REKLAMA
Marki, które wykorzystują wegańskie i ekologiczne materiały

Te marki produkują wyłącznie z surowców naturalnych lub recyklingu. Ranking 5 brandów

REKLAMA

Materiały wegańskie, roślinne oraz pochodzące z recyklingu – współczesna moda szuka coraz bardziej zaawansowanych i innowacyjnych rozwiązań. Wszystko po to, by zaoferować konsumentom nie tylko modne i pięknie wyglądające ubrania czy akcesoria, ale także projekty etyczne, wolne od okrucieństwa wobec zwierząt oraz zrównoważone.

Oto selekcja 5 różnych marek, które wykorzystują roślinne i ekologiczne surowce.

Zobacz także: Cost per Wear – co to? Ta ekologiczno-ekonomiczna technika zakupowa robi furorę w branży

Stella McCartney: zrównoważona moda luksusowa

Stella McCartney to pionierka mody etycznej i ekologicznej w świecie dóbr luksusowych. Od ponad 20 lat poszukuje zrównoważonych rozwiązań w swoich projektach. Jej autorskie kolekcje są od samego początku wolne od naturalnych futer i skóry, a także innych produktów odzwierzęcych. Designerka regularnie wykorzystuje także różne materiały pochodzące z recyklingu.

Co więcej, Stella chce się zając recyklingiem tkanin w naprawdę rozwiniętym wydaniu. I tak, brytyjska designerka zainicjowała niedawno start specjalnego programu przy współpracy z Protein Evolution. Jego celem będzie uzyskanie cyrkularnych materiałów. W jaki sposób? Do specjalnych laboratoriów marki trafiać mają resztki tkanin i surowców z regularnych kolekcji marki. Przede wszystkim mają to być poliester i nylon ze względu na łatwość przetwarzania. Następnie materiały te zostaną poddane działaniu biologicznych enzymów, które w efekcie zrekonstruują ich strukturę. Tak odświeżone włókna otrzymają drugie życie i zostaną włączone do projektów w nowych kolekcjach McCartney. Co więcej, cały proces ma być energooszczędna, niskoemisyjny i relatywnie niedrogi.

Jedną z najnowszych innowacji Stelli są także torebki wykonane ze skóry pochodzenia grzybowego – materiał Mylo jest nie tylko etyczny i w pełni cruelty free, ale także wolny od plastiku.

Czytaj także: Stella McCartney zrobiła torebkę z nowego ekomateriału. Czym jest Mirium®?

Agazi: wegańskie buty ze skóry jabłkowej

Agazi to młoda, polska marka, który poszukuje etycznych i zrównoważonych metod produkcji akcesoriów, by zaoferować jak najmniejszy wpływ na środowisko. Jej założycielką jest Agnieszka Ziółek. W ofercie Agazi można znaleźć obuwie męskie i damskie, wykonywane z certyfikowanych surowców pochodzenia roślinnego, takich jak skóra z jabłek i winogron (pochodzi z odpadów poprodukcyjnych), bambus, kukurydza, naturalny korek, celuloza, len czy trzcina cukrowa. Co więcej, materiały te stanowią resztki z procesów produkcji soków, przetworów i wina, stanowią więc świetny przykład gospodarki cyrkularnej.

Produktem flagowym marki są roślinne snekaersy i loafersy o minimalistycznym i ponadczasowym designie.

Twarzą debiutanckiej kampanii marki, która ujrzała światło dzienne w styczniu tego roku – została modelka znana ze swojego aktywizmu, Marta Dyks.

Nanushka: torebki z wegańskiej skóry

Nanushka to marka z Budapesztu, która zasłynęła nienagannym krawiectwem i nowoczesnym designem. Natomiast w ich portfolio nie znajdzie się także naturalnej skóry. Zamiast produktów odzwierzęcych, odkrywają nowe odsłony materiałów wegańskich.

Co więcej, marka opracowała nawet własną alternatywę dla skóry naturalnej: Okobor. Jest to tkanina imitująca wygląd skóry naturalnej, ale wykonana z poliestru z recyklingu oraz poliuretanu, która na dodatek nie wymaga dużego zużycia wody w procesie produkcji. Do jej farbowania wykorzystywane są również bezpieczne dla środowiska techniki i barwniki.

Svala: roślinne torebki z ananasa

Svala to australijsko-amerykańska marka, która dostarcza klientom wegańskie torebki, plecaki i portfele wykonane z innowacyjnego materiału roślinnego. Jest nim Piñatex®, czyli tworzywo pochodzące z liście ananasa.

Rośliny rosną swobodnie na Filipinach, a do ich hodowli nie są wykorzystywane żadne pestycydy.

Czym jest Piñatex? Jest to już znany i dopracowany już przykład roślinnej alternatywy dla skóry naturalnej. Do jego powstania wykorzystuje się resztki – głównie liście – pozostające po obróbce ananasów w fabrykach zlokalizowanych na Filipinach. Jest to biomateriał – wolny od okrucieństwa wobec zwierząt, który na dodatek jest w pełni biodegradowalny i nie zatruwa środowiska naturalnego. Ponieważ do jego wytworzenia wykorzystuje się pozostałości z procesu produkcji innego produktu, stanowi to więc przejaw gospodarki cyrkularnej.

KOI Footwear: wegańskie buty

KOI to brytyjska marka specjalizująca się w modnych butach wykonanych wyłącznie z wegańskiej skóry. Projekty brandu są sprzedawane w przystępnych cenach, jednak marka regularnie wykonuje audyty u swoich producentów w Chinach, by zapobiec jakimkolwiek nieprawidłowościom. Co więcej, swoje produkty pakują w kartony z recyklingu, a wszystkie surowce są pozyskiwane etycznie.

Czytaj także: ATELIER JOLIE X CHLOÉ: DEBIUTANCKA KOLEKCJA KAPSUŁOWA

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES