REKLAMA
Roczne obroty luksusowego domu towarowego wzrosły o ponad połowę

Dom towarowy Harrods odnotował 52-proc. wzrost obrotów. „Koncentrujemy się na napędzaniu naszej przyszłości”

REKLAMA
REKLAMA

Roczne obroty założonego w 1834 roku luksusowego domu towarowego wzrosły o ponad połowę do 994,1 mln funtów. Ich poziom Harrods zawdzięcza dobrze obranej strategii oraz popandemicznemu ożywieniu.

Wyniki finansowe

Rok 2022 charakteryzował się ponownym rozkwitem handlu. Trend ten zauważalny był szczególnie w sektorach zajmujących się sprzedażą stacjonarną. – Wraz z początkiem zeszłego roku zaczęliśmy otrzepywać się ze skutków pandemii. Pomógł nam w tym powrót turystyki, która jest ważnym bodźcem dla całej gospodarki Wielkiej Brytanii – mówi Tim Parker, dyrektor finansowy Harrods.

W okresie 52 tygodni zakończonym w styczniu 2023 roku luksusowy dom towarowy wypracował 131,1 mln funtów zysku przed opodatkowaniem. Zauważmy również, że po zniesieniu ograniczeń Harrods odnotował wartość transakcji brutto wyższą niż w 2019 roku. Jej wzrost wyniósł 51,1 proc., czyli 714 mln funtów. – Koncentrujemy się na napędzaniu naszej przyszłości poprzez selekcję ekskluzywnych produktów i doświadczeń, które znaleźć można wyłącznie u nas. Bieżący rok jest czasem rozwoju segmentów z odzieżą damską i meblami, a także ulepszeniem oferty gastronomicznej – tłumaczy Parker.

Przeczytaj również: Redan sprzedaje Top Secret. Marka trafi pod skrzydła innej polskiej spółki

Historia

W 1834 roku Henry Chales Harrod otworzył pierwszy sklep. W kolejnych latach jego renoma znacznie wzrosła i niezbędna okazała się zmiana lokalizacji. 7-piętrowy budynek obecnie wykorzystywany przez dom towarowy został wybudowany w 1905 roku.

Do pierwszej zmiany właścicielskiej doszło kilkanaście lat po zakończeniu drugiej wojny światowej. W 1959 roku Harrods został nabyty przez spółkę House of Fraser. O spokojnie rozwijającym się biznesie cały świat usłyszał jednak 17 grudnia 1983 roku. I niestety doszło do tego za sprawą tragicznego wydarzeń. Tego dnia, po wcześniejszym telefonie z ostrzeżeniem, przed domem towarowym wybuchł samochód-pułapka.

Nieznany zamachowiec zadzwonił z informacją o bombach znajdujących się w środku i przed budynkiem. Podał nawet numer rejestracyjny pojazdu, w którym umieszczono materiał wybuchowy. Trzem policjantom, którzy zbliżyli się do wskazanego auta nie udało się rozbroić ładunku. Bomba zdetonowała. W tragedii zginęło łącznie sześć osób – oprócz funkcjonariuszy śmierć poniosło trzech cywili.

Dwa lata po tym wydarzeniu Harrods trafił pod skrzydła braci Al-Fayed, którzy nabyli całą sieć House of Fraser za 615 mln funtów. Od 2010 roku właścicielem luksusowego domu towarowego jest spółka Qatar Investment Authority.

Przeczytaj również: Pandora promuje syntetyczne diamenty. „Mamy dużą ambicję związaną z tą kategorią”

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES