Wypoczynek już na samym początku roku? Choć grudzień mija pod znakiem świąt, czyli docelowo okresu przeznaczonego na relaks i towarzystwo bliskich, dla wielu wytchnienie następuje najwcześniej po sylwestrowych szaleństwach. Dopiero po zakończeniu przedświątecznych przygotowań, dopełnieniu tradycji bożonarodzeniowych i przejściu ze starego roku w nowy następuje czas na prawdziwy odpoczynek. Najlepiej, gdy potrwa co najmniej kilka dni. Czy da się wziąć dłuższy urlop w styczniu 2025 roku? Owszem, kalendarz oferuje nam kilka ciekawych opcji i to bez nadużywania puli urlopowej.
Dni wolne od pracy w styczniu 2025 – kiedy wypadają?
Styczeń już od pierwszego dnia oferuje dzień ustawowo wolny od pracy, czyli już 1 stycznia. Ten dzień określa się jako Nowy Rok i traktowane jest jako święto. W 2025 roku 1 stycznia wypada w środę. Tym samym środek tygodnia staje się okazją do wypoczynku.
Kolejnym dniem wolnym od pracy jest 6 stycznia, jako że jest to święto Trzech Króli. W 2025 roku wypada w poniedziałek. Oznacza to, że pierwszy weekend stycznia będzie trwać 3 dni, licząc sobotę 4 stycznia oraz niedzielę 5 stycznia.
Czy wiesz, ile urlopu ci się należy? Sprawdź: Ile dni urlopu wypoczynkowego dostaną pracownicy w 2025 roku?
6 stycznia 2025 – jaki to dzień tygodnia? Czy to dzień wolny?
W 2025 roku 6 stycznia wypada w poniedziałek. Daje tym samym szansę na przedłużenie weekendu, dając 3 dni wolnego. To okazja na relaks w domowym zaciszu, a nawet krótki wyjazd poza miasto.
Warto wiedzieć: gdyby 6 stycznia wypadł w sobotę, która i tak jest dniem wolnym, zgodnie z przepisami masz prawo odebrać dodatkowy wolny dzień w innym terminie. Wynika to z regulacji zawartych w Kodeksie Pracy, które mają zapewnić pracownikom etatowym możliwość wykorzystywania okazji do relaksu w ramach dni świątecznych.
Jak wziąć urlop w styczniu 2025? Dostępne opcje
Układ kalendarza w styczniu 2025 daje aż 3 szanse na przedłużenie urlopu. W jednym z nich nie potrzeba nawet dobierać żadnych dodatkowych dni urlopowych. Oto jak prezentują się opcje.
Opcja minimalna – przedłużony weekend:
Najprostszym rozwiązaniem, bez wykorzystywania żadnego z 26 dni urlopowych, jest zaplanowanie wolnego czasu na sobotę 4 stycznia, niedzielę 5 stycznia oraz poniedziałek 6 stycznia ze względu na święto Trzech Króli.
Opcja sześciodniowa:
Pamiętaj o wolnej środzie 1 stycznia. Dobierz urlop na 2 stycznia (czwartek) i 3 stycznia (piątek). Wtedy wolne potrwa od środy do poniedziałku, łącznie 6 dni i zużywasz tylko 2 dni urlopu.
Opcja dwutygodniowa:
Ta kombinacja może wydać się brawurowa, ale jak najbardziej realna. Można zyskać prawie 2 tygodnie wolnego, dokładnie to 12 dni, zużywając 6 dni urlopu. Trzeba wziąć 2 dni urlopu w terminie od 2 do 3 stycznia oraz 4 dni od 7 do 10 stycznia. Połączą się one z weekendem 4-5 stycznia oraz wolnym poniedziałkiem 6 stycznia. W tym czasie można już wyjechać na wakacje w ciepłe kraje (np. do Egiptu, Tajlandii) i naładować baterie na dopiero rozpoczynający się 2025 rok.
Kiedy wypadają kolejne dni wolne od pracy w 2025 roku?
Jeśli w styczniu planujesz wakacje na cały rok, weź pod uwagę wszystkie dni ustawowo wolne od pracy. Wykorzystaj je, dobierając przysługiwany ci z tytułu umowy o pracę urlop, by strategicznie zaplanować kilka dłuższych okresów wypoczynkowych. Dni wolne od pracy w 2025 roku wypadają następująco:
- 31 marca (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny.
- 1 maja (czwartek) – Święto Pracy.
- 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja.
- 20 czerwca (piątek) – Boże Ciało.
- 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.
- 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych.
- 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości.
- 25 i 26 grudnia (czwartek i piątek) – Boże Narodzenie.
Miej rękę na pulsie i starannie planuj urlop. Jest duża szansa, że zaoszczędzisz sporo dni i możliwe, że przeniesiesz je na kolejny rok.
Czytaj także: Dni wolne od pracy w 2025
Zdjęcie główne: Spotlight/Launchmetrics, street fashion