noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Kadr portretowy. Elegancko ubrana kobieta przechadzająca się ulicą. Ma ona na sobie czarne okulary, białą koszulę z czarnymi guzikami i brązową skórę. W prawej dłoni trzyma elegancką, brązową torebkę. Sytuacja ma miejsce w okresie wolnej wigilii.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Komisje zagłosowały! [najświeższe informacje]

REKLAMA
noSlotData

Od kilku tygodni opinia publiczna spiera się na temat zasadności ustanowienia Wigilii dniem niepracującym. Taki projekt ustawy wystosowała Lewica, która uważa, że Polacy powinni mieć możliwość swobodnego przygotowania się do rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. W ostatnich godzinach komisje zajmująca się tą koncepcją zagłosowały za wprowadzeniem kilku poprawek. Wigilia dniem wolnym od pracy już w tym roku? Przedstawiamy najświeższe informacje.

Ustanowienie Wigilii dniem wolnym od pracy nie jest autorskim pomysłem polskich polityków. 24 grudnia to dzień niepracujący dla mieszkańców między innymi Słowacji, Portugalii, Czech i Finlandii. Czy Polacy nie mogliby dołączyć do tego grona? Zdaniem znaczącej grupy polityków nawet powinni, o co od kilku tygodni spierają się oni w Sejmie z przeciwnikami tego pomysłu, którzy uważają go za zbyt kosztowny.

Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wolna Wigilia to od 0,3 mld zł do 1 mld zł mniejsze wpływy do budżetu państwa. Posłowie Lewicy uważają jednak, że te dane są nieprawdziwe, bowiem skonstruowano je na podstawie Święta Trzech Krzyży, natomiast w Wigilię już od lat obowiązuje zakaz handlu po godzinie 14:00.

Wigilia dniem wolnym od pracy już w 2024 roku?

W ostatnich godzinach parlamentarzyści z komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny pracowali nad projektem ustawy stanowiącej o wcześniejszym rozpoczęciu świątecznego okresu w Polsce. Według najświeższych informacji, Wigilia dniem wolnym od pracy będzie, aczkolwiek jeszcze nie w tym roku. Posłowie uznali, że nowelizacja ustawy powinna wejść w życie w lutym 2025 roku. Obecnie projekt czeka na drugie czytanie.

Weź urlop w grudniu 2024 i miej dwa tygodnie wolnego!

Szczegóły projektu. Co oprócz wolnej Wigilii?

Komisje zajmujące się projektem Lewicy przychyliły się do ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Pozytywnie rozpatrzono również poprawkę zgłoszoną przez Koalicję Obywatelską, która zakłada, by ustawa obowiązywała dopiero od przyszłego roku. Przy okazji projektu uznano także pomysł ustanowienia trzech niedziel poprzedzających Wigilię handlowymi. Podczas tego samego posiedzenia odrzucono wniosek Ryszarda Petru, który chciał, aby od 2026 roku każda pierwsza niedziela miesiąca stała się handlową.

Nie będzie tak, że nagle ludzie będą mniej jeść albo mniej przyozdabiać swoje domy, będą mniej wydawać na prezenty. Święta będziemy spędzać w podobny sposób, ale lepiej. Będzie jeden dodatkowy dzień – skomentował decyzję o poparciu projektu ustanawiającego Wigilię dniem wolnym od pracy poseł Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Jabłoński.

Kobieta o blond włosach i azjatyckiej urodzi stoi na ulicy na tle ceglanej ściany. Ma ona na sobie brązową spódnicę, brązową koszulę i krawat w jasne paski. Na to nałożyła grubą, brązową marynarkę. Na lewym ramieniu trzyma czerwoną torebkę Prady. Czy czeka ona na Wigilię wolną od pracy?

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Zastanawiasz się kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku? Przedstawiamy listę. Czy już w najbliższych tygodniach będziemy mogli dołączyć do niej Wigilię? Wszystko wskazuje na to, że tak. Aktualnie jednak wciąż pozostaje ona dniem pracującym (choć wyłącznie do godziny 14:00).

  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok;
  • 6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli;
  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc;
  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny;
  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy;
  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja;
  • 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki);
  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało;
  • 15 sierpnia (piątek) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych;
  • 11 listopada (wtorek) – Święto Niepodległości;
  • 25 grudnia (czwartek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
  • 26 grudnia (piątek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Wolne od pracy w 2025 roku? Tyle dni należy Ci się od pracodawcy!

Niepracująca Wigilia 2025. Ile dni wolnego w święta?

W 2025 roku Wigilia wypada w środę. Jeżeli rządzący ustanowią ją dniem wolnym od pracy, to Polacy będą mogli liczyć na aż pięciodniową przerwę od zawodowych obowiązków. Pracownicy, którzy dodatkowo zdecydują się wziąć dwa dni urlopu, dokładnie 22 i 23 grudnia cieszyć się będą aż dziewięciodniową przerwą od wykonywanej pracy! Okazuje się, że w kontekście przyszłorocznych świąt warto przyglądać się decyzjom parlamentarzystów, jednocześnie sygnalizując pracodawcy ewentualny zamiar wzięcia wolnego.

Dwie kobiety rozmawiające na tle kamiennych schodów. Modelka po lewej stronie ma ciemne włosy i ubrana jest w jasną kompozycję. Modelka po prawej również ma ciemne, brązowe włosy. Ona zdecydowała się na czarną sukienkę mini oraz brązowy płaszcz. Czy Panie dyskutują o wolne dni w 2025 roku?

Zdjęcie główne: Spotlight

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES