Która marka jest światowym liderem wśród firm odzieżowych?

464
zdjęcie: harpersbazaar.com.sg

Amerykański magazyn „Forbes” już po raz szesnasty opublikował ranking Global 2000, czyli listę największych firm świata. Sprawdź jakie marki odzieżowe znalazły się w tym prestiżowym zestawieniu.

Global 2000 to ranking publikowany corocznie przez magazyn „Forbes”. Stanowi on zestawienie 2000 największych giełdowych firm z całego świata. Na pozycję w rankingu składają się łącznie zyski, przychody, aktywa, a także wartość rynkowa firmy. Wśród liderów rankingu znajdują się tacy potentaci jak między innymi ICBC, Bank of America czy Apple.

>>> Zobacz również: Najcenniejsze marki świata 2018. W rankingu znalazły się też te ze świata mody

Bazując na liście Global 2000, bez trudu wyłonić można największe firmy odzieżowe świata. Pierwsze miejsce spośród nich zajmuje Christian Dior. Jego wartość rynkowa szacowana jest na 76,4 biliony dolarów. Przychody szacowane są na 49,3 biliony dolarów, a zyski na 2,5 bilionów dolarów. W ciągu roku marka zanotowała wzrost z 189. miejsca w ubiegłym roku, aż do miejsca 150. aktualnie.

Na drugim miejscu pośród producentów odzieży, akcesoriów i obuwia (289. miejsce w ogólnym rankingu) plasuje się Inditex, czyli Industria de Diseno Textil. W skład holdingu wchodzą takie brandy jak Zara, Zara Home, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Pull and Bear, Oysho oraz Uterqüe. Właścicielem hiszpańskiej marki jest 82-letni Amancio Ortega,   który plasowany jest w szóstce najbogatszych ludzi świata. Jego majątek określa się na około 72 biliony dolarów.

Trzecie miejsce na podium zajmuje sportowy potentat, czyli Nike. Wartość rynkowa firmy szacowana jest na 110,3 bilionów dolarów. Przychody Nike to około 35,3 biliony dolarów, a aktywa 22,6 bilionów dolarów. Te wyniki pozwoliły amerykańskiemu brandowi znaleźć się na 344. pozycji w rankingu.

Pełną listę Global 2000 można znaleźć tutaj.

>>> Zobacz również: 5 faktów z pokazu Dior na sezon jesień-zima 2018/2019