Przez ostatnie lata dynamicznie rozwijała się branża fast fashion, a ubrania stopniowo taniały. Według specjalistów jednak teraz ten czas dobiega końca. Odzież zanotowała właśnie najwyższy wzrost cen od sierpnia 2000 roku. Dlaczego tak się dzieje?
Rekordowe wzrosty inflacji
W ostatnich miesiącach wszyscy borykamy się z dynamicznie rosnącą inflacją. Główny Urząd Statystyczny podał ostatnio, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły rdr o 13,9 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem z kolei o 1,7 proc. Do tego przyczyniły się ceny paliw i energii oraz – w nieco mniejszym stopniu – inflacja bazowa i ceny żywności.
— Szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła w maju do nowego rekordowego (od 2001) poziomu ok. 8,5 proc. r/r z 7,7 proc. r/r w kwietniu – poinformowali analitycy PKO BP w komentarzu do danych GUS.
Wiadomo, że w maju doszło do przyspieszenia wzrostu cen w ujęciu rocznym we wszystkich bazowych kategoriach. Okazało się jednak, że najwolniej rosną ceny w kategorii łączność (+3,6 proc. r/r ) oraz odzież i obuwie (+4,3 proc. r/r).
Zobacz także: Ile jest wart rynek dóbr luksusowych w Polsce?
Odzież jest coraz droższa
Mimo wolnego tempa wzrostu, analitycy zwrócili uwagę, że odzież zanotowała najwyższy wzrost cen od ponad 20 lat, bo od sierpnia 2000 roku. Jak podali: “Wygląda na to, że trwający ponad 20 lat – wywołany przez globalizację – okres spadku cen odzieży dobiega końca. Sprzyja temu raportowany przez sprzedawców silny popyt konsumpcyjny
“. Dlaczego do tego doszło? Otóż sytuacja zależna jest w dużym stopniu od ceny bawełny, która szybko się zmienia.
– Ceny bawełny są bardzo uzależnione od cen ropy, a to dlatego, że produktami z ropy naftowej są także tworzywa sztuczne, z których wykonywane są różne tkaniny. Jeżeli cena ropy jest wysoka, to rynek odzieżowy przerzuca się na bawełnę – tłumaczył w rozmowie z “MarketNews24” Michał Stajniak, ekspert XTB.
Co ciekawe, jeszcze w marcu i kwietniu 2021 roku materiał ten był najtańszy od 10 lat. Teraz jednak bawełna będzie podbijać inflację, poprzez wzrost cen odzieży.
Przeczytaj również: Bawełna z Uzbekistanu powraca po wieloletnim bojkocie. Wyeliminowano przymusową pracę dzieci