się jeśli chodzi o prawdziwą konwersację. Na pewno doświadczyłeś sytuacji, gdy przełożony zamiast przekazać Ci polecenie osobiście, wysyła skomplikowanego maila. Zamiast zadzwonić do koleżanki w jej urodziny, wysyłasz jej wiadomość. Zamiast spotkać się ze znajomymi na żywo, piszemy na grupowym chatcie. Nie ma w tym nic złego, dopóki kontakt wirtualny nie staje się tym dominującym.

Jednak kreatywność ma możliwość narodzić się przede wszystkim podczas prawdziwej rozmowy w cztery oczy. Wiem, że nie masz czasu, a wysłanie maila jest szybszym rozwiązaniem niż zwołanie zebrania, ale uwierz mi, naprawdę warto. Spotkanie z drugim człowiekiem w realnym świecie nie tylko pozwoli Ci przekazać swoją perspektywę czy pomysły, ale sprawi, że będziesz mógł spojrzeć na sytuacje innymi oczami. Nic tak nie pobudza kreatywności, jak dobra rozmowa.

Zmień swój stan

Znasz ten stan, gdy wchodzisz na Instagram na dosłownie pięć minut, a następnie spędzasz na przeglądaniu zdjęć prawie pół godziny. Niestety, media społecznościowe potrafią zawrócić w głowie. Jeśli czujesz, że znowu kusi Cię sięgnięcie po smartphone, czas zmienić kurs. Wyjdź na spacer, zrób ulubioną herbatę lub wybierz do pobliskiej kawiarni. Jeśli masz taką możliwość, pozwól sobie na krótką drzemkę, która pomoże Ci zresetować myśli i zrobi miejsce na nowe, kreatywne pomysły. Możesz wykorzystać tę przerwę także na rozmowę z drugim człowiekiem.

Nie chodzi o to, abyś miał wyrzuty sumienia, gdy używasz telefonu, ale abyś pozwolił sobie na nową przestrzeń i oczyścił umysł. Dzięki poznawaniu własnych myśli, chwilom nudy, prawdziwej rozmowie i możliwości resetu, masz szansę otworzyć się na nową, bardziej świadomą codzienność.

Przeczytaj również: Jak zwiększyć kreatywność? Opowiedz swoją najbardziej wstydliwą historię

Newsletter

FASHION BIZNES